جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6539

تشکر کرده: 1661 مرتبه
تشکر شده: 8090 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

ارسال "بینی بزرگ" اروپا و روسیه به فضا

توسط sinaset » دوشنبه 24 اسفند 1394 08:03

ارسال "بینی بزرگ" اروپا و روسیه به فضا

روسیه و اروپا قرار است فردا (دوشنبه)‌ یک فضاپیمای بدون سرنشین را برای بو کشیدن جو مریخ به دنبال نشانه‌هایی از حیات گذشته یا موجود در آن به سیاره سرخ بفرستند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، " ExoMars 2016 " که نخستین ماموریت از یک برنامه دو مرحله‌ای کاوش مریخ به شمار می‌رود، فردا در ساعت 09:30 به وقت گرینویچ شاهد پرتاب یک مدارگرد بر روی یک موشک پروتون روسی از قزاقستان به مدار خواهد بود.

مدارگرد ردیابی گاز (TGO) با ابزار فناوری پیشرفته خود قرار است در روز 19 اکتبر (28 مهر 1395) و پس از طی مسافت 496 میلیون کیلومتر به سیاره مریخ برسد.

ماموریت اصلی این فضاپیما، تصویربرداری از سیاره سرخ و بررسی جو آن است. این مدارگرد همچنین یک فرودگر مریخ موسوم به شیاپارلی (Schiaparelli) را با خود حمل خواهد کرد.

ExoMars یک مشارکت دو مرحله‌ای بین سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس روسیه است. مرحله دوم شامل یک کاوشگر مریخ است که زمان پرتاب آن برای سال 2018 برنامه‌ریزی شده و بنظر می‌رسد احتمالا به دلایل مالی به تاخیر بیفتد اما مرحله اول طبق برنامه پیش رفته و انتظارات زیادی از آن می‌رود که شامل تعیین برخورداری مریخ از حیات در حال حاضر است.

هدف اصلی، بررسی گاز متان است که در زمین تا حد زیادی توسط میکروب‌ها تولید می‌شود و نشانه‌هایی از آن توسط ماموریت‌های قبلی مشاهده شده بود.

جورج واگو، دانشمند پروژه ExoMars، مدارگرد TGO را مانند یک بینی بزرگ در فضا خوانده است.

متان به گفته سازمان فضایی اروپا، معمولا طی چند صد سال با تابش فرابنفش از بین می‌رود که نشان می‌دهد این گاز در مریخ احتمالا باید به تازگی شکل گرفته باشد.

متان یا توسط یک فرآیند زیستی مانند تجزیه مواد آلی توسط میکروب‌ها و یا فرآیندهای زمین شناسی شامل فرآیندهای شیمیایی در آب مایع داغ زیر سطح ایجاد می‌شود.

مدارگرد TGO به بررسی دقیق‌تر گاز متان در مریخ خواهد پرداخت تا منشا احتمالی آن را شناسایی کند.

یک عنصر کلیدی دیگر ماموریت ExoMars 2016، فرودگر شیاپارلی است که نام خود را از فضانورد ایتالیایی قرن نوزدهم گرفته است. کشف وی در مورد شبکه‌هایی بر روی مریخ باعث شده بود تا مردم برای دوره‌ای باور کنند حیات هوشمند در این سیاره همسایه زمین وجود دارد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان