جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain

Captainno avatar
پست ها

1227

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1633 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

کشف کهکشان نامریی متشکل از ماده تاریک

توسط shafagh 2 » شنبه 27 شهریور 1395 00:13

کیهانشناسان کهکشانی بزرگتر از راه شیری  را کشف کرده اند که تقریبا تمامی ان از ماده تاریک تشکیل شده است، ماده ای اسرار امیز و غیر قابل رویت که دانشمندان ده ها سال سعی در نشان دادن ان داشته اند. تنها یک صدم از این کهکشان عظیم از مواد معمولی قابل رویت همچون ستاره ها و سیاره ها تشکیل شده و بقیه 99/99 درصد دیگر مواد موجو ان اصلا قابل رویت نمی باشد.
هیچکس بدرستی نمی داند که ماده تاریک از چه چیزی ساخته شده است ولی دانشمندان معتقدند که چنین ماده ای در فضا وجود دارد چراکه انها توانسته اند اثرات جاذبه ان بر دیگر اجرام پیرامون در فضا را مشاهده نمایند. بنظر این دانشمندان دور از ذهن نیست که حدود 80 درصد از جرم موجود در عالم ماده تاریک باشد.
گالاکسی مذکور که در سال 2015 بوسیله یک تلسکوپ با ارایش ایینه های سنجاقکی (احتمالا منظور چشم سنجاقک است ) در نیو مکزیکو کشف شده " سنجاقک  44" نام گرفته است. این تلسکوپ که دارای هشت لنز تلسکوپی و دوربین عکس برداری است طوری طراحی و پیکربندی شده که قادر باشد اشیایی را که در فضا دارای نور کافی نبوده و امکان مشاهده انها با دیگر تلسکوپ ها وجود ندارد رویت نماید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ;

سنجاقک 44 یکی از 47  گالاکسی  اولترادیفیوز ( گالاکسی فوق العاده منتشر شده) است که پیتر ون داکوم و همکارانش از دانشگاه Yale  در " خوشه کما" ی آسمان کشف کرده اند؛ گروهی متشکل از 1000 گالکسی که حدود 300 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارند.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ;

این رنج از ابعاد فضایی بواقع فواصل دوری برای تلسکوپ های زمینی نیستند و به اسانی قابل رویت می باشند و این در حالی است که تلسکوپ فضایی هابل می تواند اجرام فضایی را در فواصل میلیاردها سال نوری مشاهده کند. ولی تا کنون هیچکس متوجه نشده بود که این کهکشان ها در تاریکی ناپیدا هستند و این در حالی است که کهکشان سنجاقک 44 یکی از بزرگترین و روشن ترین کهکشانی های تاریکی است که در خوشه کما وجود دارد و بمراتب از کهکشان راه شیری بزرگتر می باشد. (طول کهکشان راه شیری 100،000 سال نوری است)

مترجم : shafagh 2
منبع : سایت اسپیس

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان