در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1420

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 17 مهر 1385 09:56

محل سکونت

سرزمین تاریکی ها

آرشيو سپاس: 940 مرتبه در 382 پست

روغن ماهی به استخوانها استحکام میبخشد.

توسط gigi64 » جمعه 19 آبان 1385 11:59

تحقیقات اخیر دانشگاه Purdue نشان داده است که علت استحکام استخوانها در کسانی که ماهی میخورند دریافت زیاد کلسیم نیست بلکه علت این امر وجود چربیهای امگا-3 در ماهی و روغن ماهی میباشد. چربیها به انواع مختلفی تقسیم میشوند دو گروه از تقسیم‌بندی چربیها بر اساس پیوندهای دوگانه شان عبارتند از چربیهای اشباع مانند چربیهای موجود در گوشت و چربیهای غیر اشباعی مانند چربیهای موجود در روغنهای گیاهی و روغن ماهی .

چربیهای غیر اشباع مورد نیاز بدن نیز خود بر دو نوعند چربیهای امگا-3 که در بدن ماهیهای آبهای عمیق یافت میشوند و چربیهای امگا-6 که در روغنهای گیاهی یافت میشوند. مدت زمان زیادی است که ما میدانیم چربیهای امگا-3 با جلوگیری از تشکیل لخته باعث بهبود و جلوگیری از بروز حملات قلبی میگردد اما همانطور که میدانید چربیهای چند غیراشباعی دارای مدت زمان انقضای کمی هستند و به همین منظور شرکتهای سازنده اینگونه روغنها را به روغنهای نیمه اشباعی تبدیل مینمایند. روغنهای غیر اشباعی میتوانند باعث ایجاد حمله‌های قلبی و انواع سرطانها شوند. به همین منظور دکترها برای پیشگیری از بروز حمله‌های قلبی توصیه میکنند که دوبار در هفته از ماهی استفاده کنیم و مصرف فرآورده‌های شیرینی پزی و مواد ساخته شده از روغنهای نیمه اشباعی را کاهش دهیم.

چربیهای امگا-3 با بلوکه کردن پروستاگلندینها باعث استحکام استخوانها میشوند. چربیهای امگا-3 باعث تحریک ترشح هورمون رشد میشوند. بنابراین مصرف دو نوبت ماهی در هفته باعث میگردد که علاوه بر پیشگیری از ایجاد بیماریهای قلبی استخوانهای شما نیز استحکام یابد.

منبع:مجله اینترنتی فریا+دانشنامه رشد

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان