کشاورزی روی خاک مریخ امکان‌پذیر است

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7425
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9252 بار
سپاس‌های دریافتی: 21638 بار
تماس:

کشاورزی روی خاک مریخ امکان‌پذیر است

پست توسط sinaset » یک شنبه 6 تیر 1395, 10:32 am

برسام: پژوهشگران هلندی می‌گویند چهار گیاهی که بر روی خاکی مشابه خاک مریخ کاشته بودند، حالا محصول داده‌اند و محصول‌شان هم برای خوردن کاملا مناسب و مطمئن است. در این پژوهش که چندسال از وقت پژوهشگران دانشگاه Wageningen هلند را هم گرفت، معلوم شد تربچه، لوبیا، جو دوسر و گوجه‌فرنگی‌هایی که در خاک مریخ کاشته شده‌اند، کاملا برای خوردن مناسب هستند.

 تصویر ‌هاست مساله‌ی امکان کشاورزی روی خاک سرخ مریخ ذهن کارشناسان فضایی را به خودش مشغول کرده است؛ چون خاک این سیاره سرشار از فلزات و عناصر سمی و سنگینی مانند سرب و آرسنیک است. به همین دلیل کارشناسان نمی‌دانستند که آیا محصولات کشت‌شده در این خاک برای خوردن مناسب هستند یا نه. به همین دلیل از سال ۲۰۱۳ دانشمندان سراسر دنیا آزمایش‌های خودشان را روی خاک شبیه‌سازی‌شده‌ای که NASA در اختیارشان قرار داده بود شروع کردند.

حالا پس از گذشت سه سال از این پژوهش‌ها، یک گروه هلندی موفق شده‌اند محصولات قابل خوردنی را در این خاک پرورش دهند. البته هنوز کیفیت این محصولات چندان بالا نیست و از آن مهم‌تر، معلوم نیست چه گیاهان و سبزیجات دیگری قابل کشت روی مریخ هستند. به همین دلیل فاز جدیدی از پژوهش شروع شده و درآن شش گیاه خوراکی دیگر از جمله سیب‌زمینی روی خاک شبیه‌سازی‌شده‌ی مریخ کشت خواهد شد. اما همین دستاورد هم می‌تواند رویای ما برای سکونت در سیاره‌ی سرخ را یک گام به واقعیت نزدیک‌تر کند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”