امکان لحیم‌کاری بدون حرارت با فلز مایع

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار برق و الکترونیک را مطالعه کنيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22039 بار

امکان لحیم‌کاری بدون حرارت با فلز مایع

پست توسط sinaset » یک شنبه 12 اردیبهشت 1395, 10:41 am

محققان دانشگاه ایالتی آیوا با ساخت ذرات میکروسکوپی فلز مایع، فرایند لحیم‌کاری و اتصال مدارهای الکتریکی را در شرایط معمولی و در دمای اتاق امکان‌پذیر ساختند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان و به نقل از گیزمگ، با استفاده از ماده هیبرید جدید مایع- جامد حتی می‌توان مدارهای آسیب‌دیده الکتریکی را به سرعت تعمیر کرد.

 تصویر  دانشگاه آیوا هنگام مطالعه بر روی روند سخت‌ شدن فلزات و با هدف جلوگیری از انجماد فلزات در دمای مشخص موفق به کشف این تکنیک شدند.

برای ساخت ذرات فلز مایع محققان از یک ماشین برش پرسرعت برای تولید قطرات فلز مایع استفاده کردند. آنها سپس قطرات فلز مایع را در ترکیب اسید استیک و دی اتیلن گلیکول نگه داشتند. هنگام مجاورت قطرات فلز در هوا، مولکول‌های سطحی با اکسیژن ترکیب شده و فلز مذاب در درون هر قطره باقی می‌ماند و قبل از اینکه فرایند اکسید کامل شود با برداشتن لایه اکسید شده، ذرات فلز نهایی به صورت مایع باقی خواهند ماند.

پروفسور ماریت تاهو، متخصص متالورژی از دانشگاه آیوا عنوان کرد: هدف ما از این مطالعه جلوگیری از بازگشت فلز مایع به حالت جامد است که خوشبختانه در آزمایش‌های انجام شده و با مهندسی سطح ذرات، از فرایند بازگشت به حالت جامد در فلز مایع جلوگیری شده است.

وی در ادامه افزود: مهم‌ترین مزیت این روش برخلاف روش چسب فلزی، امکان استفاده از ذرات فلز مایع مطابق با جنس مدارهای الکتریکی است.

قطر هر قطره فلز مایع تقریبا اندازه گلبول‌های قرمز خون یعنی 10 میکرومتر است که در آزمایش‌های انجام شده برای اولین‌ بار فرایند لحیم کاری میکروسکوپی برای اتصال دو قطعه فلزی بدون حرارت با موفقیت انجام شد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1545
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3157 بار
سپاس‌های دریافتی: 5571 بار

Re: امکان لحیم‌کاری بدون حرارت با فلز مایع

پست توسط shafagh » سه شنبه 14 اردیبهشت 1395, 1:33 am

نکته ای که بنظرم رسید انکه اگر بواقع چنین روشی ابداع شده که در خارج از ازمایشگاه کابرد عملی دارد برداشتن مجدد این نوع فلز بعد از جامد شدن روی مدارها چگونه خواهد بود؟ بعنوان مثال اگر پایه های یک ترانزیستور را با این فلز به مدار چاپی وصل کنیم چنانچه بعدها ان ترانزیستور بسوزد چگونه می توان این نوع لحیم مایع را بر داشت و ترانزیستور را تعویض نمود؟

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3852
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا
سپاس‌های ارسالی: 4140 بار
سپاس‌های دریافتی: 8326 بار

Re: امکان لحیم‌کاری بدون حرارت با فلز مایع

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » سه شنبه 14 اردیبهشت 1395, 4:47 am

shafagh 2 نوشته شده:نکته ای که بنظرم رسید انکه اگر بواقع چنین روشی ابداع شده که در خارج از ازمایشگاه کابرد عملی دارد برداشتن مجدد این نوع فلز بعد از جامد شدن روی مدارها چگونه خواهد بود؟ بعنوان مثال اگر پایه های یک ترانزیستور را با این فلز به مدار چاپی وصل کنیم چنانچه بعدها ان ترانزیستور بسوزد چگونه می توان این نوع لحیم مایع را بر داشت و ترانزیستور را تعویض نمود؟

سلام
ظاهرا این روش برای تولید انبوه و سایزهای بسیار کوچکه که نیازی به تعویض قطعه نداره
تازه اونی که این روش رو اختراع کرده برداشتنش رو هم اختراع میکنه
 دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار برق و الکترونیک”