در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6828

تشکر کرده: 1683 مرتبه
تشکر شده: 8482 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تولید مبدل خورشیدی با الهام از رگبرگ گیاهان

توسط sinaset » دوشنبه 12 مهر 1395 06:37

محققان با الهام از ساختار هندسی رگبرگ‌های موجود در برگ گیاهان برای اولین‌بار موفق به تولید شبکه‌ نانوسیمی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی و نمایشگرهای لمسی شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، محققان معتقدند که استفاده از اکسید قلع ایندیوم در تولید صفحات شفاف و رسانای سلول‌های خورشیدی از نظر اقتصادی به صرفه نیست و قیمت محصول نهایی را افزایش می‌دهد.
با استفاده از فناوری معماری طبیعت که اشکال هندسی فراکتال ساخته شده‌اند، می‌توان توان خروجی مجموعه سلول خورشیدی را در مقایسه با روش سنتی افزایش داد.
ساختار معماری طبیعی فراکتال ساختاری هندسی است که با بزرگ کردن هر بخش از این ساختار به نسبت معین، همان ساختار نخستین به دست می‌آید. به عبارت دیگر فراکتال ساختاری است که هر بخش از آن با مقیاس بزرگترش همانند است و  از دور و نزدیک یکسان دیده می‌شود.
ساختار رگبرگ گیاهان نیز با تبعیت از معماری فراکتال طوری تشکیل شده است که براساس میزان نور دریافتی از خورشید از تراکم خاصی پیروی می‌کند. بنابراین درختان به طور طبیعی در بهترین شرایط از منابع موجود در محیط استفاده می‌کنند.
محققان با تقلید از معماری طبیعی برای اولین‌بار نانوسیم‌های موجود در سلول‌های خورشیدی را براساس سه فاکتور بهره‌گیری از حداکثر پوشش‌دهی سطح، توزیع یکسان جریان در سطح و حداقل مقاومت در جریان الکتریکی تولید کردند.
پروفسور میشل گیرزیگ، پژوهشگر موسسه هولمتز زنترون برلین عنوان کرد: همواره بشر با الهام از طبیعت موفق به کسب بهترین دستاوردهای علمی شده است. محققان ما نیز با تقلید از معماری تراکم متغیر یا فراکتال موجود در برگ گیاهان موفق به تولید نسل جدید سلول‌های خورشیدی با کارایی بالا شده‌اند.
وی در ادامه افزود: خوشبختانه با این روش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی به عدد 5.91 درصد رسیده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان