تصفیه هوا با یک جاروبرقی غول پیکر+تصاویر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7170
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9217 بار
سپاس‌های دریافتی: 21336 بار
تماس:

تصفیه هوا با یک جاروبرقی غول پیکر+تصاویر

پست توسط sinaset » یک شنبه 9 آبان 1395, 1:14 pm

گروهی از محققان برای مقابله با معضل آلودگی هوا، دست به ساخت یک سیستم جدید زدند که تقریبا تمام ذرات آلودگی را از هوا می‌گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، محققان یک شرکت هلندی موفق به ساخت یک سیستم شدند که عملکردی شبیه جاروبرقی داشته و می‌تواند در هر ساعت میزانی معادل 32 استخر المپیک از هوا را در خود کشیده و ذرات سمی آن را خارج کند.

طبق آمار ارائه شده از سازمان بهداشت جهانی، در حدود 3 میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا در سال 2012 اعلام شده و 92 درصد از جمعیت جهان در مناطقی با سطوح بالایی از ذرات موجود در هوا زندگی می‌کنند.

هنک بورسن سخنگوی شرکت سازنده اظهار کرد: این فیلتر صنعتی هشت متری از فولاد ساخته شده و در بالای ساختمان‌ها نصب می‌شود و مانند یک مکنده بزرگ پاک‌کننده عمل می کند. هوا از طریق این ستون بزرگ داخل و سپس فیلتر می‌شود.


 تصویر  هوا یک معضل جهانی خطرناک به شمار می‌آید و محققان سالها است که با ابداع روش‌های مختلف به دنبال مبارزه با آن هستند.

این سیستم برای قرار گرفتن در مکان‌هایی مانند پشت بام‌های مناطق پرجمعیت ، یا نزدیک منابع آلودگی مانند کارخانه‌ها طراحی شده و در حدود 80،000 متر مکعب (2.8 میلیون فوت مکعب) هوا را در هر ساعت تصفیه می‌کند.

در آزمایش‌های انجام شده، این سیستم با موفقیت 95 درصدی توانست تمام ذرات سمی موجود در هوا را از بین برده و هوای پاک و سالم را ارائه دهد.

بر اساس اظهارات شرکت، فیلترهای دستگاه 100 درصد ذرات ریز و 95 درصد ذرات بسیار کوچک را پاکسازی می‌کند. هوای اطراف این دستگاه تا شعاع 300 متری یا حدود 1000 فوتی پاک است.


در حال حاضر از جزئیات فنی این دستگاه تصفیه هوا اطلاعات اندکی در دسترس بوده و همگی منتظر دریافت اطلاعات بیشتر از کمپانی سازنده آن هستیم.
 تصویر
تصویر 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1351
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2742 بار
سپاس‌های دریافتی: 5080 بار

Re: تصفیه هوا با یک جاروبرقی غول پیکر+تصاویر

پست توسط shafagh 2 » دو شنبه 10 آبان 1395, 11:33 pm

این طرحی بود که چند سال پیش به ذهن من رسید و حتی در صدد طراحی ان بودم. این ایده زمانی به فکر من خطور کرد که با ماشین در حال عبور از زیر گذر بازار وکیل (زیر گذر زند) بودم برای مکیدن دود و کربن ماشین ها چندین دستگاه مکنده در طول زیر گذر کار گذاشته اند که با قدرت عمل می کند و صدایی تقریبا شبیه جت دارند.
مسئله ساخت فیلتر را هم منحصر کرده بودم به ذرات دود و غبار شهری که ذرات کربن و غیره هستند و البته سیستم هایی که بتوانند گازها را فیلتر کنند نیازمند تکنولوژی و ابزار پیچیده تری هستند که احتمال میدهم سازندگان هلندی دستگاه مذکور نیز از فیلترینگ گاز استفاده نکرده باشند. دستگاه مورد نظر من در خیابان ها در فضاهای مناسب نصب می شدند بدان دلیل که گاز کربنیک سنگین تر از هواست و میل به سطح زمین دارد و معمولا حجم قابل توجهی از ذرات کربن هم با ان همراه است و لذا در شهرهای پر دود بالای برج ها مناسب تر از سطح خیابان ها برای تنفس است و لذا قرار دادن این دستگاه ها در خیابان ها و دیگر اماکن هم سطح زمین کارایی بیشتری به انها نسبت به بالای ساختمان ها می دهد.

یادم می اید چند سال پیش کتابی خواندم که در باره غاری طبیعی نوشته بود که اگر یک انسان همرا با یک سگ وارد ان شوند سگ می میمیرد ولی انسان زنده می ماند. بعد توضیح داده بود که دلیل ان مسئله ان است که در قسمت سطح نزدیک به زمین غار گاز کربنیک جمع می شود و در سطح بالایی غار اکسیژن وجود دارد و چون قامت سگ تماما در قسمت گاز کربنیک قرار می گیرد ولی سر انسان که مدخل تنفس است در قسمت اکسیژن واقع می شود سگ بر اثر کمبود اکسیژن خفه شده و می میمیرد اما انسان بدلیل تنفس از قسمت اکسیژن ان غار زنده می ماند و این در حالی است که هیچ چشمی قادر به تشخیص ان تفاوت نیست چون هر دو گاز کاملا شفاف و بیرنگ هستند.

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”