در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Major

Major

no avatar
180

تشکر کرده: 155 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 8 آبان 1394 19:13

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

علت عمل نکردن بمبهای عراقی در یک دوره خاص!!

توسط SCUD » چهارشنبه 2 تیر 1395 16:53

گروه جهاد و مقاومت مشرق - خیابان خاوران توی یک فرش شویی بمب زده بودند و عمل نکرده بود. رفتیم بمب را در آوردیم. همه چیز درست بود ولی خرج کمکی آن را نزده بود.
ما فرمی ‌داشتیم که باید بعد از خنثی کردن بمب پر می‌کردیم. توی فرم نوشته بود: چرا بمب عمل نکرده؟... گاهی وقت ها واقعا دلیلی پیدا نمی‌کردیم. اوایل جلویش خط می‌کشیدیم و گاهی وقت ها هم می‌نوشتیم: خدا خواسته...

عمل نکردن این بمب ها طبیعی نبود. ذهنم درگیر بود. در راه برگشت به تهران توی همین فکرها بودم. رفتم دفتر ستاری، فرمانده نیروی هوایی. به ستاری گفتم به اتفاقی افتاده که خیلی عجیب و غریبه. هشت تا بمب بوده که دوتاش عمل کرده. من الان 6 ست فیوز دارم. تفسیر دقیقش اینه که این پیم ها رو نکشیدن و روشون مونده...

قرار بود قضیه بین ما بمونه. تا یک مدت طولانی بمب ها اینطوری بودند. افتادیم دنبال این که این هواپیماها از کجا می‌آیند. فهمیدیم که این هواپیماها از پایگاه شعیبیه عراق می‌آیند. به این نتیجه رسیدیم که یک گروه بزرگ در این پایگاه دارند کاری می‌کنند که این بمب ها عمل نکند. در یک فاصله 30 تا 40 روز این اتفاق در جاهای مختلف کشور تکرار شد.

تا اینکه در یکی از سخنرانی های رسمی، یکی از مسئولان کشور آمد و قضیه را اعلام کرد. گفت: اسلام اینقدر نفوذ کرده که ما توی پایگاه های هوایی عراق فلان می‌کنیم، بهمان می‌کنیم. کاری می‌کنیم که بمب هایشان عمل نمی‌کند!

از آن به بعد این اتفاق عمل نکردن، نیفتاد. دیگر پیم بمب ها رویشان نبود. سه – چهار ماه بعد، پالایشگاه اصفهان را بمباران کردند. بچه‌های ما هم یک میراژ عراقی اف – 1 را زدند. دیدم خلبانش هم با صندلی ایجکت کرده. هواپیما از شعیبیه آمده بود. کنجکاو شدم بروم و آن خلبان عراقی را ببینم. به مترجم گیر دادم ماجرای بمب های عمل نکرده را بپرسد. خلبان گفت: من نمی‌دونم چی شده ولی چند وقت پیش، صدام یه گروه خیلی زیادی رو توی پایگاه ما اعدام کرد. یه گروه بزرگی رو به جرم خیانت و توطئه علیه صدام اعدام کردند.

ظاهرا این ها گروهی در ارتش عراق بودند که دست به دست هم داده بودند و این کار را می‌کردند. به نظرم حدود 70 نفر در آن ماجرا اعدام شده بودند.

مدتی بعد یک روز ستاری را در پایگاه خودمان دیدم و گفتم: مگر قرار نبود آن موضوع بین خودمان بماند؟... گفت: من توی شورای امنیت ملی این موضوع را مطرح کردم؛ آنوقت این خبر فوق سری رو آوردن توی سخنرانی جلوی همه مردم گفتن... با آن اعلام توی سخنرانی، آن ها هم لو رفته بودند و اعدام شده بودند و قضیه هم تمام شده بود.

یکی از ساده ترین حدس ها این بود که آدم های آن گروه، این پیم های ضامن را از یک جایی می‌آوردند یا اضافه داشتند. همان پیم های اضافی را تحویل واحد عملیات می‌دادند که یعنی ما تحویل دادیم ولی در مسلح کردن بمب استفاده نمی‌کردند. آدم هایی بودند که دلشان نمی‌خواست بجنگند. واقعا خیلی وقت‌ها عراقی‌ها نمی‌جنگیدند؛ حالا به هر انگیزه ای بود.

به هر صورت پرونده آن ماجرا هم خیلی تلخ تمام شد. آن دوره از بمباران تهران هم تمام شد تا اسفند سال 66.
مرتضی قاضی، خاطرات مرحوم جواد شریفی‌راد، معلم و سرتیم خنثی‌سازی نیروی هوایی ارتش را در کتابی با عنوان «حرفه‌ای» جمع آوری و منتشر کرده. آنچه خواندید، برداشتی از این کتاب، درباره یک حادثه تلخ در جریان جنگ بود. این کتاب خواندنی را می‌توانید با قیمت 15000 تومان از کتابفروشی‌های معتبر تهیه کنید.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

New Member

no avatar
15

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 فروردین 1395 10:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: علت عمل نکردن بمبهای عراقی در یک دوره خاص!!

توسط Discussion » چهارشنبه 2 تیر 1395 19:18

دشمن دانا و دوست نادان! :x

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1532

تشکر کرده: 3420 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: علت عمل نکردن بمبهای عراقی در یک دوره خاص!!

توسط bamn » چهارشنبه 2 تیر 1395 20:37

متاسفانه از این دست مسائل زیاد در جنگ تحمیلی پیش آمده است. هرچقدر فرماندهان رعایت می کردند ، تا جایی که خانواده خیلی از فرماندهان سپاه اصلاً خبر نداشتند که آنها در جنگ کاره ایی هستند! ، یا مرتباً توصیه های امنیتی را به نیروها متذکر می کنند که هنگام حضور در شهر یا نامه نگاری رعایت نمایند ، اما غیرنظامی ها و بخصوص مسئولان اصلاً به این نکته توجهی نداشته اند .

جایی خواندم همان روزهای آغاز جنگ تحمیلی که مدافعان خرمشهر با دست خالی جلوی چند لشکر عراق ایستاده بودند ائمه جمعه در سخنرانی هایشان مرتباً می گفته اند "مدافعان مسجد جامع ، فلان ... دلاوران مسجد جامع ، بهمان!!!) خب ، عراقی ها هم که احمق نبودند ، شروع کردند به گلوله باران مسجد جامع خرمشهر تا جایی که روزهای آخر مدافعان اصلاً نمی توانستند به مسجد جامع نزدیک شوند تا کسب دستور و خبر کنند!

کانال تلگرام فروشگاه بنده :

https://t.me/hor_hamoon

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3034

تشکر کرده: 2394 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 11:44

KWT

آرشيو سپاس: 2956 مرتبه در 828 پست

توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » پنج شنبه 3 تیر 1395 04:52

سلام
خرابکاریها و گندکاریهای زیادی رخ داد در 2 سال دفاع موفق  و 6 سال جنگِ بی حاصلِ ایران برای اشغال عراق و براندازی صدام و حزب بعث و آزادسازی کربلا و قدس و فلسطین اشغالی و نابودی صهیونیستها
از اشتباهات مرگبار نظامی که هزاران نفر رو یک شبه به کشتن داد گرفته تا ارتکابِ گناهان کبیره در جبهه ها و مناطق جنگی پشت جبهه
در این صفحه یکیش رو نوشته ام
topic-t57958-708.html
دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1532

تشکر کرده: 3420 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re:

توسط bamn » پنج شنبه 3 تیر 1395 09:28

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته است:سلام
خرابکاریها و گندکاریهای زیادی رخ داد در 2 سال دفاع موفق  و 6 سال جنگِ بی حاصلِ ایران برای اشغال عراق و براندازی صدام و حزب بعث و آزادسازی کربلا و قدس و فلسطین اشغالی و نابودی صهیونیستها
از اشتباهات مرگبار نظامی که هزاران نفر رو یک شبه به کشتن داد گرفته تا ارتکابِ گناهان کبیره در جبهه ها و مناطق جنگی پشت جبهه
در این صفحه یکیش رو نوشته ام
topic-t57958-708.html

هرچند بنده با بخشی از صحبت شما مخالف هستم اما در آن تایپیک به نکته خوبی اشاره کردید . البته مشکل اصلی از کمبود تجهیزات بوده اما باید یک فکری برای رنگ این لباس ها می کردند! ببینید دوست عزیز این تجهیزات با هزار زحمت و از طریق بازار سیاه فراهم می شد و تعدادش خیلی کم بود . مثلاً آقای حمید داود آبادی که خودشان در منطقه فاو شیمیایی شده و مشکلات فراوانی دارند در کتاب "از معراج برگشتگان" به این مورد اشاره کرده اند که فیلترهای هوای ماسک های شیمیایی یک بار مصرف بوده اما تدارکات لشکر برای یک اعزام چند هفته ایی به منطقه فاو که دائماً بمباران شیمیایی می شده دو تا تحویل می داده و تازه این دو تا را باید بعد از بازگشت به پشت جبهه دوباره تحویل تدارکات می دادند!
اما در این که در جبهه خائنینی بوده اند که فقط با هدف کارشکنی به میان رزمندگان آمده بودند هم شکی نیست! بعضی از نکات را علناً بازگو نمی کنند اما تا جایی که بنده در کتاب ها تحقیق کرده ام بعد از دستگیری تعدادی از افسران ارشد ارتش به اتهام خیانت و جاسوسی برای حزب توده ، سپاه و ارتش دیگر تا پایان جنگ عملیات مشترک مهمی نداشته و جداگانه دست به عملیات می زدند . ظاهراً افراد دستگیر شده بیشترین ضربه را در عملیات والفجر مقدماتی زده بودند تا جایی که حتی در غذای شب عملیات هم خرابکاری کرده بودند!
ماه های پایانی جنگ و قبل از پذیرش قطعنامه توسط ایران عده ایی پشت جبهه اینطور تبلیغ می کردند که فقط سپاه خواهان ادامه جنگ است و امام و دولت با ادامه جنگ مخالف هستند تا جایی که حتی مسئولان راه آهن هم با سپاه همکاری نمی کردند و بدترین واگن ها را با کلی تاخیر در اختیار نیروهای سپاه می گذاشتند . و جالب تر اینکه همان یک عده بعد از اینکه امام پس از پذیرش قطعنامه و حمله مجدد عراق دستور بسیج عمومی و تعقیب دشمن تا مرز را صادر کردند خرده می گرفتند حالا که ارتش عراق شکست خورده چرا امام اجازه نمی دهد نیروها به آن طرف مرز پیشروی کنند؟!

کانال تلگرام فروشگاه بنده :

https://t.me/hor_hamoon

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند