در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6810

تشکر کرده: 1683 مرتبه
تشکر شده: 8455 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تشخیص کم خونی با تلفن هوشمند

توسط sinaset » شنبه 20 شهریور 1395 07:25

روزنامه ایران: روز به روز بر میزان توانمندی‌های تلفن‌های هوشمند در جهان افزوده می‌شود و این بار نیز قرار است با کمک این وسیله فناورانه هوشمند و فراگیر در جهان یکی از متداول‌ترین مشکلات مربوط به سلامت در دنیا یعنی کم خونی(آنمی) بسرعت شناسایی شود.

کم بودن سطح هموگلوبین خون اگر ناشناخته بماند می‌تواند مشکلات متعددی از جمله خستگی، مشکلات قلبی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.هرچند این مشکل بسرعت قابل درمان است ولی در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیرنشین تاکنون قربانیان متعددی گرفته است و به همین دلیل دانشمندان اپلیکیشن ویژه HemaApp طراحی کرده‌اند که با کمک دوربین تلفن هوشمند و فلش آن، می‌توان با دقت بالا و هزینه‌ای بسیار کم مشکلات مربوط به کم خونی را شناسایی کرد.

ازآنجا که پلاسمای خون و هموگلوبین هر کدام با الگوریتم‌هایی ویژه، طول موج‌های متفاوتی از نور را جذب می‌کنند، می‌توان با قرار دادن انگشت مقابل دوربین گوشی و تاباندن نور به آن، میزان تراکم هموگلوبین را در خون توسط این اپ مورد ارزیابی قرار داد. این آزمایش تاکنون روی 31بیمار انجام شده و اپلیکیشن HemaApp با دقت 69درصد موفق به شمردن تعداد هموگلوبین‌های خون شده که رقم مناسبی است.

البته اگر از نور LED استفاده شود صحت آزمایش به 82 درصد می‌رسد و با توجه به پیشرفت سریع گوشی‌های هوشمند انتظار می‌رود این امر در آینده‌ای نزدیک امکانپذیر باشد و ساکنان نقاط دوردست و صعب العبور جهان هم با تشخیص بموقع کم خونی خود یا فرزندانشان، بموقع درمان شوند. از اپلیکیشن‌ها و تلفن‌های هوشمند پیش از این نیز برای تشخیص بارداری، تشخیص آپنه خواب و.. نیز استفاده شده و گاه نیز به عنوان گوشی پزشکی از آن بهره گرفته شده است. البته این اپ در مرحله آزمایشی قرار دارد و بها و زمان ورود آن به بازار مشخص نیست.
به نقل از فردا نیوز
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

MOHAMMAD_ASEMOONI از این پست سپاسگزاري کرده است

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6810

تشکر کرده: 1683 مرتبه
تشکر شده: 8455 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: تشخیص کم خونی با تلفن هوشمند

توسط sinaset » شنبه 20 شهریور 1395 09:57

باسلام
در گوگل پلی نیز قرار داده شده،امیدوارم که در سایت ها داخل نیز قرار داده شود.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: sinaset و 2 مهمان