در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6604

تشکر کرده: 1669 مرتبه
تشکر شده: 8140 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

اسفناج برای پیدا کردن بمب و مین

توسط sinaset » چهارشنبه 19 آبان 1395 09:01

استفاده از سگ‌های کاشف بمب را فراموش کنید. گیاه اسفناج با مکانیزمی خاص امکان شناسایی مواد منفجره را دارد. در ادامه با دیجی‌کالا مگ باشید تا چگونگی روند آشنا شوید.


گروهی از دانشمندان توانسته‌اند با کمک حسگرهایی خاص که در برگ‌های گیاه اسفناج تعبیه شده، مواد منفجره را کشف کنند. در این سیستم امکان ارسال اخطار از طریق ایمیل نیز وجود دارد.

این تحقیقات بر پایه بخشی از حوزه نانوبیونیک گیاهی انجام شده که در آن با کمک نانومتریال‌ها، قابلیت‌های خاص به گیاهان اضافه می‌شود. در نتیجه تحقیقات دانشگاه ام‌آی‌تی که در ژورنال Nature Materials منتشر شده، این سنسورها در بخشی از برگ اسفناج تعبیه شده که عمل فتوسنتز در آن انجام می‌شود. این سنسورها می‌توانند اخطارهای گیاه -نسبت به وجود مواد و ترکیبات شیمیایی مثل ترکیبات نیتروماتیک را که در بمب‌ها و مین‌ها وجود دارند- را شناسایی کنند.

این فرایند به واسطه تمایل جذب مواد شیمیایی در ریشه‌ی گیاه اسفناج اتفاق می‌افتد. در حالت عادی اگر ریشه‌ی گیاه مواد شیمیایی را در آب‌های زیرزمینی شناسایی کند اقدام به جذب آن‌ها می‌کند و رساندن مواد به برگ گیاه حدود ده دقیقه طول می‌کشد.

اما سنسورهای مصنوعی که در برگ گیاه قرار می‌گیرند، امکان شناسایی را تسهیل می‌کنند. وضعیت برگ‌ها در این روش با کمک یک دوربین مادون‌قرمز تحت نظر قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده‌ی وضعیت غیرعادی، سیستم امکان ارسال خودکار اخطار، از طریق ایمیل را دارد. به گفته‌ی محققان این تکنیک می‌تواند برای هر گیاهی پیاده شود.


پیش‌بینی می‌شود در آینده امکان آموزش گیاه برای اخطارهای برنامه‌ریزی شده در خصوص مواردی مثل آلودگی‌های محیطی هم امکان‌پذیر شود. بدین‌ترتیب احتمالا سنسورهای مصنوعی پیچیده‌تری نیز ساخته می‌شوند که بتوان با کمک گیاهان، برای مقاصد مختلف اخطارهای متفاوتی را دریافت کرد. در این صورت، کمک‌گرفتن از ساختارهای گیاهی برای شناسایی مواد مختلف می‌تواند جایگزین قابل‌اعتمادتری برای سنسورهای مصنوعی مستقل باشد. خصوصا در شرایطی که گیاهان زیادی در خیابان‌ها، پارک‌ها و آپارتمان‌ها در نزدیکی ما هستند.

منبع: TheVerge
ترجمه: دیجی‌کالا مگ
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

omid1360 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان