سوال در مورد جنگنده های ایرانی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار هوانيروز ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
محل اقامت: تربت حیدریه
سپاس‌های ارسالی: 106 بار
سپاس‌های دریافتی: 572 بار
تماس:

سوال در مورد جنگنده های ایرانی

پست توسط IrIsT » سه شنبه 20 بهمن 1394, 11:17 am

سلام و درود.
خیلی وقته که داخل فروم و جاهای دیگه از جنگنده های ایرانی چیزی نشنیدم.
چندتا سوال دارم.
الان ما بهترین جنگنده ای که داریم و میتونیم استفاده کنیم چیه؟
میگن بهترینش f4 و f14 هستش؟آره؟ f16 یا f19 در ایران هست؟در مورد f19 کلا شک دارم.چون زیاد سر درنمیارم.
بهترین جنگنده ای که در ایران هستش چیه؟تا الان چیا تونستن بسازن و چیا رو بخرن و چیا رو دارن کلا؟چیزای خوب واقعا خوب باشه
میتونید یک توضیحاتی بدین؟من یکم سطع دانشم تو این زمینه پایینه.واسه همین همیشه از این فروم سوال میپرسم تا یکمم آشنا شم.چون دوست دارم آشنایی پیدا کنم.
یکم در مورد جنگنده های ایران به صورت جامع توضیح میدین؟و اینکه بهترینش چیه و چرا انقدر کم روی جنگنده ها زوم میکنن.اصلا خبر خیلی کمه که جنگنده وارد کنن یا بسازن یا .....
یعنی جنگنده اصلا نیاز نداریم یا به اندازه کافی داریم؟یعنی چیزایی هم که داریم خوبن؟یک توضیحی میدین؟
ممنون.
البته ببخشید نمیدونستم تاپیک جای مناسبه یا نه.
منتظر جواب دوستان هستم.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تلگرام : [url]@AmirAm67[/url] - ایمیل : iedb.team@gmail.com 

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8644 بار
سپاس‌های دریافتی: 13212 بار

Re: سوال در مورد جنگنده های ایرانی

پست توسط Java » سه شنبه 20 بهمن 1394, 6:44 pm

تصور نمیکنم در این مورد زیاد تحقیق کرده باشین!!! در همین سنترال خودمان که دارای آرشیوی بی نظیر در زمینه نیروی هوایی است کمی جستجو کنید... جواب تمام سوال هایتان را خواهید یافت.
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی

https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Major II
Major II
تماس:

پست توسط IrIsT » چهار شنبه 21 بهمن 1394, 9:09 am

سلام و درود.
من یادمه از قبل از اینکه بخوامبرم خدمت سربازی,سال 88 یا 87 دقیق یادم نیست با اینجا آشنا شدم و یک جا دیگه.دقیقا بعد از آشنایی با اینجا پدافند هوایی افتادم.حتی وقتی میومدم بیرون بازم سایت رو چک میکردم.
همیشه علاقه مند به این بودم که بدونم چی رونمایی شده چی داریم چی نداریم
قبلا خدایی اصلا هیچ چیز از دست شما دوستان در نمیرفت و این سایت یکی از بزرگان بود و هست.حالا این و ولش
اما من جدیدا خبری از جنگنده ها ندارم.نمیدونم چی داریم چی نداریم.خیلی هم علاقه مندم که بدونم در این رابطه
والا رشته دوستان بعضی هاشون همینه و میشناسن حداقل.اما شما کامپیوتر جلوی من بذار.دل و روده و قلوه و سرور و ... اینارو واست میشکافم.اما واسه همین خواستم یک کمک کنید اگه تاپیکی هست بذارید یا چیزیه ست بذارید بخونم.چون تازگیا چیزی که رونمایی نشده فکر کنم.بعدشم اگه شده من در جریان نیستم و اینکه خیلی دوست دارم بدونم در صنعت جنگنده چکار کردیم و چکار داریم میکنیم.
یک ماه پیش بود یک رزمایش بود توی قم؟
یعنی هوا ابری بود.دعا میکردم زود برف شدید بگیره و ادامه پیدا نکنه.آبروی رزمایش رو بردن.
دوتا هلی کوپتر حرکت کردن رفتن یک کوه رو زدن تماشاچی ها تشوییق کردن.
بعدش چندتا f4 بود اگه اشتباه نکنم.با اون صداهاش و یکی دوتا دیگم بود.ززود اومدن بمب باران کردن و رفتن.حالا همه دست میزدن.
یعنی نمیدونستم این رزمایش واسه چی بوده.یعنی دشمن رو یک کوه فرض کردن که سر جاشون واستادن.شما بیاین مارو بزنید.اونجام چیز خاصی ندیدم و گفتم این باز چه رزمایشیه.
از موشک ما خیلی چیزا داریم.
اما جنگنده واقعا وقتی دیدم ضعیف هستیم.حالا نمیدونم دوستان موافقا یا مخالف.اما این چیزی که من دیدم به جز یک برنامه کودک چیز خاصی نبود.
اگه تاپیکی هست لطفا لینک میدین یا یکم توضیح بدین.
من هرچی گشتم چیز جدید پیدا نکردم.

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 266 بار
سپاس‌های دریافتی: 1105 بار

پست توسط reza4231 » پنج شنبه 22 بهمن 1394, 4:10 am

سلام دوست عزیز به صورت تصادفی به مطلب شما برخوردم فرصتی شد تا کمی از اون چیزی که بنده مطلع هستم رو در جریان شما بگذارم.
واقعیتش سوالاتی مشابه اونچه که شما پرسیدین زیاد تو این سایت مطرح شده و به نوعی دوستان هرکدوم از منظر خودشون بهش جواب دادن اما من سعی میکنم به صورت خلاصه وار وضعیت نیروی هوایی و هوانیروز کشورمون رو توی چند جمله براتون شرح بدم:
وضعیت هواگردهامون همونطور که خودتون هم اشاره کردین متاسفانه زیاد جالب نیست و همه اونها بشدت فرسوده و قدیمی هستند. شاید این نوشتار کمی نا امیدکننده باشه اما حقیقت رو باید گفت هرچند که تلخ و ناگوار باشه!
اف 5 ها همچنان بیشترین تعداد هواگردهای رزمی کشور رو تشکیل میدن جنگنده هایی که شاید قدیمی ترین هواگردهای رزمی عملیاتی دنیا به شمار میان . این جنگنده های نسل دومی متعلق به دهه 50!!! میلادی بوده و حتی در زمان جنگ تحمیلی هم حرف چندانی برا گفتن نداشتند. و اکنون که...
بخوایم خیلی خوشبینانه نگاه کنیم 80 فروند از اونها عملیاتی که چه عرض کنم قابل بهره برداری هستند که حدود 8 فروند اونا از نوع صاعقه است که هم موتور هاش از انبارهای زمون شاه تامین شده یعنی تازه نفس هستند و هم الکترونیک بهتری دارن اما هیچ سلاح جدیدی روشون نصب نشده و همون سایدوایندر های قدیمی و بمب های سری Mk و غلافهای راکتی تنها جنگ افزارهای قابل حمل برای اونهاست.
اف 4 های فانتومII که روزی کابوس زیرساخت ها و پایگاه های هوایی دشمن بعثی بودند الان دیگه پیر و خسته اند و از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند . ارتقاهایی که روی برخی از اونها انجام گرفته در حدی نیست که بشه برای نبردهای امروزی کارایی زیادی از اونها انتظار داشت.در نگاه خوشبینانه 60 فروند اف 4 دی و ئی عملیاتی هستند که عمر برخی از اونها به 50 سال !!!میرسه و فکر کنید که توی این 50 سال یه جنگ طولانی رو هم سپری کرده اند و 8سال ازشون تمام وقت کار کشیدند. بهترین کاری که از فانتومهای حال حاضرمون بر میاد ریختن بمب های سری MK و پروازهای شناسایی از جاهاییه که فاقد سامانه های موشکی و پدافندی و هواپیماهای رهگیر هستند. مثل مناطقی از سوریه و عراق که تحت سیطره تروریست هاست.
میرسیم به جنگنده اف 14 که میشه گفت بهترین هواگرد رزمی کشورمونه و در جنگ تحمیلی کارنامه درخشانی از خودش به نمایش گذاشت و واقعا هرچی ازش تعریف کنیم کمه . با این حال که تامکت به نوعی غرور ما ایرانی ها محسوب میشه و نسبت به اون تعصب خاصی داریم اما باید قبول کرد که وضعیت اونها هم چندان بهتر از فانتوم ها نیست و به خاطر پیچیدگی هایی که رادار این جنگنده داره ارتقا خاصی در زمینه الکترونیک و آویونیک به خودش ندیده و همچنان از موتورهای مشکل دار TF30 هم بهره میبره و اضافه کنید موشکهای از مد افتاده اسپارو و سری جی سایدوایندر و موشک دوربرد فونیکس که فکرنکنم دیگه عملیاتی باشه و فرسودگی حاصل از 40 سال خدمت شبانه روزی در جنگ و صلح برای کشور عزیزمون رو. تنها نکته مثبتی که به نظر من تامکتها به عنوان ارتقا به خودشون دیدن نصب موشک بومی فکور بود که نسخه بازطراحی شده ای از موشک هاوک است .این موشک دارای رادار فعال و از نوع شوت اند فورگته که بردی در حدود 90 کیلومتر داره که برای جنگ های امروزی بسیار مناسبه.
آمار دقیقی از تعداد عملیاتی گربه های ایرانی در دست نیست اما شاید در بهترین حالت ، 30 فروند!!!
آمار بقیه جنگنده هایی که در خدمت نیروی هوایی هستند به صورت فهرست وار و البته با نگاه خوشبینانه بیان میکنم :
جنگنده میگ 29 ، تعداد عملیاتی حدود 15 فروند، وضعیت عملیاتی نامناسب
جنکنده میراژ اف وان ، تعداد عملیاتی حدود 10 فروند ، وضعیت عملیاتی نامناسب
بمب افکن سوخو 24، تعداد عملیاتی حدود 20 فروند، وضعیت عملیاتی متوسط
جنگنده اف 7، تعداد عملیاتی حدود 15 فروند، وضعیت عملیاتی خوب (بیشتر برای نقش آموزش خلبانان اختصاص یافته است)
وضعیت بالگردهای تهاجمی هوانیروز هم دقیقا به مانند جنگنده ها بوده و از فرسودگی شدید و عدم تامین قطعات یدکی رنج می برند
اکنون حدود 80 فروند کبرا در وضعیت عملیاتی به سر میبرند و از این تعداد کمتر از 50 فروند اون قادر به شلیک موشک تاو هستند.
در مورد ناوگان ترابری نیروی هوایی و هوانیروز هم تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! البته با ورود هواپیماهای ترابری آنتونوف در انواع مختلف و بالگردهای میل تا حدودی این وضعیت بهتر شده است اما جوابگوی نیروی نظامی بزرگی مثل نیروهای مسلح کشورمون نیست.
ناوگان هوایی نظامی کشور هم اکنون نیازمند حداقل 500 فروند هواگرد نو و پیشرفته چه در زمینه رزمی و چه در زمینه پشتیبانی و حمل و نقله تا جوابگوی سیل تهدیدات منطقه ای و فرا منطقه ای باشه که همه روزه در اطراف و اکناف کشورمون احساس میشه و توافق اخیر هسته ای و برداشته شدن تحریمها فرصت خوبیه که نسبت به نوسازی این ناوگان اقدامات عاجلی صورت بگیره. ان شاء الله!

Major II
Major II
تماس:

پست توسط IrIsT » پنج شنبه 22 بهمن 1394, 9:17 am

سلام و واقعا ممنون آقا رضا.من از بچگی یاد گرفتم یاد بگیرم.حتی ندونستم هم سوال بپرسم.
داخل فروم سرچ کردم.این اوخر بیشتر واسه سوریه گفته میشد و دیگه بیشتر توی رزمایش و ...... من میخواستم مثل شما یکی تیتر بار بیاد بگه.چون دونستنش بد نیست.
من نمیدونم,این همه موشکی که داریم.پهباد هم که از همه نوعش داریم.رادارهای بسیار شیک و مجلسی هم داریم.این سه تا رو میتونم ادعا کنم در حدی داریم که واقعا حرف واسه گفتن هست.در اینا شکی که نیست؟
حالا میمونه ضنایع دریایی و صنایع هوایی.
هوانیروز ما بجز صاعقه و f4 و یکی دیگم بود که یادم نیست.من هیچی دیگه ندیدم,درسته ما تمرکزمون روی همه چی باید باشه.یک زمانی میرسه که پهباد جای همه اینارو میگیره.با اینکه گرفته.اما چرا صنعت دفاعی ما انقدر تو این زمینه کم کاره.ما بهترین موشک هارو داریم.چیزایی که رونمایی شده و چیزایی که داریم و همه میدونید.خیلی موشک هامون هم نقطه زن و مخصوص هوانیروز که ساختش برای ایران انقدری سخت نباید باشه.(برای موشک)حالا من که از سال 87 به بعد خیلی درگیر این چیزا بودم و واقعا هرچیزی که حتی مهندسی معکوس هم زدن باعث افتخارمه.اما توی پدافند و هوانیروز,یک جنگنده درست حسابی نداریم.چرا؟چرا ما باید این همه موشک درست کنیم.فکرر کنم تعداد موشک قاره پیمامون که بین 10 تا 100 تا باشه.اما موشک های دیگه که واقعا بعضی هاشون غرور رو تو آدم بالا میبره,به اندازه ای داریم که به هر ایرانی چندتا تعلق میگیره :grin:
خوب پهباد که داریم.بهترین تانک و شهید ایرانی که ااسمش یادم شد بهترینشو آورد ایران و ازش ساختن و از لحاظ این چیزا میشه گفت بد نیستیم.حداقل اگه ده بار به ما حمله شه,5 بارشو میتونیم بگیریم و پاسخ درست حسابی بدیم.
خوب چرا اینقدر هزینه که بابت اینا میشه,هزینه به هوانیروز نمیشه؟یعنی تو این مدت ها,نتونستن چیزی رو بسازن که جدید باشه و یا قابلیت های بروز داشته باشه؟فقط میگن صاعقه و سوخو و f4 و ...همین چندتا یعنی کافیه؟
من خدمت سربازیم داخل پدافند هوایی بود.
آموزشی هم کنار هوانیروز.یک جنگنده دیدم که هنوز که هنوزه نه خارجیشو دیدم نه ایرانی.نتونستم بفهمم چیه.بعدش دیگه ندیدمش.
من واستون گفتم که.
یک ماه پیش رزمایش قم.یعنی میشه گفت برنامه کودک بود تا رزمایش.دوتا صاعقه و یکی دیگم بود جرکت کرد رفت یک کوه رو زود و برگشت.اونم ار فاصله نزدیک که یعنی رادارها و موشک های دشمن ما,اینو همون اول میتونست منهدم کنه.
پلخمون رو کی میدونه چیه؟به زبون شیرین خراسانی گفتم.یا همون تیرکمون.اگه داخل تیرکمون یک سر جنگی کوچیک میذاشتی,با تیرکمون میتونستی بزنیدش.
هلی کپتر ها که اصلا چیزی واسش نگم بهتره.
بلا خره کوتاه کنم حرفمو.یک رزمایشی بود که اگه یک بچه سنگ دستش میگرفت.میتونست این هارو منهدم کنه.
ما چرا اینقدر ضعیفیم؟چرا اصلا تو این زمینه کار نمیشه؟یعنی به دردمون نمیخوره؟هر سال که رزمایش هوایی داریم,واقعا وقتی نگاه میکنم میگم این حق ما ایرانی ها نیست.ما در حال پیشرفتیم.و هممون خوب میدونیم که چیزایی رو جتی داریم که شاید هیچ کشوری نداشته باشه.
چرا باید تو این قسمت ضعیف باشیم؟
قبل شما دوست عزیزمون گفتن سرچ کنید در رابطش.
من سرچ زدم و هیچی ندیدم.هدف از این تاپیکم این بود که ببینم هنوز در همون سطح 100 سال پیشیم یا نه؟
چون بچه های اینجا مهارتشون و حرفشون و همچنین حرفاشون خوبه.واسه همین من فقط تو همین سایت هستم و سوال میپرسم.
عذرخواهی هم بکنم اگر سوالاتی میپرسم که شاید جاش نیست یا سخته یا هر چیز دیگه.اما دوست دارم بدونم.خیلیا دوست داریم بدونیم.
به امید روزی که صنعت هوانیروز,پرنده ای رو بسازه که دیگه این به تولید انبوه برسه و حرفی واسه دشمنان نذاره.چون نیاز هست.نه یکی نه دوتا.هزارتا.
اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم بگید.

Major II
Major II

پست توسط reza4231 » جمعه 23 بهمن 1394, 4:13 am

برادر عزیز بنده آنچه که در مورد وضعیت حال حاضر نیروی هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی اسلامی ایران باید میدونستین رو فهرست وار عرض کردم .البته سوالات شما خیلی کلی است که جواب دادن اون در یکی دو پست امکانپذیر نیست. بنده هم به شما پیشنهاد میکنم اگه در همین سایت در قسمت تجهیزات نظامی جستجو کنید به تایپیک های خوبی برمیخورین که به خیلی از جوابهاتون میرسید. اما به طور خلاصه عرض کنم که هیچ کشوری نمیخواد ارتش ضعیفی داشته باشه و اگر وضعیت ارتش ما و تجهیزات جنگی اون در این شرایطی قرار داره متاسفانه این شرایط به ما تحمیل شده و تحریم های شدید و ظالمانه مانع از این شده که ما بتونیم ناوگان خودمون رو نوسازی و بروز رسانی کنیم. خوب یک مقدار از کار هم برمیگرده به راهبردهای نظامی که مسئولان کشوری و لشکری در پیش گرفتند و اونهم تکیه بر راهبرد دفاعی و استفاده از قدرت بازدارندگی حاصل از توسعه برنامه موشکی و گسترش کمربند امنیت پدافند هوایی متمرکز شده است. ببینید خرید یک جنگنده به خاطر ابعاد بسیار بزرگ رسانه ای و مالی اون خیلی سخت و پر مخاطره برای کشوری مثل ایرانه که بیش از 3 دهه است تحریم همه جانبه نظامی شده! به طوری که حتی شرکای عمده ای مثل روسیه و چین هم بخاطر فشارهای سیاسی و بین المللی حاضر نشدن به ایران هواپیما بفروشن. اما خرید قطعه ای مثل چیپ موشک بالستیک که شاید توی جیب هم جا بگیره میتونه خیلی راحت تر و بی سر و صداتر باشه و انتقال و آموختن دانش مربوط به پرتابه ها لانچرها و خرج و سوخت یک موشک دور برد عملی تر از فراهم کردن امکان ساخت یک جنگنده جدید هست.
به صورت خلاصه و عامیانه بگم ما تصمیم گرفتیم به جای هواپیما با موشک به جنگ دشمنامون بریم و باز به جای جنگنده با موشک هواپیماهای دشمن رو رهگیری کنیم

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8087 بار
سپاس‌های دریافتی: 3729 بار

پست توسط KH.I.A.2500 » شنبه 24 بهمن 1394, 4:32 am

سلام و درود

ابتدا باید عرض کنم که هوانیروز با نیروی هوایی تفاوت دارد. هوانیروز در زیر مجموعه نیروی زمینی ارتش قرار دارد و برای پشتیبانی از نیروی زمینی ارتش ایجاد شده. هوانیروز بیشتر بالگردها را در خودش جای داده.

جنگنده هایی هم که ما داریم هم در نیروی هوایی ارتش و هم در نیروی هوافضای سپاه شامل این ها می شوند:

-جنگنده های ساخت امریکا: f-4 و f-5 و f-14 هستند که در زمان شاه خریداری شدند و همگی در اختیار نیروی هوایی ارتش قرار دارند.

-جنگنده های ساخت شوروی سابق: سوخو22 و سوخو24 و سوخو25 و میگ29 هستند. برخی از این جنگنده ها در ماجرای جنگ اول خلیج فارس که امریکا به عراق حمله کرد، به ایران پناهنده شدند! چون امریکا تمام زیرساخت نظامی عراق را داشت نابود می کرد. در حال حاضر سوخو24 و میگ29 در اختیار نیروی هوایی ارتش قرار دارند و سوخو25 و احتمالاً سوخو22 هم در اختیار سپاه هستند. سوخو22 ها از زمان ورود به ایران کلاً زمینگیر بودند و به تازگی در حال عملیاتی شدن هستند. میگ29 و سوخو24 پس از پایان جنگ تحمیلی از شوروی خریداری شدند.

-جنگنده ساخت چین: جنگنده f-7 که یک هواپیمای قدیمی است در حال حاضر برای آموزش خلبانان نظامی در ایران استفاده می شود.

-جنگنده ساخت فرانسه: جنگنده میراژ اف1 که در اختیار ارتش قرار دارد و جزو جنگنده هایی است که از عراق به ایران پناهنده شدند.

-جنگنده های ساخت ایران: سیمرغ، تذرو، آذرخش، صاعقه(1و2)، قاهر، شفق و کوثر. سیمرغ در حقیقت تلاشی برای اعمال تغییرات در برخی از f-5 ها بود تا آن ها را به جنگنده دونفره آموزشی تبدیل کنند. تذرو یک جت آموزشی بود که در ایران ساخته شد و برای آموزش خلبانان نیروی هوایی از آن استفاده می شد. آذرخش تلاشی برای ساخت یا بازسازی جنگنده های f-5 نیروی هوایی بود. آذرخش در نهایت به صاعقه ختم شد. صاعقه1 با یک کابین و صاعقه2 به صورت دوکابین ساخته شد و الان در خدمت نیروی هوایی ارتش عملیاتی هستند. شفق که قرار بود با کمک روسیه در ایران ساخته شود باید یک جت آموزشی می شد که روس ها در ادامه پروژه همکاری نکردند و پروژه متوقف شد و الان نمی دانم کار شفق به کجا کشیده. جنگنده قاهر تلاشی توسط وزارت دفاع بود برای طراحی و ساخت یک جنگنده مدرن و رادار گریز که فعلاً این طرح متوقف شده. جت آموزشی کوثر که کارش از سال 88 آغاز شده فعلاً در دستور کار قرار دارد و اولویت با این طرح است. طبق اظهارات مقام های نیروی هوایی، بر روی یک جنگنده نیمه سنگین هم در نیروی هوایی کار می شود که نمی دانم به کجا رسیده و اصلاً نمی دانم این چه جور جنگنده ای است.

اگر توانستم در پست بعدی بیشتر توضیح خواهم داد.

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

پست توسط masoud-35 » شنبه 24 بهمن 1394, 8:49 pm

با سلام

نیروی هوای وهوانیروز خدمات شایانی به کشور کردند اگر نیروی هوای وهوا نیروزجلو صدام را نمیگرفت ورشادتهای بی نظیری که مثال

زدنی هستند

نبود ارتش عراق خوزستان را گرفته بود وخیلی جلوتر هم آمده بود باتوجه به دستگیریها واعدامهای که اول انقلاب در خصوص ارتش شد باز با

اینحال خوش درخشیدند مخصوصا نیروی هوای وهوا نیروزاما متاسفانه بعد از جنگ آنطوری که باید وشاید به نیروی هوای بها داده نشد البته

تحریمها بی اثر نبود ولی با اینحال وضعیت میتوانست بهتر از این باشد.واقعا باید به کسانی که شالوده نیروی هوای وهوانیروز را ریختند

وانصافا بهترینها را انتخاب کردند دست مریزاد گفت

Major II
Major II

پست توسط reza4231 » یک شنبه 25 بهمن 1394, 3:02 am

سوخو 22/20 ها پس از اوورهال به کمک روسها یه سوریه ارسال شدند و سوخو 25 های سپاه هم متاسفانه هیچکدوم عملیاتی نبوده و همگی گراند هستند.

Major II
Major II

پست توسط reza4231 » یک شنبه 25 بهمن 1394, 3:44 am

masoud-35 نوشته شده:با سلام

نیروی هوای وهوانیروز خدمات شایانی به کشور کردند اگر نیروی هوای وهوا نیروزجلو صدام را نمیگرفت ورشادتهای بی نظیری که مثال

زدنی هستند

نبود ارتش عراق خوزستان را گرفته بود وخیلی جلوتر هم آمده بود باتوجه به دستگیریها واعدامهای که اول انقلاب در خصوص ارتش شد باز با

اینحال خوش درخشیدند مخصوصا نیروی هوای وهوا نیروزاما متاسفانه بعد از جنگ آنطوری که باید وشاید به نیروی هوای بها داده نشد البته

تحریمها بی اثر نبود ولی با اینحال وضعیت میتوانست بهتر از این باشد.واقعا باید به کسانی که شالوده نیروی هوای وهوانیروز را ریختند

وانصافا بهترینها را انتخاب کردند دست مریزاد گفت

دوست عزیز الحق صحیح فرمودید و این دو نیرو خدمات شایانی رو در خلال جنگ 8 ساله و قبل و بعد اون انجام دادند و رشادتهای اونها هرگز از اذهان ملت ایران پاک نخواهد شد اما نیروی هوایی و پرسنل اون به خاطر نقش بسیار حساس و تعیین کنندش مخصوصا در کشورهای خاورمیانه به خاطر نوع حکومتهای آنها همیشه در مزان اتهام خیانت قرار داشته و دارند و هر از چند گاهی شاهد تصفیه هایی از سوی سران دولتها در بدنه این نیرو هستیم.
بیشتر این تصفیه ها در زمان دیکتاتوری صدام رخ میداد و افسران و خلبانان بلندپایه زیادی به جوخه های اعدام سپرده میشدند. در رژیم سابق ایران نیز بخاطر ترس از خیانت ،عزل و نصب های زیادی در بدنه نیروی هوایی رخ می داد . یکی از مسئولین پلندپایه لشکری در رژیم شاه(خاطرم نیست چه کسی)در خاطرات خود گفته بود که در یه مانور هوایی که هواپیماها اهدافی رو با بمب هدف قرار میدادند و خود شخص شاه به عنوان بازدیدکننده در اون شرکت داشته ، بعد از اتمام مانور چهره شاه بسیار رنگپریده بوده و عرق از سر وروش میباریده!!!
این نشون میده که خلبانان حتی بعد از گذشتن از فیلترهای سفت و سخت و آزمون های مختلف سنجش وفاداری باز هم میتونن در دل رهبران و فرماندهان بیم و هراس شدیدی ایجاد کنند. بعد از انقلاب و در جریان کودتای نوژه مشخص شد که هنوز عده ای از پرسنل نیروی هوایی به رژیم سابق وفادار بوده و در صدد انجام اقداماتی بر علیه انقلاب نوپای اسلامی بودند و تصفیه های صورت گرفته در همین راستا بود. البته یکسری از دستگیرشدگان اون زمون بیگناه بودند که در پی آغاز جنگ و صدور فرمان عفو از سوی امام به پایگاه های خود برگشتند و تا پای جان از کیان اسلامی محافظت کردند . یاد شهدای گرانقدر نیروی هوایی و هوانیروز کشورمان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8087 بار
سپاس‌های دریافتی: 3729 بار

پست توسط KH.I.A.2500 » پنج شنبه 13 اسفند 1394, 7:26 pm

سلام به همگی

جناب reza4231

در مورد سوخو25 ها اشتباه می کنید، شواهد چیز دیگری می گویند.
در مورد فانتوم ها هم اگرچه خود فانتوم ها قدیمی هستند ولی توسعه تسلیحاتی خوبی داشته و دارند. بمب های سری قاصد و قدر، موشک های خانواده ستار، موشک های ضد کشتی نصر و قادر، موشک زوبین، موشک کایت و...
نصب موشک های شرقی روی جنگنده های غربی...

در مورد بالگردهای کبرا هم حقیقت این است که از همان روز اول که این بالگردها خریداری شدند، خیلی از آن ها قابلیت شلیک موشک تاو نداشتند و این ربطی به فرسودگی آن ها ندارد. فکر کنم حدود یک چهارم کبراها توانایی شلیک موشک تاو داشتند.

برخی از تسلیحات هدایت شونده فانتوم ها(تصویر مربوط به چند سال پیش است):

موشک میانبرد R-27 زیر بال تامکت:

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Major II
Major II

پست توسط reza4231 » پنج شنبه 13 اسفند 1394, 10:55 pm

سلام جناب KH.I.A.2500
دوست گرامی نمی دونم از کدوم شواهد صحبت میکنید اما سوخو 25 های کشور که در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار داره طبق گفته یک شخص مطلع که بماند چه مسئولیتی دارند، فعلا متاسفانه توانایی رزمی ندارند، حال در این مدت پسابرجام اگه قطعات و مهمات این جنگنده تهاجمی رسیده و این هواگرد وارد چرخه پروازی شده بنده ازش بی اطلاعم.حتی سایت شرکت سوخوی هم برید ایران رو جزو کشورهایی زده که وضعیت فرگ فوتهای اون نامشخصه.
برادر من!بنده کی گفتم کبراها در اثر فرسودگی توانایی شلیک تاو رو از دست دادند؟ بله حرف شما درسته و تعدادی محدود از کبراهای خریداری شده از ایالات متحده در زمان رژیم سابق توانایی شلیک تاو داشتند و به تاوکبرا معروف شدند. بنده با علم به این موضوع عرض کردم که از حدود 80 فروندی که هم اکنون عملیاتی هستند 50 فروند اون توان حمل و شلیک تاو رو دارند .
در مورد تصاویری که زحمت کشیده و آپلود کرده اید با عرض معذرت از شما بیایید واقع بین باشیم و خودمون رو گول نزنیم. زمانی در جنگ تحمیلی وقتی صدای غرش موتور های فانتوم شنیده میشد که با فاصله بسیار کمی از بالای سر سنگر بچه ها عبور میکرد و به سمت دشمن یورش می برد ، غرور رزمندگان رو بر می انگیخت و بی اختیار فریاد الله اکبر سر می دادند . اما الان به گفته یکی از خلبانان همین موتورهای جی 79 تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف های این جنگنده پیر تبدیل شده که همیشه در معرض واماندگی و از کار افتادن سیستم سوخترسانی و لرزوندن تن خلبانان خود است.
تولید و به کارگیری انواع موشک های هدایت شونده ریز و درشت وطنی و یا پیاده کردن موشک های شرقی بر پیکره خسته این جنگنده ها که بسیاری از آنها از عوارضی مثل خستگی فلز بدنه، عدم کارایی موتور، رادار و قدیمی بودن سیستم های آویونیک و غیره رنج می برند به مثابه انداختن رینگ و لاستیک اسپرت روی یک ماشین پوسیده و فرسوده 50 ساله است که ممکنه سر اولین پیچ چرخش از زیرش در بره!!! در توضیح این مثال طنز بگم که اصل ،خود جنگنده و توانایی های ذاتی اونه و مهمات و موشکهای متنوع تنها بخش کوچکی از عملکرد یک جنگنده رو به خودش اختصاص میده و به تنهایی نمی تونه نقش تعیین کننده در برتری نیروی هوایی کشورمون ایفا کنه. یا حق

ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار هوانيروز”