در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8122 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

انتخاب غیرطبیعی درختان عامل افزایش دمای زمین

توسط sinaset » چهارشنبه 21 بهمن 1394 14:03

دانشمندان معتقدند که دخالت در فرایند انتخاب طبیعی درختان قاره اروپا از سال 1750 میلادی نقش قابل توجهی در افزایش دمای زمین داشته است.
به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، دانشمندان اروپایی با مطالعه گسترده بر روی عوامل طبیعی موثر در افزایش دمای زمین دریافتند که یکی از عوامل موثر در این روند غیرطبیعی توسط بشر و با انتخاب گونه‌های درختان مورد نیاز انجام شده است.

محققان معتقدند مهم‌ترین عامل افزایش دمای زمین دخالت انسان در روند انتخاب طبیعی گیاهان و جایگزینی تدریجی مخروطیان به جای درختان پهن‌برگ از سال 1750 میلادی تا دوره‌ کنونی است.

درختان پهن برگ مثل بلوط در مقایسه با درختان مخروطی مثل کاج و صنوبر رنگ روشن‌تری دارند و گرمای کمتری جذب می‌کنند که در نهایت با جایگزینی تدریجی این درختان با گونه‌های تیره‌تر، گرمای بیشتری جذب شده و دمای زمین افزایش یافته است.

در این مطالعه مشخص شد که فضای سبز اروپا در فاصله یک قرن (سال‌های 1750 تا 1850) حدود 190 هزار کیلومتر مربع کاهش یافته است.

پس از اجرای سیاست‌های حفظ محیط زیست در اروپا و افزایش 386 هزار کیلومتر مربع به اراضی جنگلی این قاره، وسعت جنگل‌ها حتی در مقایسه با دوران پیش از انقلاب صنعتی حدود 10 درصد افزایش یافته است، با این حال دمای زمین نیز افزایش یافته است.

پژوهشگران پس از آمارگیری و تخمین سن توده‌های جنگلی قاره سبز دریافتند که حدود 85 درصد از فضای سبز اروپا توسط انسان انتخاب شده که گرم شدن دمای زمین یکی از دلایل سرکوب فرایند انتخاب طبیعی و دخالت انسان در طبیعت است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان