در این بخش می توانید در رابطه با اخبار و مصاحبه ها در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6603

تشکر کرده: 1669 مرتبه
تشکر شده: 8138 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

ربات‌‌‌های سوسکی+تصاویر

توسط sinaset » جمعه 7 اسفند 1394 08:13

به گزارش دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سوسک‌‌‌ها ممکن است به نظر شما بسیار زشت و بد به نظر برسند اما کدام یک از شما می‌‌‌تواند توانایی‌‌‌های فوق العاده‌‌‌ی این موجود در حمله به زیستگاه شما (خانه‌‌‌ی دوست داشتنی شما) را به چالش بکشد یا حتی دست کم بگیرد؟

تکامل این بار هم شما را شکست خواهد داد. در حقیقت گذر از شکاف‌‌‌هایی که این موجود از آن‌‌‌ها به شما می‌‌‌رسد تا ۹۰۰ برابر وزن بدن او به او فشار وارد می‌‌‌آورد با این حال پژوهشگران برکلی دریافتند که حتی در روزنه‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌ی معادل یک چهارم بدنشان این موجودات می‌‌‌توانند به سرعت حرکت کنند. نکته‌‌‌ی شگفت انگیزتر اینکه این موجودات می‌‌‌توانند با تغییر آرایش پاهای خود به طرفین در یک شکاف ۶ میلیمتری به سرعت یک شکاف ۱۲ میلی متری حرکت کنند.

به بیان دیگر این موجودات که حدود ۱۲ میلیمتر ارتفاع دارند می‌‌‌توانند تا ۲.۵ میلی متر بدن خود را جمع کنند که فوق العاده است. کافی است تصور کنید بتوانید ارتفاع ماشین خود را تا بیش از ۵ برابر افزایش یا کاهش دهید!

برای توسعه‌‌‌ی این ربات که آن را به اختصار CRAM یا (compressible robot with articulated mechanisms) می‌‌‌خوانند، این تیم ابتدا با بهره گیری از دوربین‌‌‌های سرعت بالا از سوسک‌‌‌ها فیلم برداری کردند. آن‌‌‌ها دریافتند زمانی که سوسک‌‌‌ها خود را برای گذر از شکاف باریک به کف زمین می‌‌‌چسبانند دیگر نمی‌‌‌توانند از پاهای خود برای حرکت رو به جلو استفاده کنند بنابراین برای رو به جلو رفتن آن‌‌‌ها از خارهای موجود بر روی بخش زیرین پاهای خود استفاده می‌‌‌کنند. این درست مثل این است که شما برای گذر از یک گذرگاه کوچک به صورت سینه خیز و با استفاده از آرنج خود را به جلو حرکت دهید.

آنچه که بسیار تکان دهنده است نیروی بسیار زیادی است که این اجزا می‌‌‌توانند در هماهنگی هم برای رو به جلو حرکت کردن جانور ایجاد کنند. رباتی که این بار با الهام از سوسک‌‌‌ها ساخته شده است نیز با وجود اینکه از درجه‌‌‌ی آزادی حرکتی سوسک‌‌‌ها برخوردار نیست ولی از شیوه‌‌‌ی مشابهی برای حرکت بهره می‌‌‌برد و می‌‌‌تواند تا نصف ارتفاع خود کوتاه شده و با این حال حرکت رو به جلوی خود را حفظ کند. همچنین رویه‌‌‌ی ربات نیز با استفاده از محافظی پلاستیکی پوشیده شده است که می‌‌‌تواند در برابر فشار خم شود که به نوعی شبیه سازی اسکلت خارجی سوسک محسوب می‌‌‌شود. محافظی که می‌‌‌تواند به شکلی نرم و بی خطر ربات را از سطوح بسیار متفاوتی از جمله سمباده سالم و بدون مشکل عبور دهد.


سازندگان این ربات معتقدند ربات آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند در بلایای طبیعی همچون زلزله، در یافتن و نجات بازماندگانی که در زیر آوار مانده اند کمک بسیاری به گروه نجات بکند. به گفته‌‌‌ی روبرت فول :

در چنین بلایایی نیاز است که بتوان به روشی ایمن به زیر آوار رفته و محل را مورد جستجو قرار داد. ولی اگر سطح آوار بسیار وسیع و بزرگ باشد و مکان‌‌‌های زیادی برای جستجو وجود داشته باشد تنها این ربات‌‌‌های کوچک و سریع‌اند که می‌‌‌توانند با ارتشی از خود به جستجوی محل در کمترین زمان ممکن بپردازند.

اگر تا به حال سگ‌‌‌ها را بهترین دوست برای انسان‌‌‌ها می‌‌‌نامیدند، در صورت موفقیت این ربات‌‌‌های سوسکی می‌‌‌توان لقبی مشابه را به خود بگیرند. چه بسا روزی یک ربات سوسکی نجات بخش جان شما باشد! پس دفعه‌‌‌ی بعدی که با این موجودات کوچک روبرو شدید علاوه بر رعایت موارد بهداشتی قدری به عظمت تکامل این موجود بیاندیشید!

نتایج این گروه در نشریه‌‌‌ی علمی PNAS به چاپ رسیده است. اگر موارد مشابهی با چنین پژوهش‌‌‌هایی را در کشور می‌‌‌شناسید در بخش نظرات آن را به باقی دوستان هم معرفی کنید.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان