وجود اسپرم گاو در نوشابه های انرژی زا!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 43
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 اردیبهشت 1395, 1:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 142 بار
تماس:

وجود اسپرم گاو در نوشابه های انرژی زا!

پست توسط wikihoax » چهار شنبه 22 اردیبهشت 1395, 1:06 pm

متن شایعه

« به علت وجود اسپرم گاو در نوشابه های انرژی زای “رد بول” معاونت غذا و دارو، این نوشابه ها را غیربهداشتی و غیرشرعی اعلام کرد. »


تصویر


پاسخ شایعه

۱- ردبول (Red Bull)‏ به معنی گاونر قرمز، نام و نشان تجارتی یک نوشابهٔ انرژی‌زا است که محصول شرکت اتریشی Red Bull GmbH می باشد.۲- اعلام غیربهداشتی و غیرشرعی بودن مصرف نوشابه ردبول تنها به علت ورود قاچاق نوع تقلبی آن به شبکه ی عرضه می باشد. نمونه ی اصلی آن که متعلق به شرکتی اتریشی است، مجوزهای لازم سازمان غذا و دارو را برای حضور در بازار مصرف دارا است و از نظر مصرف منعی ندارد. اما نمونه ی تایلندی آن مجوز واردات نداشته و از طریق مبادی غیرقانونی وارد کشور شده است.این در حالیست که این دو نوشابه خیلی با هم شباهت دارند.۳- داستان وجود اسپرم گاو در نوشابه ردبول، در رسانه‌های اجتماعی انگلیسی زبان نیز مشاهده می گردد. دلیل این مساله این است که ریشه کلمه تائورین”Taurine” ، یکی از مشتقات اصلی ردبول، از کلمه لاتینِ Taurus به معنای گاونر گرفته ‌شده ‌است و وجود این ماده در اسپرم گاونر، بهانه‌ای برای شایعه پردازی جهت وجود اسپرم‌ گاو در این نوشیدنی گردیده است. و برگرفتن نام تجاری این شرکت از نامِ گاو نر نیز، بر این شایعات دامن زده است، که البته واقعیت غیر از این است.
۴- “تائورین” از انواع اسیدهای آمینه موجود در طبیعت است و در گوشت‌، ماهی و شیر انسان موجود است. این ماده یک هزارم وزن بدن انسان را تشکیل می‌دهد. کیسه صفرا و روده بزرگ در بدن جانوران، اصلی ترین اندامی هستند که تائورین در آنها وجود دارد. یکی از مناقشات اصلی درباره این ترکیب از آن‌جا نشات می‌گیرد که تائورین در اسپرم گاو نر و خون هم یافت می‌شود. و البته این ماده بصورت آزمایشگاهی نیز تولید می شود و یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده تمام نوشابه های انرژی زا، تائورین است که به صورت صنعتی و توسط شرکتهای دارویی، تولید می گردد.
۶- تائورین خواص زیادی دارد، از جمله می تواند سطح آب بدن را در سطح سلولی افزایش دهد که این عمل باعث تقویت حجم سلول ها و در نتیجه افزایش هدایت مواد مغذی به آنها می شود. به این خاطر که تائورین بطور طبیعی در شیر مادر وجود دارد، و هم به علت فوایدش، این ماده در شیرخشک هم استفاده می شود.۷- مدیر کل بازرسی و نظارت بر عملکرد سازمان غذا و دارو در مورد انتشار این شایعه گفت: برخی شرکت های تولید و توزیع نوشابه های انرژی زا، به دلایل تبلیغاتی و اثرات روانی، علیرغم واقعیت موجود،سعی بر القای استفاده از منشا اسپرم و منی گاو نر در محصولات خود داشته و دارند، که این موضوع واقعیت ندارد.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”