'متروی اصفهان به آثار باستانی آسيب زد'

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

'متروی اصفهان به آثار باستانی آسيب زد'

پست توسط MAX » پنج شنبه 18 آبان 1385, 8:55 pm

'متروی اصفهان به آثار باستانی آسيب زد'

گزارشها حاکی از اين است که طی عمليات حفاری تونل قطار زيرزمينی شهر اصفهان، بخشی از سردر و پی استخر باغ موسوم به هزارجريب که در زمان شاه عباس صفوی، فرمانروای ايران در قرن هفدهم ميلادی ساخته شده، تخريب گرديده است.

خبرگزاری دانشجويان ايران به نقل از احمد منتظر، استاد معماری در دانشگاه هنر اصفهان گزارش داده که طی حفاری تونل قطار زيرزمينی اصفهان، سر در چهارباغ هزارجريب و همچنين بخشی از استخر بزرگی که در مقابل اين سردر وجود داشته، از خاک بيرون آمده و تخريب شده است.

محمدعلی دادخواه وکيل دادگستری که در زمينه حفظ ميراث فرهنگی فعاليت می کند می گويد خاک زمينی که بناهای خيابان باستانی چهارباغ اصفهان بر آن بناشده از جنس شن و ماسه و در برخی نقاط، باتلاقی است و خود بناها نيز از جنس خشت و گل هستند، بنابراين امکان حفاری تونل قطار زيرزمينی در اين منطقه بدون آسيب رساندن به بناهای تاريخی وجود ندارد.

آقای دادخواه می گويد مسئولين شهری و ميراث فرهنگی اصفهان به هشدارهای کارشناسان در اين زمينه توجهی نکرده اند و با اينکه قرار بوده است قطار زيرزمينی از خيابان چهارباغ عبور نکند، مشخص نيست به چه دليل تصميم به حفاری تونل قطار زيرزمينی و احداث ايستگاه مترو در خيابان چهارباغ گرفته اند.

آقای دادخواه بر اساس اعلاميه جهانی حقوق بشر و ميثاق فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ملل متحد شکوائيه ای برای جلوگيری از عمليات احداث تونل قطارزيرزمينی در خيابان چهارباغ به دادسرای اصفهان تسليم کرده است اما می گويد اين شکوائيه مورد مخالفت دادستان اصفهان قرار گرفته که گفته است بنابر قوانين ايران، ميراث فرهنگی در زمره حقوق بشر نيست.

محمدعلی دادخواه می افزايد که شکوائيه به اداره حقوقی قوه قضائيه ارجاع شد و اين اداره، شکوائيه را مصداق امر به معروف و نهی از منکر تشخيص داد و به پيرو آن، بيش از 1780 نفر عليه رئيس سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی و همچنين شهردار اصفهان به دادسرای اين شهر شکايت کردند که بر اساس اين شکايات، پرونده ای در شعبه پنجم بازپرسی دادسرا تشکيل شده است.

باغ هزارجريب اصفهان که فعالان ميراث فرهنگی از تخريب سردر و پی استخر آن سخن می گويند، بنابر اسناد تاريخی، سردر بسيار با شکوهی با يک استخر بزرگ داشته که آب اين استخر به حوضچه‌ هايی می ريخته که در وسط باغ تعبيه شده بودند و در هر دو طرف باغ، باغهای باريکی وجود داشتند که در هر کدام از آنها عمارات معروف به کلاه ‌فرنگی ساخته شده بوده است.

در زمان سلطان مسعود ميرزا ظل ‌السطان، حاکم اصفهان در قرن نوزدهم ميلادی، کل عمارت و باغهای هزارجريب تخريب شدند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------BBC

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”