در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6801

تشکر کرده: 1682 مرتبه
تشکر شده: 8439 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

ریزجثه‌های زبان‌دراز شگفت‌انگیز

توسط sinaset » يکشنبه 20 دی 1394 20:03

مارمولک‌های بسیار ریز جثه در هنگام گرفتن جیرجیرک‌ها، قادرند زبانشان را تا فاصله‌ای بسیار دورتر از خود پرتاب کنند؛ این فاصله 2.5 برابر طول بدن آنهاست.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، زبان این مارمولک‌ها با سرعت 2.590 متر در ثانیه و قدرت خروجی برابر با 14 هزار و 40 وات در کیلومتر به جلو پرتاب می‌شود که رقم شگفت‌انگیزی است.

بر اساس یافته‌هایی که اخیرا در مجله علمی Scientific Reports به چاپ رسیده، این مارمولک‌های کوچک دارای بالاترین سرعت و بیشترین قدرت پرتابی هستند.

محققان دانشگاه براون مارمولک‌هایی از 20 گونه مختلف را با اندازه‌های متفاوت جمع‌آوری کرده‌اند که برخی از کوچک‌ترین مارمولک‌ها نیز در بین آنها بوده‌اند. این مارمولکها در برابر دوربینی که در هر ثانیه 3000 عکس می‌گرفت قرار داده شدند و یک جیرجیرک در برابر هر مارمولک رها شد.

به طور کل محققان 279 بار گرفتن غذا را در 55 مارمولک مجزا مورد مطالعه قرار دادند. مشخص شد که گونه‌های کوچکتر عملکرد بهتری نسبت به گونه‌های بزرگ جثه‌تر دارند.

هرچه مارمولک کوچکتر بود حداکثر سرعت، نیروی شتاب نسبی و فاصله‌ای که زبان مارمولک دراز می‌شد بیشتر بود. به عنوان مثال مشخص شد که مارمولک کوتوله، زبان خود را 2.5 برابر طول بدنش می‌کشد. علاوه بر این بیشینه نیروی مورد نیاز برای این کشش بین 1410 تا 14 هزار و 40وات در هر کیلومتر بود. به طور کلی موجودات کوچکتر به ازای هر واحد وزن بدن خود انرژی بیشتری صرف می‌کنند.

پیش از این بیشتر مطالعات در زمینه مارمولک‌ها بر گونه‌های بزرگ‌جثه‌تر متمرکز شده بود و مارمولک‌های مینیاتوری اغلب مورد بی‌مهری قرار گرفته بودند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان