در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6667

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8215 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

کلاغ‌ها از گم کردن ابزار خود متنفر هستند

توسط sinaset » سه شنبه 8 دی 1394 19:43

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد زمانی که کلاغ‌ها در حال جست‌وجو برای یافتن غذا هستند می‌توانند ابزار‌ خاصی را ساخته و مورد استفاده قرار دهند و آنها را برای استفاده مجدد ذخیره کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان فیلم‌هایی را ضبط کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه کلاغ‌های کالدونیای جدید از ابزار قلاب شکل که در چوب فرو می‌روند برای شکار حشرات استفاده می‌کنند.

فیلم‌های ضبط شده توسط جویلون تروشیانکو از دانشگاه اکستر و کریستسن روتز از دانشگاه سنت اندروز نشان می‌دهد که چگونه کلاغ‌های گرمسیری این ابزار بسیار پیچیده را در طبیعت وحشی می‌سازند.

این دو محقق از دوربین‌های جاسوسی کوچک که به بدن کلاغ‌ها متصل شده بود، برای مشاهده رفتار تغذیه‌ای طبیعی آنها استفاده کردند.

آنها در این فیلم دو نمونه از این ابزار را کشف کردند که کلاغ برای ساختن آنها یک دقیقه زمان صرف کرده بود و از آنها برای بررسی مواد غذایی در شکاف‌های درخت و حتی لابلای برگ‌هایی که بر روی زمین ریخته‌اند استفاده می‌کرد.

تروشیانکو اظهار کرد: مشاهده کلاغ‌های کالدونیای جدید بسیار دشوار است، نه فقط به خاطر نواحی چالش برانگیز زیستگاه‌های استوایی، بلکه به این دلیل که آنها نسبت به اختلال کاملا حساس هستند.

وی افزود: اولین باری که من این فیلم را تماشا کردم، هیچ چیز جالب توجهی را مشاهده نکردم؛ اما زمانی که به دقت به تماشای این فیلم پرداختم، متوجه این رفتارهای جذاب شدم.

این کلاغ‌ها از نوک خود برای بریدن شاخه‌ها و برگها استفاده می‌کنند.

در یک صحنه، کلاغ ابزار خود را به زمین می‌اندازد و سپس کمی بعد، آن را از روی زمین برمی‌دارد که این امر نشان می‌دهد که این ابزار برای آنها ارزشمند است و آنها این ابزار را به سادگی و پس از یک بار استفاده دور نمی‌اندازند.

روتز اظهار کرد: کلاغ ها واقعا از گم کردن ابزار خود متنفر هستند و از انواع ترفندها برای سالم نگه داشتن آنها استفاده خواهند کرد. ما حتی شاهد بوده‌ایم که آنها ابزار را به طور موقت در سوراخ درخت پنهان کرده‌اند، به همان شیوه‌ای که یک انسان یک قلم ارزشمند را در یک جاقلمی قرار می‌دهد.

این یافته‌ها در مجله Royal Society's journal Biology Letters منتشر شده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان