در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

3326

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 42 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 02:15

آرشيو سپاس: 1639 مرتبه در 445 پست

اشكانيان، مخترع پيل الكتريكي

توسط Mohsen1001 » سه شنبه 23 آبان 1385 00:54

آيا ايرانيان مخترع پيل الكتريكي بوده اند؟تا چند سال پيش همه تصور مي كردند كه پيل الكتريكي را نخستين بار دانشمند ايتاليايي لوييجي گالواني در سال 1786اختراع كرد. گالواني از قرار دادن دو فلز در آب نمك جريان برق به دست آورد. اما چقدر مايه تعجب است وقتي مي بينيم كه برحسب تصادف، گالواني هم براي ساختن پيل از همان فلزهايي را استفاده كرد كه 1800 سال پيش از وي ايرانيان براي ساختن پيل به كار برده بودند. پيل مورد استفاده ايرانيان در قريه اي در اطراف بغداد به دست آمده است.

باستان شناساني كه در آثار تمدن اشكانيان حفاري مي كردند در كلبه يك كاهن يا كيمياگر ايراني تعداد زيادي از اين پيل ها به دست آوردند. بايد در نظر داشت كه در زمان فرمانروايي اشكانيان كه از 250 سال قبل از ميلاد مسيح تا 226 سال بعد از ميلاد ادامه داشت، بخش مهمي از كشور فعلي عراق، منجمله نواحي بغداد جزء امپراطوري ايران محسوب مي شد.

براي نخستين بار يك باستان شناس آلماني به نام ويلهلم كونيك يك پيل الكتريكي اشكانيان را 20 سال پيش در مرز عراق و ايران كشف كرد و هنگامي كه آن را به موزه برلين برد مشاهده كرد كه دوستانش نير قطعات شكسته و خورد شده نظير اين پيل را پيشتر به موزه آورده اند. اين باستان شناس پس از مدتي حدس زد كه شايد اين جسم عجيب يك پيل الكتريكي بوده است ولي دوستانش در اين مورد ترديد داشتند، تا آنكه او پس از ساليان دراز تحقيق عاقبت موفق شد در خرابه هاي شهر سلوكيه متعلق به اشكانيان آلات ديگري كشف كند كه حدس قبلي او را تأييد نمود. اين دانشمند در حفاري هاي خود مقدار زيادي از اين پيل ها را پيدا كرد كه به وسيله ميله هاي برنزي به يكديگر متصل بودند و در آخر فقط دو سيم از تركيب آنها به وجود آمده بود و سر اين دو سيم به دستگاه ديگري فرو رفته بود. كونيك مشاهدات خود را در كتابي منتشر ساخت. تا آن كه افكارش در سراسر جهان پخش شد و پس از آزمايش هاي فراواني كه در اين مورد به عمل آمد، سرانجام چندي پيش يك مهندس آمريكايي به نام ويلاردگري ثابت كرد كه اين دستگاه عجيب را اشكانيان براي آب دادن فلزات بخصوص طلا و نقره به كار مي برده اند. گري در گزارش خود مي نويسد: «اشكانيان از اتصال اين پيل ها به يكديگر مقدار قابل توجهي نيروي برق به دست مي آوردند و آن را به وسيله دو سيم وارد دستگاه آبكاري كرده و با استفاده از املاح طلا و نقره، دستبندها و زينت آلات خود را آب طلا و نقره مي دادند كه امروز اين کار را گالوانو پلاستي يا آبكاري الكتريكي مي نامند.»

در آن زمان كيمياگران و جواهرسازان باستاني كه به اينكار مي پرداختند ساختمان پيل را نيز مانند ساير معلومات خويش به عنوان يك راز مگو تلقي مي کردند و جز به اهل فن به كسي ابراز نمي داشتند و در نتيجه از اين اختراع جز كاهن ها و كيمياگران، کس ديگران اطلاع نداشت.

HTTP://FARSIPHYSICS.PERSIANBLOG.COM

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان