اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7251
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9223 بار
سپاس‌های دریافتی: 21439 بار
تماس:

اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

پست توسط sinaset » سه شنبه 5 مرداد 1395, 7:46 am

ماه نقش بسیار مهمی در فرهنگ، زبان و تفکرات انسان‌های زمینی ایفا می‌کند، اما نبود آن چه تفاوتی برای زمینیان ایجاد خواهد کرد؟
 تصویر 
به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، نخستین پدیده‌ای که رخ خواهد داد،‌ جزر و مد است. جزر و مد اقیانوسی در نتیجه نیروی گرانشی بین زمین و ماه و همچنین شیوه حرکت زمین در ارتباط با یکدیگر رخ می‌دهد.

ناپدید شدن ناگهانی ماه می‌تواند بطور کامل این سیستم را به هم بریزد. البته ممکن است همچنان حرکاتی در آب‌ها وجود داشته باشد و امواج با کناره‌های غربی قاره‌ها به دلیل چرخش زمین برخورد کنند.

از سوی دیگر، زمین در گذشته سریع‌تر از حال حاضر بر روی محور خود می‌چرخید. در زمان برخورد فرضی که به شکل‌گیری ماه منجر شد، روزهای زمین شش ساعته بود اما سپس به دلیل وجود ماه، این میزان به 24 ساعت افزایش یافت. این قمر دارای نیروی گرانشی است و چرخش زمین بر روی محورش نیز این کشش را به شکل دو کوهان در سیاره حفظ می‌کند. از این رو، سطح آب اقیانوس‌ها در برخی مناطق بیشتر است.

طی قرن‌ها، ماه به آهستگی از زمین دور شده و سیاره با آرام کردن حرکت خود، انرژی چرخشی خود را به انرژی مداری ماه تبدیل کرد.

در صورت ناپدید شدن ماه، زمین به سرعت روی صفحه مدار خود می‌چرخد و یکی از نیمکره شمالی یا جنوبی همیشه رو به خورشید خواهند بود اما نیمکره دیگر همیشه در تاریکی خواهد ماند. در زمان‌های دیگر، سیاره دقیقا موازی با سطح مدار خواهد چرخید که با یکسان شدن طول همه روزها، فصل‌ها را از بین خواهد برد.

این جدایی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا به نابودی انسان منجر شود اما در عین حال می‌تواند باعث بلایای طبیعی شود. ماه بر روی زمین و همچنین دریا تنش گرانشی اعمال می‌کند و برخی آن را یکی از عوامل در رانش قاره در نظر می‌گیرند. در نتیجه، ممکن است فعالیت های آتشفشانی و زلزله افزایش یابد. در همین حال، همه گیاهان و حیواناتی که بر چرخه قمری برای تولید مثل و یا مهاجرت تکیه دارند، به طور کامل درهم خواهد ریخت. از بین رفتن جمعیت ماهی‌ها، پرندگان و حشرات، محیط زیست محلی را تحت فشار قرار داده و منجر به گرسنگی و فروپاشی اجتماعی است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4275
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6672 بار
سپاس‌های دریافتی: 12011 بار
تماس:

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

پست توسط Mohammad 1985 » چهار شنبه 6 مرداد 1395, 12:36 pm

اولین اثرش اینه از دست ماه رمضان راحت میشیم
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

New Member
پست: 14
تاریخ عضویت: شنبه 9 مرداد 1395, 3:06 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

پست توسط Master_81 » یک شنبه 10 مرداد 1395, 9:48 am

دانشمندا از این چرتو پرتا زیاد میگن تا چند سال پیش اخبار میگفت اگه ماه نباشه هیچ اتفاقی نمیوفته فقط هوا چند درجه سردتر میشه

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1381
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2799 بار
سپاس‌های دریافتی: 5126 بار

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

پست توسط shafagh 2 » دو شنبه 11 مرداد 1395, 6:22 pm

ارتباط پیچیده ای بین ماه و زمین وجود دارد که یکی از انها اثرات متقابل گرانشی است که حرکات منظم و حیاتی زمین را تضمین می کند. یکی از احتمالاتی که اینجانب در فقدان ماه تصور می کنم جابجا شدن مدار زمین و تغییر شکل ان است دیگر جابجا شدن محور زمین و تغییر قطبین و از بین رفتن اصول فصول زمین است که وضعیت فعلی انها ناشی از اثرات وجود ماه است. یک نکته مهم دیگر که بنظر من میرسد انکه ماه به زمین حالت ژیروسکوپی می دهد و حالت تعادل بسیار منظم و خاصی به ان می بخشد که لازمه همین حیاتی است که در کره زمین وجود دارد.
البته این ها بخش کوچکی از اثرات وجود ماه و تناسب ان با زمین است و اگر به جزییات علمی و مستند دیگری در این باره توجه شود اهمیت وجود این کره کوچک در کنار زمین بیشتر مشخص خواهد شد.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”