ساخت سیستم خنک سازی،وسایل الکترونیکی با الهام ازبال جیرجیرک

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار برق و الکترونیک را مطالعه کنيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22039 بار

ساخت سیستم خنک سازی،وسایل الکترونیکی با الهام ازبال جیرجیرک

پست توسط sinaset » جمعه 18 فروردین 1396, 12:00 pm

ساخت نوعی سیستم خنک سازی تجهیزات الکترونیکی با الهام از بال جیرجیرک ها
محققین دانشگاه دوک با همکاری اینتل به راهکاری جدید برای خنک سازی تجهیزات الکترونیکی قدرتمند دست یافته اند. آنها می خواهند فضای داخلی این ابزارها را با قطرات ریز آب پر کنند.


 تصویر  فناوری که در ژورنال فیزیک کاربردی منتشر می شود، از بال های فوق آبگریز جیرجیرک ها الهام گرفته شده که به طور طبیعی آب را دفع می کنند. زمانی که دو قطره آب کوچک روی بال جیرجیرک بریزند، به یکدیگر متصل شده و قطره بزرگ تری را تشکیل می دهند. این عمل باعث آزادسازی مقداری انرژی می شود که برای بلند کردن آب از روی سطح بال به همراه گرد و غبار کفایت می کند. در واقع بال های جیرجیرک به فناوری پاکسازی خودکار مجهز هستند، اما مهندسین می گویند از همین اصل می توان برای انتقال حرارت نیز استفاده کرد.
 تصویر 

البته آب ریختن روی مدارات الکترونیکی گران قیمت کار معقولی نیست، به همین دلیل پژوهشگران نوعی محفظه بخار طراحی کرده اند که درون سیستم های الکترونیکی قابل نصب است. در کف این محفظه، سطحی فوق آبگریز تعبیه شده و در قسمت سقف آن نیز حالت اسفنجی دارد.

 تصویر 
زمانی که تجهیزات الکترونیکی داغ شوند، بخار موجود در محفظه به صورت قطرات ریز مایع در می آید و روی کف آبگریز می ریزد. سپس با مکانیسمی مشابه بال های جیرجیرک، این قطرات ریز به یکدیگر پیوسته و نهایتاً از روی سطح به بالا می جهند تا جذب سقف اسفنجی شوند. نهایتاً این پروسه دوباره از سر گرفته می شود.

یکی از نکات طراحی هوشمندانه فوق این است که به صورت خودکار قسمت های داغ تجهیزات را شناسایی می کند، چون در این مناطق بخار زودتر به مایع تبدیل می شود. همچنین برخلاف سیستم های خنک سازی کنونی، این سامانه به طور همزمان در دو راستای افقی و عمودی فعال است و بنابراین عملیات خنک کنندگی به صورت بهینه تر صورت می گیرد.


 تصویر  محفظه های بخار از نظر خنک سازی با دیگر سیستم های تجاری موجود در بازار قابل رقابت هستند، اما هنوز در عملکرد بهینه آنها در درازمدت به اثبات نرسیده و برای اطمینان از این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

منبع:EurekAlert
به نقل از دیجیاتو
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار برق و الکترونیک”