در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8123 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

چسب فلزی جایگزین جوشکاری می شود

توسط sinaset » شنبه 19 دی 1394 19:54

به گزارش گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، از این چسب می توان در دمای معمولی استفاده کرد و برای فعال کردن آن نیازی به فشار بالا هم نیست.

'هانچن هوانگ' استاد مهندسی مکانیک و صنعتی که ریاست محققان را در این مطالعه بر عهده داشت، می گوید: کار این چسب شبیه جوشکاری و یا لحیم کاری است با این تفاوت که برای اعمال آن از حرارت استفاده نمی شود.
محققان این چسب فلزی را با استفاده از نانو میله های فلزی ابداع کردند.
این میله ها، هسته های فلزی کوچکی هستند که یک طرف آنها از ایندیم و طرف دیگر آنها با گالیم پوشیده شده است. این نانومیله ها در امتداد یک بستر شبیه دندانه های بهم پیوسته قرار می گیرند.
زمانی که دندانه گالیم و دندانه ایندیم به هم می رسند، به مایع تبدیل می شوند و در همان حال، هسته فلزی به سرعت با تبدیل مایع به جامد، یک پیوند فلزی ایجاد می کند که قابلیت هدایت گرما و برق را دارد.
این چسب فلزی برخلاف یک چسب استاندارد، یکپارچگی خود را در دما و فشار بالا حفظ می کند. این چسب همچنین خاصیت رسانایی بالا دارد و کمتر مستعد نشت های هوایی و گازی است.
براساس این گزارش، این ماده بدون استفاده از حرارت که می تواند برای کارگران خطرناک باشد و بالقوه به محصول نیز آسیب بزند، پیوندهایی شبیه پیوندهای جوشکاری و یا لحیم کاری ایجاد می کند.
محققان می گویند: این چسب فلزی کاربردهای زیادی در برق و صنایع دارد و الصاق یک CPU به یک برد (تخته مدار) از کاربردهای آن است.
محققان ماده جدید ابداعی خود را در مجله Advanced Materials and Processes توصیف کردند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8123 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: چسب فلزی جایگزین جوشکاری می شود

توسط sinaset » سه شنبه 22 دی 1394 13:25

چسب جدید جایگزین لحیم و جوشکاری
دانشمندان دپارتمان مهندسی صنعتی و مکانیک دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا یک چسب فلزی جدید ساخته‌اند که می‌تواند اجزای فلزی را با استفاده از فشار بسیار کم در دمای اتاق بر روی دستگاه‌های مختلف بچسباند. این دستاورد می‌تواند پایانی بر عصر جوشکاری و لحیم‌کاری باشد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این چسب می‌تواند در همه چیز از پردازشگر مرکزی و صفحه مدار چاپی رایانه گرفته تا شیشه و رشته‌های فلزی در یک لامپ برق مورد استفاده قرار بگیرد.

چسب و فلز هر دو مفاهیم آشنایی هستند اما ترکیب آن‌ها چیز جدیدی است که با ویژگی‌های بدیع نانومیله‌های فلزی ممکن شده است. این نانومیله‌های فلزی شامل میله‌های بی‌نهایت کوچک با هسته فلزی هستند که با ایندیوم در یک سو و گالیوم در سوی دیگر پوشش یافته‌اند.

این میله‌های پوشش یافته در کنار یک زیر لایه مانند دندانه‌های زاویه‌دار در یک شانه قرار می‌گیرند که در آن، یک جسم شانه مانند در بالا و یکی دیگر در پایین قرار داشته و سپس با هم آمیخته می‌شوند.

زمانی که ایندیوم و گالیوم با یکدیگر تماس پیدا می‌کنند یک مایع را تشکیل می‌دهند. هسته فلزی میله‌ها فعال شده و این مایع را به جامد تبدیل می‌کند. چسب حاصله، قدرت و رسانایی حرارتی و الکتریکی یک پیوند الکتریکی را ارائه می‌کند.

چسب فلزی برخلاف چسب پلیمر استاندارد می‌تواند در دما یا فشار بالا عمل کرده، حرارت و برق را هدایت می‌کند و در برابر نشست هوا یا گاز مقاوم است.

چسب فلزی از کاربردهای زیادی برخوردار است که بیشتر آن‌ها در صنعت ابزارهای الکترونیک هستند. این چسب به عنوان رسانای حرارت می‌تواند جایگزین گریس حرارتی شود که در حال حاضر مورد استفاده است. همچنین به عنوان رسانای الکتریکی، می‌توان آن را جایگزین لحیم‌های امروزی کرد.

این تحقیق در مجله Advanced Materials and Processes منتشر شده است.

(*احتمالا تصویر تزینی می باشد و برای درک نوع چسب،بارگذاری شده است )
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان