تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6929
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20871 بار
تماس:

تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

پست توسط sinaset » دو شنبه 19 بهمن 1394, 8:20 am

با گذشت 45 سال از فرود فضانوردان در ماه در ماموریت آپولو 14 ناسا در پنجم فوریه 1971 اکنون تصاویری از این ماموریت منتشر شده که نشان‌دهنده کسب اطلاعات بیشتر از این ماموریت است.

 تصویر 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، بخش آرشیو پروژه آپولو، تصاویر فراموش‌شده بسیاری از مأموریت‌های آپولو را در سرویس اشتراک‌ عکس فلیکر منتشر کرده است.

در بخشی از این تصاویر ، فضانوردان آپولو به قدری از زمین دور شده‌اند که می‌توانستند کل سیاره را با انگشت شست خود بپوشانند.

در یکی از تصاویر منتشر شده در سایت فلیکر، یک چهارم زمین به شکل هلال در بالای ماژول ماه به نمایش درآمده که همیشه تصویری برخلاف آن از زمین دیده می‌شود.

در تصویری دیگر می‌توان سیستم قابل حمل پشتیبانی از حیات (PLSS) را مشاهده کرد که برای زنده نگهداشتن فضانوردان در سطح ماه با ارائه فشار، اکسیژن و آب استفاده می‌شد. میزان هوای سرد ارسال شده برای فضانورد می‌توانست با فشار یک کلید تغییر کند که به فضانوردان اجازه می‌داد در زمان حرکت در گرمای شدید مقداری هوای خنک دریافت کنند.

یک تصویر دیگر این مجموعه نشان‌دهنده نمایی است که فضانوردان از پنجره ماژول ماه می‌توانستند وسیله نقلیه تجهیزات مادولار را مشاهده کنند. این وسیله نقلیه 12 کیلوگرمی می‌توانست تا چهار برابر وزن خود تجهیزات حمل کند. اما سطح ماه گاهی اوقات باعث گیر کردن چرخ این وسیله نقلیه می‌شد که میچل و شفرد مجبور می‌شدند گاهی آن را بر روی سطح حمل کنند.

فضانوردان آپولو 14 مجموعه تصاویری را ثبت کرده بودند که نشان می‌دادند ماژول آنتارس چگونه روی سطح ماه قرار گرفته بود. این امر به مهندسان زمینی اجازه داد بفهمند ماژول ماه چگونه عمل می‌کرد ؛ این اطلاعات برای ماموریت بعدی آپولو 15 بسیار ضروری بود.

در یکی از تصاویر می‌توان انباشت گرد و غبار را در کنار یکی از پایه‌های ماژول مشاهده کرد. فضانوردان در این ماموریت دریافتند که زمین پودر مانند ماه در چند سانتیمتر پایین‌تر کاملا محکم است.

در پس زمینه یکی از تصاویر می‌توان بخشی از بسته تجربیات آپولو 14 را که به ماه انتقال داده شده بود، مشاهده کرد. این بسته موسوم به تجربه آشکارساز یون فوق حرارتی (SIDE) برای مشاهده چگونگی تعامل باد خورشیدی با ماه در زمان گردش در میدان مغناطیسی زمین طراحی شده بود. تجربیات SIDE بر روی ماه گاهی اوقات یون‌ها را پس از برخوردهای میکروشهاب‌سنگها با ماه شناسایی می‌کرد.

زمانی که فضانوردان به ماه سفر کنند، یکی از نگرانی‌های اولیه غبار خواهد بود. هر چقدر فضانوردان سعی کنند غبار را از خود پاک کنند، باز هم مقداری غبار وارد ماژول و از آنجا به همه جا از جمله مو و دهان و حتی ابزار تجهیزاتی وارد خواهد شد. در ماموریت آپولو 17، چندین فضانورد از بوی شبیه به باروت این غبار خبر داده بودند اما واکنش‌های شیمیایی عامل آن هنوز نامعلوم هستند.

در یکی از تصاویر این مجموعه نیز "استو روسا" خلبان ماژول فرماندهی از پرواز ماژول آنتارس توسط دو فضانورد این ماموریت عکس گرفته است. «روسا» قرار بود چند روز در ماژول فرماندهی اوریون به تنهایی سر کرده و تصاویری را از ماه ثبت کنند یا در صورت نیاز فضانوردان به خروج اضطراری از سطح به کمک آن‌ها برود.

یک تصویر دیگر نیز از ماژول فرماندهی نشان می‌دهد که شپرد و میچل از سطح ماه باز می‌گردند. ماژول فرماندهی در پی انفجار تقریبا مرگبار فضاپیمای آپولو 13 که به مخزن اکسیژن و سایر بخشهای حیاتی فضاپیما آسیب رسانده بود، چندین بار تحت طراحی مجدد قرار گرفته بود.

به گزارش ایسنا، ادگار میچل، فضانورد ماموریت آپولو 14 و ششمین فردی که بر ماه گام نهاد در روز چهارم فوریه (15 بهمن) در سن 85 سالگی و در آستانه چهل و پنجمین سالگرد فرود خود بر ماه، در یک مرکز بهداشتی اقامتی پس از یک بیماری کوتاه در فلوریدا درگذشت.
 
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4265
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6669 بار
سپاس‌های دریافتی: 12004 بار
تماس:

Re: تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

پست توسط Mohammad 1985 » سه شنبه 20 بهمن 1394, 2:22 am

هنوزم هستن کسایی که میگن دروغ بوده !!!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Junior Poster
Junior Poster
پست: 151
تاریخ عضویت: پنج شنبه 5 بهمن 1391, 7:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3027 بار
سپاس‌های دریافتی: 299 بار

Re: تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

پست توسط varyag » سه شنبه 20 بهمن 1394, 10:50 am

باسلام
تشکر از جناب sinaset بابت مطلب خوبشون
دوست عزیز جناب Mohammad 1985 از دید علمی اگر به ماجرا نگاه کرد این بزرگ ترین دست آورد بشری بوده و هست که تا به حال رخ داده و من هم بسیار خوشحال میشم
اما وقتی از منظر سیاسی و اقتصادی به ماجرا نگاه کنیم آن زمان هست که حس مبهمی از تلفیق سیاست و دروغ به انسان دست میدهد همونطور که جناب جکسون براون بیان کردند و خودتون هم سخنشون رو ذکر کردید.....
پیروز باشید
افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
نردبان این زندگی ما و منی ست ____عاقبت این نردبان بشکستنیست
لاجرم آن کس که بالاتر نشست ______استخوانش سخت تر خواهد شکست

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4265
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6669 بار
سپاس‌های دریافتی: 12004 بار
تماس:

Re: تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

پست توسط Mohammad 1985 » چهار شنبه 21 بهمن 1394, 1:49 pm

حس مبهمی در این ماجرا وجود نداره
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 46
تاریخ عضویت: دو شنبه 22 دی 1393, 4:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 25 بار

Re: تصاویر فراموش شده از ماموریت آپولو 14

پست توسط armanppp » چهار شنبه 21 بهمن 1394, 2:22 pm

اخه چه حس مبهمی چرا قضیه رو رمز الود میکنید بگین ماهم بدونیم

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”