صدای سیاره مشتری را بشنوید+صوت

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22020 بار
تماس:

صدای سیاره مشتری را بشنوید+صوت

پست توسط sinaset » یک شنبه 13 تیر 1395, 10:35 am

با عبور رسمی فضاپیمای جونو از مغناطوسفر سیاره مشتری، ناسا به تازگی یک فایل صوتی از صدای ناشی از این عبور را منتشر کرده است.

 تصویر 
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمودو، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا صداهای ثبت شده توسط فضاپیما را که بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده طی عبور جونو از کمان شوک و ورود آن به مدار مشتری ایجاد شده‌اند، منتشر کرد.

کمان شوک در اصل درگاه بیرونی میدان مغناطیسی سیاره مشتری است. هنگامی که ذرات باردار باد خورشیدی با سرعت فراصوت به این سپر نامرئی نزدیک می‌شوند، داغ شده و سرعتشان کاهش می‌یابد و چیزی شبیه به یک انفجار صوتی تولید می‌کنند. حدود دو ساعت طول کشید که فضاپیمای جونو از این آستانه عبور کند.

این صدای ضبط شده نخستین تجربه بی‌باک ترین ماموریت علمی سیاره‌ای ساخته شده توسط بشر است. یکی از دلایلی که این صداهای عبور از مرز سیاره بسیار چشمگیر هستند، این است که به گفته ناسا، مغناطوسفر مشتری بزرگترین ساختار منظومه شمسی است. از این رو، میدان مغناطیسی آن نیز بسیار بزرگتر از میدان خورشید است.

هفته پیش در روز 25 ژوئن، جونو بطور رسمی از میدان مغناطیسی خورشید به قلمرو سیاره مشتری وارد شد.

در روز چهارم ژوئیه، جونو موتور اصلی خود را روشن کرده و پس از کاهش دادن سرعت بالای خود از 265 هزار کیلومتر، به مدار اطراف مشتری وارد خواهد شد.

این فضاپیما چند ماه بعد وارد ابرهای قطبی این غول گازی شده و حین مبارزه با کمربندهای تابشی قدرتمند سیاره، تصاویری را از بزرگترین توفان‌های ژئومغناطیسی منظومه شمسی در ارتفاع 5000 کیلومتری ثبت خواهد کرد.

فضاپیمای جونو در سال 2011 سفر خود را به سمت بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد و از آن زمان تاکنون به جمع‌آوری اطلاعات در مورد باد خورشیدی و موارد دیگر پرداخته است.

برای شنیدن صدا به آدرس [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]مراجعه فرمایید.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Major II
Major II
پست: 443
تاریخ عضویت: جمعه 1 بهمن 1389, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

Re: صدای سیاره مشتری را بشنوید+صوت

پست توسط anga2009 » یک شنبه 13 تیر 1395, 6:24 pm

فردا جونو پس از سفری 5 ساله به مشتری می‌رسد/لحظه مهم فضایی
دانش > نجوم - در یک اتفاق مهم و سرنوشت‌ساز فضاپیمای جونو پس از پنج سال سرانجام فردا به مدار مشتری وارد می‌شود تا ماموریت مهم خود را شروع کند. برای دومین بار در تاریخ بشر است که فضاپیمایی می تواند به سیاره مشتری برسد.
جونو روز دوشنبه موتور اصلی خود را روشن کرده تا وارد مدار مشتری شود.براي 35 دقيقه بايد بايد روشن باقي بماند و به گفته محققان ناسا تنها يك فرصت وجود دارد. اين مسئله به معناي آن است كه فردا طي 35 دقيقه همه دانشمندان و محققان اين ماموريت نفس‌هايشان در سينه حبس مي‌شود تا براي قرار گرفتن جونو در مدار مشتري تلاش كنند. فضاپیمای جونو وقتی به مشتری می‌رسد در یک مدار بیضوی قرار می‌گیرد.

این ورود که الحاق مداری مشتری نام گرفته، سخت‌ترین بخش ماموریت است. هیچ کس نمی‌داند که آیا این فضاپیما می‌تواند در برابر تابش و تلاطم ناشی از نزدیکی به مشتری تاب بیاورد یا نه. البته جونو به یک گنبد تیتانیومی برای حفظ ابزار حساسش مجهز شده است.رسيدن جونو به مشتري لحظه‌اي مهم و سرنوشت ساز برای بشر به حساب می‌آید. سیاره‌ مشتری رازهای زیادی درباره‌ نحوه‌ تشکیل سیارات و پیدایش حیات دارد. قرار است این فضاپیما به مدت ۲۰ ماه در مدار این سیاره قرار گیرد تا اطلاعاتی را راجع به گازهای موجود در مشتری، ساختار آن و میدان مغناطیسی سایر مدارهای آن به زمین مخابره کند. جونو برای رسیدن به سیاره مشتری ۲.۸ میلیارد کیلومتر را طی كرده و ارسال سیگنال های رادیویی آن به زمین، ۴۸ دقیقه زمان نياز دارد. سیاره مشتری با داشتن یک مینی منظومه شمسی متشکل از ۶۷ قمر همواره به عنوان یک سیاره شگفت انگیز برای اخترشناسان محسوب می شود.دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که هسته جامدی در زیر جو متلاطم این سیاره وجود دارد یا اینکه چه چیزی میدان مغناطیسی عظیم اطراف سیاره را هدایت می‌کند. اگر مغناطوسفر نامرئی سیاره در نور مرئی مشخص شود، این میدان مغناطیسی اندازه‌ای دو برابر ماه کامل از زمین را خواهد داشت.

فضاپیمای جونو که نام خود را از همسر افسانه‌ای ژوپیتر، خدایگان رومی گرفته، از 9 ابزار برخوردار است که می‌تواند در قلب سیاره نفوذ کند. این کاوشگر در ارتفاع 4184 کیلومتری سطح مشتری پرواز خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین مسئله‌هايي که دانشمندان می‌خواهند بدانند وجود داشتن يا نداشتن آب در اتمسفر اين سياره است. آنها حدس می‌زنند که به احتمال قوی روی این سیاره آب وجود دارد. به طور کلی سفر جونو به مشتری می‌تواند به سوال‌های بسیار مهمی درباره‌ی جهان پاسخ دهد.
وب سایت روستای گندشمین
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خدایا من را ببخش...

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”