در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6801

تشکر کرده: 1682 مرتبه
تشکر شده: 8439 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

خفاش‌ها چگونه صدای خود را در فضاهای پرصدا تشخیص می‌دهند

توسط sinaset » چهارشنبه 14 بهمن 1394 07:54

محققان آمریکایی با مطالعه بر روی سیستم شناسایی صوتی خفاش‌ها، عملکرد این جانداران را در تشخیص سیگنال صدای خود در فضایی مملو از صدا شناسایی کردند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، سیستم صوتی خفاش‌ها در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما با توجه به زندگی‌گروهی هزاران خفاش در غارهای تاریک، عملکرد هر خفاش در تشخیص سیگنال بازتاب صدای خود در فضایی مملو از صدا در هاله‌ای از ابهام بود.

دکتر یوسی یوول در مورد ماهیت پیچیده سیستم رادار خفاش‌ها در تشخیص سیگنال خود در فضایی مملو از اختلالات صوتی اظهار کرد: عملکرد رادار صوتی خفاش‌ها بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی است، به‌طوری‌که این جانداران برای شناسایی سیگنال صوتی خود از الگوهای صدای همپوشان برای سرکوب صدای محیط استفاده کرده و قادر هستند صدای تولیدی خود را از نظر تکرار، مدت و حتی نوع سیگنال خروجی مدیریت کنند.

وی در ادامه افزود: رادارهای امروزی بر اساس عملکرد سیستم آشکارساز صوتی خفاش‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که با این اکتشاف منتظر پیشرفت‌های چشمگیری در صنایع رادارهای نظامی و علمی خواهیم بود.

یوول برای درک بهتر عملکرد سیستم آشکارساز صوتی خفاش‌ها گفت: در نظر بگیرید که شما با چشمان بسته در یک مهمانی بزرگ و پر سروصدا قرار دارید، حال از شما خواسته می‌شود که از اکوی صدای خود میز وسط سالن را پیدا کنید. در واقع این یک مثال ساده از پیچیدگی سیستم صوتی خفاش است، چرا که تنها راه نجات و تغذیه خفاش‌ها، استفاده از سیستم آشکارساز صوتی است.

انتهای پیام
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان