در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » جمعه 21 اسفند 1394 22:13

همانطور که میدانیم هر چیزی در طبیعت نقش خاص و مخصوص به خود را در زنجیره زیستی و طبیعی دارد و دریاچه های آب شیرین و دریاچه های آب شور نیز هر کدام نقش حیاتی و غیر قابل جایگزین مخصوص به خود را در جهان ایفا میکنند و دریاچه ارومیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما در رابطه با نظریه ی کاستن از شوری این دریاچه با برداشت ممتد نمک از آن و پاکسازی بخش هایی از آن از نمک موجود، کاری بسیار اشتباه و دارای عواقب بسیار جدی است.

دریاچه ارومیه


دریاچه ارومیه علاوه بر تامین رطوبت بخش شمال غرب کشور به عنوان یک ایستگاه ضد عفونی کننده طبیعی آب، خاک و هوای بخش قابل توجهی از نیمه غرب کشور عمل میکند(در زمانهای پر آب بودن) و به سبب غلظت بالای نمک خود آلودگی و بیماری های موجود در هوای این نقطه از زمین را در تماس با خود *ف ی ل ت ر* نموده و از بین می برد. این دریاچه به عنوان یک ایستگاه ضد عفونی کننده برای پرندگان مهاجر به این دریاچه نیز نظیر پلیکان، انواع فلامینگو و گونه های دیگر عمل میکند و بیماری و ویروس های بیماری زای آنان را از بین می برد و از نشر و یا شیوع بیماری های پرندگان (و نابودی جمعی آنها) جلوگیری میکند. پس تبدیل این دریاچه به یک دریاچه آب شیرین (هر چند غیر ممکن) و یا کاستن از مقدار نمک آن عواقب بسیاری را در بلند مدت به دنبال دارد و بهترین کار عدم دخالت و دستکاری در طبیعت میباشد.
عقل ما از بسیاری از کارهای طبیعت قاصر است.

فلامینگو


دریاچه ارومیه در دوران پر آبی خود

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » شنبه 22 اسفند 1394 11:53

آخرين ويرايش توسط Natural_environment در شنبه 22 اسفند 1394 13:18, ويرايش شده 1 در کل.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » شنبه 22 اسفند 1394 13:00

یک خبر خوش

تمامی پهنه دریاچه ارومیه زیر آب رفت+عکس و تصاویر ماهواره ای

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

زمستان به پایان نزدیک است و حالا خبرهای خوشی از دریاچه ارومیه به گوش می‌رسد؛ با افزایش ٥١سانتیمتری تراز سطح آب، تمام پهنه آبی دریاچه ارومیه آبگیری شد. جدیدترین عکس ماهواره‌ای ناسا از دریاچه ارومیه در ٢٦ بهمن‌ماه ١٣٩٤، نشان می‌دهد که علاوه بر پرآب‌ترشدن قسمت شمالی دریاچه، بخش‌هایی از قسمت جنوبی هم که در ماه‌های اخیر، کاملا خشک بود اکنون دارای آب است و ارتفاع آب به چند سانتیمتر می‌رسد. پس از بارش‌های اخیر در کنار پرداخت حق‌ آبه زیست‌‌محیطی دریاچه ارومیه از سد بوکان و لایروبی رودخانه‌ها، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز ٢٦ بهمن‌ماه ‌سال‌جاری به ١٢٧٠,٥٥متر از سطح دریا رسیده است. او درباره دلایل افزایش ٥١سانتیمتری تراز سطح آب دریاچه، به «شهروند» گفت: «حق‌آبه دریاچه از سد بوکان از دهم بهمن‌ماه درحال پرداخت‌شدن است. پیش از این زمانی که مازاد آب از سد بوکان رهاسازی می‌شد، به دریاچه نمی‌رسید و پیش از ورود به بخش عمیق‌تر، پخش می‌شد. با راه‌اندازی، کانال اتصال زرینه‌رود و سیمینه‌رود، آب به نقاط عمیق‌تر دریاچه می‌رسد. او درباره این‌که چند‌ سال است دریاچه به‌طور کامل پرآب نیست، هم گفت: «در ٢ یا ٣‌سال گذشته وضع اصلا خوب نبوده است. سطح دریاچه هر سال ٣٠ تا ٤٠سانت پایین می‌رفت. در حال حاضر هم وضع خیلی امیدوارکننده نیست، زیرا تابستان این میزان آبی که در دریاچه جمع شده و باعث آبگیری چند سانتیمتری سطح آب درتمامی پهنه آبی دریاچه شده است، تبخیر می‌شود و دوباره بخش‌هایی از دریاچه به‌ویژه بخش جنوبی خشک خواهد شد.» هرچند عمق آبی که در دریاچه قرار دارد، زیاد نیست و نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه معتقد است که میزان آب در خردادماه تبخیر شده و قسمت جنوبی دریاچه دوباره خشک خواهد شد اما در آخرین تصویری که ماهواره ناسا از دریاچه ارومیه در ٢٦ بهمن‌ماه ثبت کرده است، علاوه بر پرآب شدن قسمت شمالی دریاچه، بخش‌هایی از قسمت جنوبی آن هم که تا آذرماه کاملا خشک بود، دارای آب است.

http://fararu.com/fa/news/262778/%D8%AA ... 9%81%D8%AA

(لازم بذکر هست که در تابستان امسال فقط بخش جنوبی دریاچه بدلیل عمق کم خشک خواهد شد و بخش شمالی همچنان آب خود را حفظ نموده و به آن خواهد افزود)

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

گزارش یک ساله ستاد احیاء دریاچه ارومیه+عکس و اقدامات

دریاچه ارومیه یکی از جلوه های زیبای طبیعی منطقه شمال غرب کشور در آستانه خشک شدن قرار گرفته است. گزارش یک ساله ستاد احیاء دریاچه ارومیه/ دولت یازدهم با احساس خطر نسبت به تبعات خشک شدن دریاچه شور ارومیه، احیای دوباره آن را در اولین جلسه هیات دولت در سال گذشته تصویب و با تشکیل کارگروهی برای بررسی موضوع و تعیین راهکارها اقدام نمود که پس از شکلگیری این کارگروه و اعمال نظر کارشناسان و متخصصان داخلی و خارجی، برنامه های مدون احیای دریاچه ارومیه برای اجرا توسط کارگروه نجات دریاچه ارومیه به دستگاه های اجرایی ذیربط ابلاغ شد. از سال گذشته و ابلاغیه اعتبارات احیای دریاچه ارومیه به دستگاه های اجرایی ذیربط اقدامات عملی آغاز شد و تاکنون ادامه داشته است. در سال های گذشته بیشترین میزان آب دریاچه ارومیه توسط دو روخانه بزرگ منطقه به نام های زرینه رود و سیمینه رود تامین می شد اما متاسفانه در سال های اخیر با استفاده بی رویه از آب های سطحی و پخش شدن آب در مصب این رودخانه ها، آبی توسط این رودخانه ها وارد دریاچه ارومیه نشده بود که با اتصال زرینه رود به سیمینه رود با اجرای کانالی به طول 13.6 کیلومتر در زمین های باتلاقی دریاچه ارومیه و اجرای کانالی به طول 12.3 کیلومتر و عرض 45 متر از نقطه اتصال تا پیکره دریاچه ارومیه، اکنون شاهد ورود آب این رودخانه ها به دریاچه ارومیه هستیم. از دیگر پروژه های انتقال آب به دریاچه ارومیه احداث شبکه جمع آوری، خطوط انتقال و تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای ارومیه، شاهیندژ و شهرک گلمان می باشد که از سال جاری با جدیت بیشتری آغاز شده است و با اتمام این پروژه ها نیز یکصد میلیون مترمکعب آب وارد پیکره اصلی دریاچه ارومیه خواهد شد. با توجه به اینکه بیشترین آب مصرفی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی صورت می پذیرد، اجرای روش های نوین آبیاری برای کاهش مصرف آب در اولویت برنامه های احیای دریاچه ارومیه قرار گرفته و تاکنون بیش از 3 هزار و 600 هکتار از زمین های کشاورزی این حوضه به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده است و بیش از 3 هزار و 800 هکتار از این زمین ها نیز در حال اجرا بوده و در مجموع باید 17 هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز گردد. همچنین در این راستا 80 اکیپ گشت و بازرسی برای جلوگیری از حفر چاه های آب غیر مجاز کشاورزی به صورت مداوم فعالیت می کنند تا از برداشت های غیر مجاز از آب های سطحی و زیرزمینی جلوگیری شود و در این خصوص نیز تاکنون از حفر 274 حلقه چاه غیر مجاز جلوگیری شده و 325 حلقه چاه غیر مجاز نیز مسدود شده است.

گزارش یک ساله ستاد احیاء دریاچه ارومیه+عکس و اقدامات

تصاویر:

http://8pic.ir/images/xu7n8a3ojoerx8xpisd9.jpg

http://8pic.ir/images/fx2cdx75bib9rcwjzj0m.jpg

http://8pic.ir/images/18vj6wc68tyqlppy1ab0.jpg

http://8pic.ir/images/qvw28620rqhska6xn8hv.jpg

http://8pic.ir/images/7pfe97uuo4hilw5m6u27.jpg

http://8pic.ir/images/u8gtxj65sbi8g8yie4u7.jpg

http://8pic.ir/images/7stiwtpt85rc8wneoo5x.jpg

http://8pic.ir/images/lum4mbzovsbfow46ut73.jpg

http://8pic.ir/images/2o9flqthp6qyn930kp8k.jpg

http://8pic.ir/images/q6wkkmj5eypwtkf07bce.jpg

http://8pic.ir/images/slzqqja9y28v57zavkjf.jpg

http://8pic.ir/images/zeney3x6g25yabkzewlz.jpg

http://8pic.ir/images/zz1cnsyuhdx4pv0ytgjg.jpg

http://8pic.ir/images/hgj2dscsz9095d07ivq6.jpg

http://8pic.ir/images/l0v5cb55i8d71gpgzl6e.jpg

http://8pic.ir/images/akh0835ucqnd2d5zyz32.jpg

http://8pic.ir/images/ljrzqqi8wlkifkm73a82.jpg


و در آخر لزوم جمع آوری لاستیک های به جا مانده و کهنه از سطح دریاچه قبل از فراگیری کامل آب بدلیل ایجاد آلودگی و سمی کردن آب دریاچه

http://8pic.ir/images/f0o5omgi8yahkl41p6tl.jpg

http://8pic.ir/images/8dqd5if9lz5ex3wjovsi.jpg

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » چهارشنبه 26 اسفند 1394 13:14

اینو یادم رفت بنویسم همچنین شوری آب باعث تبخیر کمتر میشه

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » پنج شنبه 12 فروردین 1395 18:07


3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » يکشنبه 15 فروردین 1395 23:48

گفتم همینجا ارسالش کنم


پلی که دریاچه ارومیه را نابود کرد+تصاویر

پل میانگذر دریاچه ارومیه یک پل ساخته شده در مرکز و داخل دریاچه ارومیه میباشد که دو استان آذربایجان غربی و شرقی در شمال غربی ایران را به هم متصل می‌کند. این پل ۱۷۰۹ متر طول دارد که ۱۲۷۶ متر آن در داخل دریاچه ارومیه با خاک ریزی درون آب و دفن بستر دریاچه اجرا شده است. این پل در تاریخ در ۲۷ آبان ۱۳۸۷ با تبلیغات و هیاهوی بسیار توسط محمود احمدی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.

http://8pic.ir/images/rftxzwsexdj5hi6jpjym.jpg

http://8pic.ir/images/rc31f1xe1381eh0fdd1w.jpg

http://8pic.ir/images/4sdxea6qgwq6tmudogu7.jpg

http://8pic.ir/images/auktyxfje8acgznsvris.jpg


این پل که توسط شرکت صنعتی صدرا ساخته شده است یکی از زشت ترین پل های ساخته شده در جهان میباشد که میتوان به آن لقب زشت ترین پل جهان را اطلاق کرد. این پل نه تنها باعث اختلال در هیدرولیک و گردش طبیعی آب در دریاچه و همچنین پائین آمدن کیفیت آب در هر دو سوی این دریاچه گردیده است بلکه سبب آلودگی بصری نیز شده است.

http://8pic.ir/images/b9cksul649ca93pjmzs8.jpg

http://8pic.ir/images/yvwsp4lznycrm39kdwkl.jpg

http://8pic.ir/images/v36kqlvf0k15kfcwnmfr.jpg

http://8pic.ir/images/5k8mfb9em6kde9hj568j.jpg

در این تصاویر به وضوح میتوان دو نیم شدن دریاچه به واسطه خاک ریزی های انجام شده را مشاهده کرد.

http://8pic.ir/images/onaqzc8mob5mcqepikby.jpg

http://8pic.ir/images/j029p58s12g2us0o0c65.jpg

http://8pic.ir/images/0pf5na5f8ofawp8fpehp.jpg

http://8pic.ir/images/ck6xd0sfc1uxs9ysam7n.jpg

http://8pic.ir/images/ri23ixrewpygk0hd1h9o.jpg

http://8pic.ir/images/mrrdzr1uyevvodwp52xo.jpg

http://8pic.ir/images/iewr09g9scfv52pokucf.jpg

http://8pic.ir/images/0si1vlm9dudk9n68s58e.jpg

http://8pic.ir/images/vxgl9a3csrkouca03vfe.jpg

http://8pic.ir/images/g15h6snxx3dy9vjl2aeo.jpg

http://8pic.ir/images/is3yib9jg6fxezgmalkk.jpg

http://8pic.ir/images/3n7312z5am7x9pa9mpid.jpg

http://8pic.ir/images/2tfohmnh2unwd8nkwq5i.jpg

آب دریاچه تنها از این قسمت یعنی قسمت باریک زیر پل امکان عبور به بخش دیگر دریاچه را دارد.

http://8pic.ir/images/wsqsk2sj5x8582lg3fss.jpg

http://8pic.ir/images/ta8eurbma5cgn066781x.jpg

http://8pic.ir/images/r27px0nujt4y8mb8xxo4.jpg

http://8pic.ir/images/piw2d6qmzv2igwnl5mm9.jpg

یکی از مهمترین مسئله ها در رابطه با دریاچه ارومیه پائین آمدن کیفیت آب در این دریاچه به دلیل عدم هیدرولیک و گردش طبیعی آب در دریاچه ارومیه است.

http://8pic.ir/images/2h2u695wyxoh5feupc1v.jpg


دریاچه وان ترکیه
استفاده از کشتی به جای پل
استفاده از کشتی های مسافربری برای جابه جایی مسافر به دو سوی دریاچه در دریاچه وان

http://8pic.ir/images/abym0b7dc57smgokmxqb.jpg

http://8pic.ir/images/ehxpli3jbn6080lvb5zy.jpeg

http://8pic.ir/images/qn92rx7dcj5tv8t2fvjc.jpg

http://8pic.ir/images/2ws5bqph5lkipb9vgud2.jpg

کشتی های به گل نشسته دریاچه ارومیه

http://8pic.ir/images/iodhb30de8md7q8nuuej.jpg

http://8pic.ir/images/sk717p5e75amtolx08ns.jpg

http://8pic.ir/images/6itqybk3zk12naud5d60.jpg


نگاهی به دیگر پل های احداث شده بر روی تنگه ها

پل Xihoumen چین
پل چند تکه ی Xihoumen چین یک پل معلق فولادی است که دارای 1650 متر طول (طول میانگذر دریاچه ارومیه) و 211 متر ارتفاع میباشد. این پل در سال 2009 ساخته شده است.

http://www.8pic.ir/images/zb6z1pxt11m8qczmcfl8.jpg

http://www.8pic.ir/images/w2b75qdk3dkte5elbmyc.jpg


پل Akashi Kaikyō ژاپن
پل آکاشی کای کیو یا پل مروارید ، با دهانه مرکزی به طول ۱۹۹۱ متر بزرگترین دهانه مرکزی در بین پلهای معلق جهان را در اختیار دارد. طول این پل ۳۹۱۱ متر (۱۲۸۳۱ فوت) است. این پل با سیستم تیر نگهدارنده‌ی دو مفصلی طراحی شده است که این ساختار به آن اجازه ی مقاومت در برابر: باد تا سرعت ۲۸۶ کیلومتر بر ساعت (۱۷۸ مایل در ساعت), زلزله تا اندازه ۸٫۵ در مقیاس ریشتر و جریان آب دریا، را میدهد. کابلهای فولادی این پل نیز شامل ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر (۱۹۰۰۰۰مایل) سیم میباشد و کلفتی هر کابل ۱۱۲ سانتی متر (۴۴اینچ) و شامل ۳۶۸۳۰ رشته سیم است

http://www.8pic.ir/images/zntemd646lspn59lrml2.jpg

http://www.8pic.ir/images/sozl1zib3zvoa3ttk5ui.jpg

http://www.8pic.ir/images/jyxzl7bvftq9vljhd9am.png

http://www.8pic.ir/images/ziqzj0hbis0582zkwtzp.jpg


پل Øresund Bridge
این پل بر روی تنگه Öresund ساخته شده که دو کشور سوئد و دانمارک را از طریق زمینی به یکدیگر متصل می‌کند.

http://8pic.ir/images/0bzcygiyaavqy7d58iyw.jpg

http://8pic.ir/images/6e3f0db0u5wrxtwtq3uf.jpg


پل معلق فولادی تنگه استانبول
این پل، پلی معلق و فولادی است که ۱۱۵۰ متر طول، ۳۹ متر عرض و ۱۰۵ متر ارتفاع دارد. فاصلۀ سطح آب تا زیر پل ۶۴ متر است. ساخت این پل در سال ۱۹۷۰ شروع شد و در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۹۷۳ افتتاح شد.

http://8pic.ir/images/3nqmsc6dgplq5jm7uh8b.jpg

http://8pic.ir/images/o155sld2q05d2qju34to.jpg

http://8pic.ir/images/mh9lcbua2lobv7j5najm.jpg


ارتفاع قابل عبور شناورها از زیر پل دریاچه ارومیه

همچنین ارتفاع قابل عبور شناورها از زیر پل دریاچه ارومیه حدود 10 متر می باشد که با ساخت پایه ها و ستون های آهنی در مقابل این پل این عدد به کمتر از 7 متر کاهش یافته است و امکان سفر و عبور دریایی از شمال به جنوب دریاچه و برعکس را بطور کامل از بین برده است.

http://www.8pic.ir/images/3k34ibg4irl7ohgrx7qk.jpg

http://www.8pic.ir/images/gadirw7vgkj15d1cl4qs.jpg

این پل با 14 کیلومتر خاک ریزی درون دریاچه ارومیه ساخته شده است و سازندگان آن به آن لقب بزرگترین پل خاکی دریایی جهان را داده اند.
آخرين ويرايش توسط Natural_environment on سه شنبه 17 فروردین 1395 15:30, ويرايش شده در 2.

varyag از این پست سپاسگزاري کرده است

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » دوشنبه 16 فروردین 1395 00:23

در صورت عدم نمایش تصاویر و از کار افتادگی لینکها میتوانید برای مشاهده تصاویر به صفحه فیسبوک ما نیز مراجعه نمائید.

www.facebook.com/profile.php?id=100011491609148

varyag از این پست سپاسگزاري کرده است

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » پنج شنبه 19 فروردین 1395 17:08

نابودی تالاب های عراق با انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه


در حال حاضر پروژه انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه در حال انجام است که عواقب آن بسیار خطرناک بوده و در برابر مضرات آن سودی عاید محیط زیست نخواهد شد و معضل دریاچه ارومیه نیز چندان تغییر نمی یابد.

با انتقال آب زاب و جلوگیری از ورود آب به عراق، روند خشک شدن تالاب‌ها در عراق که از آب زاب تغذیه می‌شوند سرعت خواهد یافت و این خشکی شرایط مناسبی را برای ایجاد ریزگردها فراهم خواهد کرد که در آینده برای کشور ایران مشکلات عظیمی به بار می‌آورد که شاید آن زمان پی بردن به اشتباه انتقال بین حوزه‌ای آب، خیلی دیر شده باشد و معضلات زیست محیطی و عواقب آن چند برابر شود.

در همین رابطه:

ورود دومين دستگاه حفار به كشور تا كمتر از يك ماه آينده
تجريشي گفت: اقدام بعدي انتقال آب زاب به درياچه اروميه است كه قرار است از طريق يك تونل انجام شود، كار حفاري اين تونل با كمك يك دستگاه حفار از شهريورماه سال گذشته آغاز شد و قرار است يك دستگاه حفار ديگر در كمتر از يك ماه ديگر وارد كشور شود تا به ادامه حفاري از سوي ديگر تونل كمك كند.
وي افزود: قرار است آب زاب با استفاده از اين تونل به طول 30 كيلومتر به درياچه برسد كه با توجه به اهميت موضوع مقرر شد دو دستگاه حفار از دو طرف اقدام به حفر تونل كنند.
رييس كارگروه علمي ستاد احياي درياچه اروميه گفت: همچنين پروژه سد چپرآباد، سيلوه و كانال جلديان را هم داريم كه با كاربري كشاورزي ايجاد مي شوند اما از آن نوع پروژه هايي هستند كه در سال هاي 95 و 96مي توان از آب آنها براي درياچه اروميه استفاده كرد.

http://www.irna.ir/fa/News/82023458/

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لازم بذکر هست که بخشی از آب سیمینه رود که یکی از رودخانه های اصلی و دائمی ورودی به دریاچه ارومیه هست از کوه های کردستان عراق سرچشمه میگیره و دولت عراق میتونه به راحتی با این کار ایران مقابله به مثل کنه

Hesam - 1994 از این پست سپاسگزاري کرده است

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » پنج شنبه 19 فروردین 1395 17:18

. . .
حذف شود.

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 21 اسفند 1394 17:20

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اشتباه بزرگ در رابطه با دریاچه ارومیه

توسط Natural_environment » دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 13:43

احیای این دریاچه ارزشمند بدون جامع‌نگری امکان‌پذیر نخواهد بود!/ بررسی اثرات میانگذر شهید کلانتری بر دریاچه ارومیه


جاده میانگذر شهید کلانتری یکی از طولانی‌ترین پلهای ساخته‌شده در ایران می‌باشد که برروی دریاچهِ‌ی ارومیه ساخته شده‌است و فاصله‌ی میان دو شهر تبریز و ارومیه را به ۱۳۵ کیلومتر کاهش داده‌است. این پل در ۲۷ آبان ۱۳۸7 به بهره‌برداری رسید. اگرچه این پل  نقش  مهمی در توسعه‌ی گردشگری و تبادلات فرهنگی و تجاری میان دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی دارد و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و زمان و کاهش تصادفات جاده‌ای و استهلاک خودروها می‌شود، بسیاری از کارشناسان بر این باورند  احداث  میانگذر یکی از عوامل تاثیر گذار بر روند خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است؛  در همین راستا برای گرفتن اطلاعات تکمیلی در خصوص مطالعات انجام شده در مورد اثرات پل میانگذر بر خشکی دریاچه ارومیه از مجریان این طرح بررسی اثرات جاده میانگذر بر دریاچه، دکتر جواد پارسا (استادیار گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز) و دکتر علیرضا مجتهدی (استادیار گروه مهندسی آب دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز) خواسته‌ایم تا توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه دهند.

احداث میانگذر علاوه بر کاهش چشمگیر ارتباط هیدرولیکی بین دو بخش شمالی و جنوبی دریاچه، باعث تغییر در الگوی رسوب‌گذاری، تبادل حرارتی و میزان غلظت در دو بخش مذکور شده است. با توجه به سطح بیشتر بخش جنوبی نسبت به بخش شمالی، کاهش ارتباط هیدرولیکی و تبادل حرارتی، موجب افزایش میزان دمای بخش جنوبی در فصول گرم سال شده است. از طرف دیگر با توجه به اینکه سهم رودخانه‌های بخش جنوبی در آورد رسوب بیشتر از رودخانه‌های بخش شمالی است لذا افزایش شدت رسوب‌گذاری نیز در بخش جنوبی پس از احداث میان‌گذر باعث کاهش بیشتر عمق در آن شده و موجب شده است که عامل تبخیر از این بخش، با شدت بیشتری تاثیرگذاری نماید. طبیعی است این عامل که ناشی از احداث میانگذر بوده است در روند خشک شدن دریاچه نقش زیادی ایفا کند. صرف نظر از تاثیر شرایط هیدرولیکی و الگوی چرخش آب و رسوب‌گذاری، تاثیر چشمگیر میانگذر بر پارامترهای اکولوژیکی دریاچه به عنوان یک زیست بوم منطقه‌ای و جهانی انکارناپذیر می باشد. به عنوان نمونه به هم خوردن تعادل میزان غلظت و شوری ناشی از احداث میانگذر به همراه سایر عوامل دخیل در بیلان آبی دریاچه، تهدید کننده بقای گونه منحصر به فرد آرتمیای این دریاچه بوده است. واقعیت امر این است که خاکریزی‌های مربوط به احداث میانگذر، یک اقدام شتاب زده و فاقد اثرات مطالعات کافی به ویژه از نظر ارزیابی زیست محیطی بر این پارک ملی بوده و علیرغم اینکه در طی سالهای اجرای میانگذر مطالعات متعدد انجام گرفته، حاکی از اثرات نامطلوب زیست محیطی آن بر این پارک ملی می‌بود لیکن احداث میانگذر همچنان تداوم یافت.

برای کاهش اثرات آن روی خشک شدن دریاچه چه اقداماتی انجام‌شده؟

در حال حاضر میزان اثرات میانگذر بر خشک شدن دریاچه به صورت میدانی و نرم افزاری در حال بررسی است و تا چند ماه آینده مطالعات مربوطه به پایان خواهد رسید. در این مطالعه سناریوهای ممکن جهت کاهش اثرات نامطلوب میانگذر در حال بررسی، ارزیابی و تدقیق می‌باشد. با توجه به همراهی و مساعدت وزارت محترم راه و شهرسازی جهت عملیاتی نمودن اصلاح میانگذر، بررسی سناریویی که علاوه بر تسریع در احیا دریاچه کمترین هزینه‌های اجرایی و کمترین اثرات نامطلوب زیست محیطی و اجتماعی را در برداشته باشد مدنظر می‌باشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان