در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6603

تشکر کرده: 1669 مرتبه
تشکر شده: 8138 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

آوریل گرمترین ماه و ۲۰۱۶ گرمترین سال جهان

توسط sinaset » پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395 06:52

ناسا می‌گوید ماه آوریل سال ۲۰۱۶ گرمترین ماهی بوده‌است که در طول تاریخ زمین به ثبت رسیده، و در پی آن باید در انتظار داغ‌ترین سال جهان نیز نشست.
براساس گزارش CNN، اطلاعات جديدي كه به تازگي توسط ناسا منتشر شده‌است نشان مي‌دهد دماي خشكي و درياي زمين در ماه آوريل 2016  نزديك به 1.11 درجه گرمتر از ميانگين دماي ماه آوريل در سال‌هاي 1951 تا 1980 بوده‌است، سال‌هايي كه ناسا از آنها به عنوان مرجع براي مطالعه درباره تغييرات اقليمي استفاده مي‌كند.

اين هفتمين ماه پي در پي است كه در آن دست‌كم دماي هوا يك درجه نسبت به ميانگين سال‌هاي مرجع افزايش پيدا مي‌كند. داده‌هاي جديد كه تنها به وخيم‌تر شدن اوضاع دامن مي‌زنند، دانشمندان را بر آن داشته‌اند تا وضعيت اضطراري آب و هوايي اعلام كنند و در عين حال ترديد‌هايي را نسبت به نتايج نشست آب و هوايي پاريس كه در آن كشورها متعهد به جلوگيري از افزايش دماي جهان شدند، به وجود آورده‌است.

اين توافقنامه در ماه دسامبر تاييد شده و در ماه آوريل امضا شد، با اين هدف كه كشورهاي جهان مانع از افزايش يك و نيم درجه‌اي دماي جهاني نسبت به دوران پيش صنعتي شوند. رهبران جهان همچنين از 16 مي نشستي را در بن آلمان آغاز كرده‌اند تا توافقنامه پاريس را پيگيري كرده و راهي براي عملي ساختن اهداف آن توافقنامه بيابند.

افزايش دماي جهاني از سال گذشته به واسطه رويداد شديد ال‌نينو،‌ رويدادي آب و هوايي كه گرم شدن آب بخش‌هاي گرمسيري اقيانوس‌ آرام و ايجاد شرايط ناپايدار و ناآرام از جمله خشكسالي و باران‌هاي شديد در دو نقطه متفاوت جهان از نشانه‌هاي آن هستند،‌سرعت بيشتري به خود گرفته‌است. اين اميدواري وجود دارد كه وقوع لا‌نينا بتواند اين مشكل را مهار كند،‌شرايطي كه معمولا موجب سرد شدن آب اقيانوس‌ها مي‌شود.

گرمتر از دو درجه
اگر دماي جهان بيشتر از دو درجه افزايش پيدا كند چه رخ مي‌دهد؟ دانشمندان معتقدند فاجعه.

براساس گزارش‌هايي از شوراي ملي پژوهش، هيات ميان‌دولتي تغييرات اقليمي و بانك جهاني، با افزايش دو درجه‌اي دماي جهان آتش‌سوزي‌هاي وسيع در آمريكا ابعادي گسترده‌تر به خود خواهند‌گرفت، توفان‌ها شديد‌تر از پيش خواهند‌شد، گونه‌هاي زيستي بيشتري در معرض انقراض قرار خواهند گرفت، يخ‌هاي قطبي به ذوب شدن ادامه خواهند‌داد، حجم محصولات كشاورزي كاسته شده و منابع آب آشاميدني و پاك كاهش خواهند‌يافت.
به نقل از همشهری اونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان