جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6539

تشکر کرده: 1661 مرتبه
تشکر شده: 8090 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

کشف دورترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده

توسط sinaset » شنبه 15 اسفند 1394 13:31

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به شناسایی دورترین و پیرترین کهکشانی که تاکنون مشاهده شده گردیدند که در لبه جهان مرئی قرار داشته و نزدیکترین جایگاه کشف شده تا به امروز به انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) محسوب می‌شود.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، کهکشان GN-z11 تنها 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا 13.4 میلیارد سال نوری قبل در مسیر صورت‌ فلکی دب اکبر وجود داشته است. تلسکوپ هابل توانست موقعیت این کهکشان را با محاسبه نور منتشر شده از آن شناسایی کند.

این کشف، رکورد قبلی را تا 150 میلیون سال به عقب راند. رکورددار قبلی این عنوان، کهکشان EGS8p7 بود که در حدود 13.24 میلیارد سال نوری از زمین یا 573 میلیون سال پس از انفجار بزرگ قرار داشت.

پاسکال اوش، مولف ارشد این تحقیق در بیانیه‌ای اظهار کرد: ما گام بزرگی در زمان به سمت عقب برداشته‌ایم که ورای انتظارات ما از رصدهای هابل بود. ما توانستیم به عقب نگاه کرده و فاصله زمین تا کهکشان را در زمانی که جهان تنها سه درصد سن کنونی را داشته، محاسبه کنیم.

کهکشان GN-z11 حدود 25 بار از راه شیری کوچکتر بوده و تنها از یک درصد از حجم ستارگان آن برخوردار است. اما ستارگان جدید درخشانی را با سرعت بسیار بالایی تولید می‌کند. از این رو تلسکوپ هابل توانست آن را از چنین فاصله‌ای مشاهده کند.

یکی از جالب‌ترین بخشهای این کشف آن بود که ستاره‌شناسان پیش از این بر این باور بودند که کهکشان‌های با این حد از درخشش و این فاصله وجود ندارند. این کشف نشان داد که دانش کنونی در مورد جهان اولیه هنوز بسیار محدود است.

این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان