در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6603

تشکر کرده: 1669 مرتبه
تشکر شده: 8138 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تولید دمای 3 ‌برابر خورشید در راکتور گداخت هسته‌ای

توسط sinaset » چهارشنبه 21 بهمن 1394 13:56

پس از انتشار خبر موفقیت دانشمندان آلمانی در مهار انرژی گداخت هسته‌ای در راکتور ایتر، دانشمندان چینی با انتشار خبر موفقیت در تولید و مهار دمای سه برابر خورشید به کمک راکتور مغناطیسی، شگفتی آفریدند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان چینی در آزمایش افزایش دمای هیدروژن در راکتور مغناطیسی گداخت هسته‌ای معروف به EAST موفق شدند به دمای 49.999 میلیون درجه سانتیگراد دست یابند.

پژوهشگران چینی در این آزمایش ثابت کردند که می‌توان حتی در آزمایشگاه دمای سه‌ برابری خورشید را تولید کرد. آنها توانستند در حداکثر توان مغناطیسی راکتور گداخت هسته‌ای دمای 50 میلیون درجه سانتیگراد را تا حدود 102 ثانیه حفظ کنند.

مهم‌ترین وجه موفقیت دانشمندان چینی مهار گاز پلاسما درون چمبره راکتور تحت میدان عظیم مغناطیسی است، چرا که هیچ ماده‌ جامدی در کیهان قادر به تحمل چنین دمایی نیست. پس تنها راه ممکن برای مهار پلاسمای هیدروژن، جلوگیری از برخورد با دیواره‌های راکتور با کمک نیروی عظیم مغناطیسی است.

این موفقیت در شرایطی بدست آمده که گروه آلمانی مستقر در راکتور ایتر با استفاده از امواج دو مگاواتی، گاز هیدروژن را تنها برای مدت یک چهارم ثانیه تا 80 میلیون درجه گرم کردند.

چینی‌ها با استفاده از راکتور گداخت هسته‌ای از نوع توکاماک، یک قدم به تکنولوژی تولید برق از طریق گداخت هسته‌ای یا سوخت ستارگان نزدیک شدند.

انرژی فیوژن یا همجوشی هسته‌ای با استفاده از دو ایزوتوپ هیدروژن با نام‌های دوتریوم و تریتیوم درون چمبره راکتور مجهز به نیروی مغناطیسی عظیم برای بالا بردن گاز و مهار پلاسما بدست می‌آید.

دانشمندان در مورد ویژگی اتم‌ها در شرایط پلاسما عنوان کردند: برای وارد کردن هیدروژن به وضعیت پلاسما از نیروی مغناطیسی عظیم برای گرم کردن اتم‌ها استفاده می‌شود. در این شرایط الکترون‌ها از اتم میزبان خود جدا شده و حالت یون پلاسما را تولید می‌کنند که مقدار غیرقابل تصوری انرژی در این واکنش تولید می‌شود.

بسیاری از کارشناسان صنایع تامین انرژی معتقدند که در صورت موفقیت دانشمندان در مهار انرژی ناشی از همجوشی هسته‌ای، قطعا بحران تامین انرژی در جهان به پایان خواهد رسید.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان