در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6801

تشکر کرده: 1682 مرتبه
تشکر شده: 8439 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

خداحافظی با عصب‌کشی!

توسط sinaset » يکشنبه 20 تیر 1395 07:55

خداحافظ عصب‌کشی!
ایتنا - قطعا یکی از بدترین خبرهایی که ممکن است از دندانپزشک خود بشنوید این است: «دندان شما نیاز به عصب‌کشی دارد» جمله ترسناکی است. جمله‌ای که در آینده نزدیک دیگر از شر شنیدن آن خلاص خواهید شد!


هر گاه از دندانپزشک خود می‌شنوید که "تنها راه باقی‌مانده عصب‌کشی است"، جدا از دردی که برای انجام این کار در انتظار شماست، دو موضوع مطرح خواهد بود: یک، این‌که دردسر دردهای مزمن پایان می‌یابد و دو این‌که... دندانی که عصب‌کشی می‌شود یک دندان مرده خواهد بود.

اما دانشمندان یک ماده بیومتریال ساخته‌اند که نه‌تنها باعث احیاء دوباره دندان به‌صورت طبیعی خواهد شد، بلکه به‌احتمال نیاز به عصب‌کشی را نیز از بین خواهد برد.
اما فرایند انجام عصب‌کشی تا کنون چه بوده است؟

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که یک دندان «خراب می‌شود و باید با ایجاد یک حفره در آن بخش فاسد را برداشت و سپس باید با استفاده از پروسلین، یک متریال هم‌رنگ دندان، طلا یا آلیاژهای فلزی حفره مذکور را پر کرد.»
اما اگر ماده مذکور پس زده شود، درد دوباره باز می‌گردد. این به آن معناست که عصب و عروق دندان عفونی شده‌اند و باید برداشته شوند. به جای آنها نیز یک ماده ترکیبی ویژه می‌گیرد که این فرآیند عصب‌کشی یا روت کانال نامیده می‌شود. به این ترتیب، دندان حفظ می‌شود اما دیگر عصبی ندارد و خونی نیز در آن جریان ندارد و ممکن است پس از مدتی به‌کل از دست برود.

به گزارش ایتنا حالا دانشمندان دانشگاه هاروارد و ناتینگام یک ماده بیومتریال خلق کرده‌اند که در مرحله پر کردن دندان، جایگزین پروسلین می‌شود و خاصیت احیای دوباره دارد. چنان‌که نشریه «پاپیولار ساینس» گزارش کرده، ماده مذکور رشد سلول‌های بنیادی را در ریشه تحریک می‌کند که این امر باعث جلوگیری از پوسیدگی بیشتر خواهد شد و از آنجا که این ماده دیگر پس زده نمی‌شود در نهایت ممکن است نیاز به عصب‌کشی نیز حذف شود.

این گروه از دانشمندان در مسابقه «فناوری‌های نوظهور» که توسط «انجمن رویال شیمی» برگزار می‌شود، جایزه دوم را کسب کرد.
البته تا این بیومتریال ترکیبی به استفاده عمومی برسد، باید کمی صبر کنیم. اما خبر خوش این‌که در آینده نزدیک باید با دردسرهای عصب‌کشی خداحافظی کنید و شاید زمانی، دیگر دندان خراب هم وجود نداشته باشد!
مرجع : سايت خبری ايتنا
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1778

تشکر کرده: 3640 مرتبه
تشکر شده: 4386 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: خداحافظی با عصب‌کشی!

توسط bamn » يکشنبه 20 تیر 1395 10:12

آقا بنده نمی تونم صبر کنم! تمام دندان هایم خراب و حساس هستند! دندان عقل پایین-راست را که همین امروز و فردا باید بکشم! بقیه شان هم که اوضاعشان اصلاً تعریفی ندارد . درد حتی در دندان هایی هم که قبلاً پر شده یا عصب کشی شده اند می پیچد! اصلاً به نظرم این ماده به درد بنده نمی خورد! پیشنهاد می کنم دانشمندان روی این موضوع کار کنند که دندان انسان ها هم مثل دندان تمساح ها بعد از کشیده شدن و افتادن دوباره در بیاید!!!

این فقط مشکل بنده نیست! بیشتر جوان های نسل شیرخشک دندان های سالمشان در اقلیت قرار گرفته اند!

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان