روغن ماهی به استخوانها استحکام میبخشد.

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 867 بار
تماس:

روغن ماهی به استخوانها استحکام میبخشد.

پست توسط gigi64 » جمعه 19 آبان 1385, 11:59 am

تحقیقات اخیر دانشگاه Purdue نشان داده است که علت استحکام استخوانها در کسانی که ماهی میخورند دریافت زیاد کلسیم نیست بلکه علت این امر وجود چربیهای امگا-3 در ماهی و روغن ماهی میباشد. چربیها به انواع مختلفی تقسیم میشوند دو گروه از تقسیم‌بندی چربیها بر اساس پیوندهای دوگانه شان عبارتند از چربیهای اشباع مانند چربیهای موجود در گوشت و چربیهای غیر اشباعی مانند چربیهای موجود در روغنهای گیاهی و روغن ماهی .

چربیهای غیر اشباع مورد نیاز بدن نیز خود بر دو نوعند چربیهای امگا-3 که در بدن ماهیهای آبهای عمیق یافت میشوند و چربیهای امگا-6 که در روغنهای گیاهی یافت میشوند. مدت زمان زیادی است که ما میدانیم چربیهای امگا-3 با جلوگیری از تشکیل لخته باعث بهبود و جلوگیری از بروز حملات قلبی میگردد اما همانطور که میدانید چربیهای چند غیراشباعی دارای مدت زمان انقضای کمی هستند و به همین منظور شرکتهای سازنده اینگونه روغنها را به روغنهای نیمه اشباعی تبدیل مینمایند. روغنهای غیر اشباعی میتوانند باعث ایجاد حمله‌های قلبی و انواع سرطانها شوند. به همین منظور دکترها برای پیشگیری از بروز حمله‌های قلبی توصیه میکنند که دوبار در هفته از ماهی استفاده کنیم و مصرف فرآورده‌های شیرینی پزی و مواد ساخته شده از روغنهای نیمه اشباعی را کاهش دهیم.

چربیهای امگا-3 با بلوکه کردن پروستاگلندینها باعث استحکام استخوانها میشوند. چربیهای امگا-3 باعث تحریک ترشح هورمون رشد میشوند. بنابراین مصرف دو نوبت ماهی در هفته باعث میگردد که علاوه بر پیشگیری از ایجاد بیماریهای قلبی استخوانهای شما نیز استحکام یابد.

منبع:مجله اینترنتی فریا+دانشنامه رشد

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”