کشف دورترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

کشف دورترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده

پست توسط sinaset » شنبه 15 اسفند 1394, 1:31 pm

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی دورترین و پیرترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده گردیدند که در لبه جهان مرئی قرار داشته و نزدیکترین جایگاه کشف شده تا به امروز به انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) محسوب می‌شود.
 تصویر  گزارش سرویس علمی ایسنا، کهکشان GN-z11 تنها 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا 13.4 میلیارد سال نوری قبل در مسیر صورت‌ فلکی دب اکبر وجود داشته است. تلسکوپ هابل توانست موقعیت این کهکشان را با محاسبه نور منتشر شده از آن شناسایی کند.

این کشف، رکورد قبلی را تا 150 میلیون سال به عقب راند. رکورددار قبلی این عنوان، کهکشان EGS8p7 بود که در حدود 13.24 میلیارد سال نوری از زمین یا 573 میلیون سال پس از انفجار بزرگ قرار داشت.

پاسکال اوش، مولف ارشد این تحقیق در بیانیه‌ای اظهار کرد: ما گام بزرگی در زمان به سمت عقب برداشته‌ایم که ورای انتظارات ما از رصدهای هابل بود. ما توانستیم به عقب نگاه کرده و فاصله زمین تا کهکشان را در زمانی که جهان تنها سه درصد سن کنونی را داشته، محاسبه کنیم.

کهکشان GN-z11 حدود 25 بار از راه شیری کوچکتر بوده و تنها از یک درصد از حجم ستارگان آن برخوردار است. اما ستارگان جدید درخشانی را با سرعت بسیار بالایی تولید می‌کند. از این رو تلسکوپ هابل توانست آن را از چنین فاصله‌ای مشاهده کند.

یکی از جالب‌ترین بخشهای این کشف آن بود که ستاره‌شناسان پیش از این بر این باور بودند که کهکشان‌های با این حد از درخشش و این فاصله وجود ندارند. این کشف نشان داد که دانش کنونی در مورد جهان اولیه هنوز بسیار محدود است.

این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”