در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6572

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8124 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

استفاده از مس برای مبارزه با میکروب‌های بیمارستانی

توسط sinaset » پنج شنبه 6 خرداد 1395 07:08

محققان به تازگی نشان داده‌اند که پوشش‌دهی سطوح بیمارستانی، تجهیزات جراحی، ایمپلنت‌های بیماران و سیستم‌های انتقال آب بیمارستان با ذرات نانومقیاس از جنس مس می‌تواند ابتلای افراد به عفونت‌های بیمارستانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
یک اتاق بیمارستانی را تصور کنید دیوارهای سفید، وسایلی از استیل زنگ نزن، ملحفه‌های سفید چروک. بیش از 100 سال است که این شرایط برای محیط بیمارستان یک شرایط استاندارد محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از ساینتیست، اما تحقیقات جدید در زمینه پاتوژن‌های مقاوم به باکتری نشان می‌دهد که این روش برای مقابله با عفونت‌های بیمارستانی کارآمد نیست.

محققان به تازگی نشان داده‌اند که پوشش‌دهی سطوح بیمارستانی، تجهیزات جراحی، ایمپلنت‌های بیماران و سیستم‌های انتقال آب بیمارستان با ذرات نانومقیاس می‌تواند ابتلا افراد به عفونت‌های بیمارستانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بسیاری از افرادی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند به عفونت‌های بیمارستانی دچار می‌شوند و این امر محققان را واداشته که راهی برای مبارزه با باکتری‌ها و بهبود شرایط بیمارستان پیدا کنند. در راهکار جدیدی که محققان ارائه داده‌اند، محیط و تجهیزات بیمارستانی با نانوذراتی از جنس مس پوشانده می‌شود که خاصیت ضدمیکروبی دارد.

این تکنولوژی نانومقیاس می‌تواند با افزایش نفوذپذیری غشاء باکتری‌ها، ایجاد اختلال در عملکرد پروتئین‌ها و مداخله در ارتباطات بین سلولی، قابلیت باکتری‌ها برای چسبیدن و رشد بر روی سطوح را کاهش دهد.

مطالعات اولیه در محیط آزمایشگاهی نشان داده است که نانوتکنولوژی می‌تواند برای مقابله با بسیاری از عوامل بیماری‌زای میکروبی که در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند، موثر باشد. کاربرد وسیع این روش‌ها می‌تواند از بروز عفونت‌های بیمارستانی پیشگیری کند. علاوه بر این طراحی‌های نانوالگویی برای سلول‌های میزبان بی‌ضرر هستند و می‌توانند در ایمپلنت‌های مصنوعی که لازم است عاری از میکروب باشند، به کار گرفته شوند.

هدف از این بررسی، کنترل قدرت ضدمیکروبی یون‌های فلزی مس است. این یون‌ها با پروتئین‌های سطحی باکتریایی تعامل برقرار و غشاهای سلولی را تخریب می کنند و به طور فعالانه یا منفعلانه جذب سیتوپلاسم سلولی می‌شوند. یون‌ مس بعد از ورود به سلول باکتریایی، رادیکال‌های آزادی می‌سازد که می‌توانند به پروتئین‌ها و چربی‌های درون سلولی آسیب بزنند. مس حتی می‌تواند مانع از این شود که باکتری‌ها بر روی سطوح کلونی تشکیل دهند.

غشا باکتریایی و دیواره سلولی باکتری‌ها دارای پروتئین‌هایی است که منجر به اتصال باکتری به سطوح می‌شوند. یون‌های مس که بار مثبت دارند با این پروتئین‌های باکتریایی که دارای بار منفی هستند تعامل برقرار و ساختار و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کنند. در این شرایط مس با دیگر فلزات همچون روی که برای عملکرد پروتئین ضروری هستند رقابت می‌کند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان