در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6801

تشکر کرده: 1682 مرتبه
تشکر شده: 8439 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

باکتری‌ها می‌توانند ببینند/یافته عجیب محققان

توسط sinaset » پنج شنبه 22 بهمن 1394 08:05

همشهری آنلاین نوشت: باکتری‌ها می‌توانند ببینند،‌ در واقع تمامی فضای این تک‌سلولی‌ها یک چشم واحد است و مانند یک دوربین کوچک با قابلیت متمرکز ساختن نور عمل می‌کند.
براساس گزارش MSNBC، اين توانايي چيزي فراتر از احساس جهت نور است و به اين تك‌سلول‌ها اجازه مي‌دهد تا نقطه‌ درست را انتخاب كنند. به گفته دانشمندان دانشگاه فرايبورگ و كويين مري، دانستن اينكه باكتري‌ها همانطور مي‌توانند جهان اطرافشان را ببينند كه انسان مي‌تواند،‌بسيار هيجان‌انگيز است.

محققان با مطالعه روي گونه‌‌اي از سيانوباكتري‌ها كه عامل تشكيل لجن سبزرنگ سطح سنگ‌ها در نزديكي مناطق مرطوب و درياها هستند، به اين حقيقت پي بردند. از گذشته اين حقيقت آشكار شده‌بود كه اين باكتري‌ها مي‌توانند به سمت نور حركت كنند يا از آن دور شوند و به همان‌ شيوه‌اي فتوسنتز را انجام مي‌دهند كه گياهان انجام مي‌دهند.

محققان با تاباندن پرتوهاي ليزري روي باكتري‌ها رفتارهاي آنها را با ميكروسكوپ تحت نظر گرفتند و مشاهده كردند اين موجودات تا چه اندازه نسبت به نور حساسند و نسبت به آن آگاهي دارند. به محض اينكه حاشيه ديواره سلول با حاشيه نور ليزر برخورد مي‌كرد،‌ سلول مسير خود را تغيير مي‌داد و از نور ليزر دور مي‌شد.

به گفته دانشمندان سيانوباكتري‌ها احتمالا قديمي‌ترين و كوچكترين نمونه‌هاي جانداران چشم‌دوربيني هستند. دانشمندان احتمال مي‌دهند اين جانداران مي‌توانند نور را تقريبا شبيه به چشم انسان متمركز سازند،‌ اگرچه تصويري نهايي كدرتر از چيزي است كه انسان مي‌بيند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان