جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6671

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8218 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

توسط sinaset » سه شنبه 5 مرداد 1395 06:46

ماه نقش بسیار مهمی در فرهنگ، زبان و تفکرات انسان‌های زمینی ایفا می‌کند، اما نبود آن چه تفاوتی برای زمینیان ایجاد خواهد کرد؟

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، نخستین پدیده‌ای که رخ خواهد داد،‌ جزر و مد است. جزر و مد اقیانوسی در نتیجه نیروی گرانشی بین زمین و ماه و همچنین شیوه حرکت زمین در ارتباط با یکدیگر رخ می‌دهد.

ناپدید شدن ناگهانی ماه می‌تواند بطور کامل این سیستم را به هم بریزد. البته ممکن است همچنان حرکاتی در آب‌ها وجود داشته باشد و امواج با کناره‌های غربی قاره‌ها به دلیل چرخش زمین برخورد کنند.

از سوی دیگر، زمین در گذشته سریع‌تر از حال حاضر بر روی محور خود می‌چرخید. در زمان برخورد فرضی که به شکل‌گیری ماه منجر شد، روزهای زمین شش ساعته بود اما سپس به دلیل وجود ماه، این میزان به 24 ساعت افزایش یافت. این قمر دارای نیروی گرانشی است و چرخش زمین بر روی محورش نیز این کشش را به شکل دو کوهان در سیاره حفظ می‌کند. از این رو، سطح آب اقیانوس‌ها در برخی مناطق بیشتر است.

طی قرن‌ها، ماه به آهستگی از زمین دور شده و سیاره با آرام کردن حرکت خود، انرژی چرخشی خود را به انرژی مداری ماه تبدیل کرد.

در صورت ناپدید شدن ماه، زمین به سرعت روی صفحه مدار خود می‌چرخد و یکی از نیمکره شمالی یا جنوبی همیشه رو به خورشید خواهند بود اما نیمکره دیگر همیشه در تاریکی خواهد ماند. در زمان‌های دیگر، سیاره دقیقا موازی با سطح مدار خواهد چرخید که با یکسان شدن طول همه روزها، فصل‌ها را از بین خواهد برد.

این جدایی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا به نابودی انسان منجر شود اما در عین حال می‌تواند باعث بلایای طبیعی شود. ماه بر روی زمین و همچنین دریا تنش گرانشی اعمال می‌کند و برخی آن را یکی از عوامل در رانش قاره در نظر می‌گیرند. در نتیجه، ممکن است فعالیت های آتشفشانی و زلزله افزایش یابد. در همین حال، همه گیاهان و حیواناتی که بر چرخه قمری برای تولید مثل و یا مهاجرت تکیه دارند، به طور کامل درهم خواهد ریخت. از بین رفتن جمعیت ماهی‌ها، پرندگان و حشرات، محیط زیست محلی را تحت فشار قرار داده و منجر به گرسنگی و فروپاشی اجتماعی است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 193 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 6 مرداد 1395 11:36

اولین اثرش اینه از دست ماه رمضان راحت میشیم
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

New Memberno avatar
پست ها

14

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 مرداد 1395 14:06

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

توسط Master_81 » يکشنبه 10 مرداد 1395 08:48

دانشمندا از این چرتو پرتا زیاد میگن تا چند سال پیش اخبار میگفت اگه ماه نباشه هیچ اتفاقی نمیوفته فقط هوا چند درجه سردتر میشه

Captain

Captainno avatar
پست ها

1227

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1633 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: اگر ماه نباشد چه می‌شود؟!

توسط shafagh 2 » دوشنبه 11 مرداد 1395 17:22

ارتباط پیچیده ای بین ماه و زمین وجود دارد که یکی از انها اثرات متقابل گرانشی است که حرکات منظم و حیاتی زمین را تضمین می کند. یکی از احتمالاتی که اینجانب در فقدان ماه تصور می کنم جابجا شدن مدار زمین و تغییر شکل ان است  دیگر جابجا شدن محور زمین و تغییر قطبین و از بین رفتن اصول فصول زمین است که وضعیت فعلی انها ناشی از اثرات وجود ماه است. یک نکته مهم دیگر که بنظر من میرسد انکه ماه به زمین حالت ژیروسکوپی می دهد و حالت تعادل بسیار منظم و خاصی به ان می بخشد که لازمه همین حیاتی است که در کره زمین وجود دارد.
البته این ها بخش کوچکی از اثرات وجود ماه و تناسب ان با زمین است و اگر به جزییات علمی و مستند دیگری در این باره توجه شود اهمیت وجود این کره کوچک در کنار زمین بیشتر مشخص خواهد شد.


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان