در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
32

تشکر کرده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 خرداد 1396 08:04

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

راهنمایی درباره جام جهانی فوتبال

توسط saeedp96 » پنج شنبه 4 خرداد 1396 08:14

سلام خدا قوت
قبل از هر چیز باید عرض کنم بنده فوتبالی نیستم چند سوال دارم:
1-گروه بندی در جام جهانی فوتبال مثلا 2014  که به صورت A,B,C,D,.... چی هست؟
2-مرحله یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی یک توضیح بدهید؟
میخوام بودنم تیم های فوتبال که از کشورهای مختلف شرکت میکنند چطور با هم بازی میکنند منظورم اینکه اولین بازی که شروع شد چطور به مرحله  یک هشتم  نهایی یا یک چهارم نهای یا فینال میرن؟
با تشکر فراوان

bamn از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1716

تشکر کرده: 3552 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: راهنمایی درباره جام جهانی فوتبال

توسط bamn » پنج شنبه 4 خرداد 1396 12:59

saeedp96 نوشته است:سلام خدا قوت
قبل از هر چیز باید عرض کنم بنده فوتبالی نیستم چند سوال دارم:
1-گروه بندی در جام جهانی فوتبال مثلا 2014  که به صورت A,B,C,D,.... چی هست؟
2-مرحله یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی یک توضیح بدهید؟
میخوام بودنم تیم های فوتبال که از کشورهای مختلف شرکت میکنند چطور با هم بازی میکنند منظورم اینکه اولین بازی که شروع شد چطور به مرحله  یک هشتم  نهایی یا یک چهارم نهای یا فینال میرن؟
با تشکر فراوان

قصد توهین ندارم . از قدیم هم گفته اند نپرسیدن عیب نیست ، ندانستن عیب است ، اما اینطور که شما می پرسید ، یعنی برایتان عبارت " جام جهانی فوتبال " غیر از همین سه کلمه ، نامفهوم است!!!

در مورد گروه بندی ، ابتدا باید بدانم منظورتان گروه بندی خود مسابقات جام جهانی است یا گروه بندی مسابقات انتخابی قاره ایی؟

اگر منظورتان گروه بندی مسابقات انتخابی قاره ایی باشد که توضیحش بسیار پیچیده است چون هر قاره قانون خودش را دارد .

اما در مورد گروه بندی خود رقابت های جام جهانی ؛ در حال حاضر قانون اینطوری است که 31 تیم منتخب از رقابت های انتخابی قاره ایی بعلاوه تیم کشور میزبان ، تیم های حاضر در جام جهانی را تشکیل می دهند (قرار است از جام جهانی 2026 تعداد تیم ها به 48 عدد افزایش یابد) .

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هر ماه براساس امتیازاتی که تیم های فوتبال ملی کشورها در مسابقات مختلف کسب می کنند ، آنها را رده بندی می کند . در زمان قرعه کشی برای گروه بندی جام جهانی هفت تیمی که از بین 31 تیم راه یافته به جام جهانی دارای بالاترین رتبه در آخرین رده بندی ماهانه فیفا باشند بعلاوه کشور میزبان ، در یک سبد به عنوان تیم های سرگروه قرار می گیرند . به این ترتیب این هشت کشور هرکدامشان در یکی از گروه های هشت گانه قرار گرفته و با هم همگروه نخواهند شد . بعد از آن بقیه تیم ها برای حضور در گروه های هشت گانه به این شکل قرعه کشی می شوند که از کشورهای قاره های آسیا و اقیانوسیه ، آفریقا ، آمریکای جنوبی و کونکاکاف (آمریکای شمالی و مرکزی و حوزه دریای کارائیب) نباید بیشتر از یک تیم از یک قاره در یک گروه باشد (یعنی مثلاً ایران و ژاپن نباید با هم در یک گروه بیافتند) و از قاره اروپا هم که تعداد تیم های راه یافته به جام جهانی بیشتر است ، نباید بیشتر از دو تیم اروپایی در یک گروه باشند .

با رعایت این شروط ، قرعه کشی انجام و 32 کشور در هشت گروه چهار تیمی با هم مسابقه می دهند . در مرحله گروهی ، در هر گروه شش بازی انجام می شود یعنی هر کشور 3 بازی تا هر چهار تیم حاضر در یک گروه با هم مسابقه داده باشند . دو تیم برتر هر گروه (امیدوارم دیگر بدانید امتیازات در مسابقه فوتبال چطور محاسبه می شود؟!) به مرحله یک هشتم نهایی راه می یابند (مجموعاً 16 تیم که چون هشت مسابقه در این مرحله انجام می شود به آن یک هشتم نهایی می گویند) . حریف هر تیم در مرحله یک هشتم نهایی به صورت ضربدری مشخص می شود ؛ مثلاً تیم اول گروه یک با تیم دوم گروه دو مسابقه می دهد .

مسابقات این مرحله و مرحله بعدی (یک چهارم نهایی) حذفی است ، یعنی مساوی ندارد و هر بازی باید حتماً برنده داشته باشد . هشت تیم برنده در این مرحله باز بطور ضربدری در مرحله یک چهارم نهایی مسابقه می دهند مثلاً برنده دیدار A مرحله یک هشتم نهایی با برنده دیدار C مرحله یک هشتم نهایی مسابقه می دهد . در این مرحله هم هشت تیم داریم و چهار مسابقه که می شود یک چهارم نهایی . 4 تیم برنده این مرحله به نیمه نهایی راه می یابند و برنده های آنها دیدار فینال و بازنده ها دیدار رده بندی را برای کسب رتبه های اول تا چهارم برگزار خواهند نمود .

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
32

تاريخ عضويت

توسط saeedp96 » پنج شنبه 4 خرداد 1396 16:31

سلام،کاربر bamn خیلی ممنون از شما که وقت گذاشتید و پاسخ دادید.دکمه سپاس پیدا نکردم وگرنه زیر پست‌تان سپاس می‌گذاشتم .

بله منظور جام جهانی قوتبال هست که هر 4 سال یک بار برگزار میشه.چند سوال دیگه دارم ممنون میشم جواب بدید.

یک:معیار رفتن تیمها به مرحله یک هشتم نهایی چیه؟مثلا در گروه A (برزیل،کرواسی،مکزیک،کامرون) اگر تیم برزیل در سه بازی خود بیشترین گل بزنه میره برای یک هشتم نهایی؟اگربرزیل،کامرون،کرواسی امتیازشان یکی شد چی؟

دو:آیا معیار رفتن به یک چهارم نهایی مشابه یک هشتم نهایی همین است؟

سه:من برخی سایت های ورزشی دیدم که یک جدول کشیده شده نوشته تیم فلان ،تعداد گل ها ،تعداد باخته ها،تفاضل،امتیاز.بابت امتیاز تیم،تو اینترنت جستجو کردم خوندم فرمول امتیاز را فیفا اعلام میکنه.آیا این امتیاز فرمول مشخصی داره ؟هر دفعه تغییر میکنه؟در بازی های داخلی این امتیاز بهمین صورت محاسبه میشود؟

bamn از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1716

تشکر کرده: 3552 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

توسط bamn » پنج شنبه 4 خرداد 1396 19:05

saeedp96 نوشته است:سلام،کاربر bamn خیلی ممنون از شما که وقت گذاشتید و پاسخ دادید.دکمه سپاس پیدا نکردم وگرنه زیر پست‌تان سپاس می‌گذاشتم .

بله منظور جام جهانی قوتبال هست که هر 4 سال یک بار برگزار میشه.چند سوال دیگه دارم ممنون میشم جواب بدید.

یک:معیار رفتن تیمها به مرحله یک هشتم نهایی چیه؟مثلا در گروه A (برزیل،کرواسی،مکزیک،کامرون) اگر تیم برزیل در سه بازی خود بیشترین گل بزنه میره برای یک هشتم نهایی؟اگربرزیل،کامرون،کرواسی امتیازشان یکی شد چی؟

دو:آیا معیار رفتن به یک چهارم نهایی مشابه یک هشتم نهایی همین است؟

سه:من برخی سایت های ورزشی دیدم که یک جدول کشیده شده نوشته تیم فلان ،تعداد گل ها ،تعداد باخته ها،تفاضل،امتیاز.بابت امتیاز تیم،تو اینترنت جستجو کردم خوندم فرمول امتیاز را فیفا اعلام میکنه.آیا این امتیاز فرمول مشخصی داره ؟هر دفعه تغییر میکنه؟در بازی های داخلی این امتیاز بهمین صورت محاسبه میشود؟

دوست عزیز ، شما اصلاً چرا به فوتبال و جام جهانی علاقه مند شده اید؟ آخر این سئوال ها نشان می دهد که تا به حال هیچ مسابقه رسمی فوتبالی را پیگیری نکرده اید!

ببینید ، اولویت اول در فوتبال امتیاز مسابقه است ؛ تیمی که برنده یک مسابقه باشد 3 امتیاز می گیرد و به تیم بازنده هیچ امتیازی تعلق نمی گیرد . اگر مسابقه مساوی تمام شود (در صورتی که به صورت حذفی نباشد) ، به هر یک از دو تیم یک امتیاز تعلق می گیرد . در مسابقات گروهی جام جهانی در صورتی که امتیازات تیم ها یکی باشد ، سراغ اولویت دوم می روند یعنی تفاضل گل ، که یعنی عدد حاصل تعداد گل های زده منهای تعداد گل های خورده . اگر تفاضل گل تیم ها هم برابر بود ، آنوقت به تعداد گل زده شده نگاه می کنند یعنی ممکن است یک تیم 6 گل زده و 4 گل خورده باشد و تیم دیگر 4 گل زده و 2 گل خورده باشد ، در این حالت برتری با تیمی است که 6 گل زده (چون از نظر فیفا مسابقه هرچقدر پر گل تر باشد ، زیباتر و جذاب تر است)

در مورد اینکه اگر دو ، سه یا هر چهار تیم یک گروه شرایط کاملاً یکسانی داشتند چه اتفاقی می افتد دقیفاً اطلاعی ندارم چون دست کم در ادوار اخیر جام جهانی چنین موردی پیش نیامده اما در تورنمنت های کمتر مهم دیگر دیده شده که در صورت وجود شرایط کاملاً مساوی ، بین تیم ها قرعه کشی می شود!

این فرمولی که گفتم تقریباً در تمامی مسابقات معتبر فوتبال رعایت می شود فقط در بعضی مسابقات مثل رقابت های یورو (جام ملت های اروپا) بجای تفاضل گل ، نتیجه دیدارهای رو در رو ملاک است . مثلاً فرض کنید دو تیم در پایان رقابت گروهی امتیاز یکسانی دارند اما نتیجه دیدار رودرو 2-1 به نفع یکی از تیم ها تمام شده که در آن صورت تیم برنده در اولویت قرار می گیرد و اگر نتیجه دیدار رودرو مساوی شده باشد ، نتیجه دیدار دو تیم با بالاترین تیم گروه غیر از این دو تیم ، با هم مقایسه می شود و باز اگر هر دو تیم با تیم بالاتر نتیجه یکسانی داشتند آنوقت نتیجه شان با چهارمین تیم گروه مقایسه می شود!

فرمول امتیاز بندی در فوتبال ممکن است هرچند سال یک بار دچار تغییراتی شود اما قاعده کلی آن تقریباً یکسان است مثلاً تا 20 سال پیش به تیم برنده 2 امتیاز تعلق می گرفت اما در فاصله جام های جهانی 1994 تا 1998 قرار شد امتیاز تیم برنده 3 شود!

در مورد یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی همانطور که گفتم مسابقات این دو مرحله به صورت حذفی است . یعنی دو تیمی که در یک مسابقه یک هشتم یا یک چهارم با هم مسابقه می دهند دیگر بر سر امتیاز مسابقه نمی دهند و نتیجه فقط برد یا باخت خواهد بود و اگر در وقت های قانونی و اضافه یکی از دو تیم نتواند برنده شود ، آنوقت ضربات پنالتی سرنوشت مسابقه را تعیین خواهد کرد که در مرحله اول هر تیم 5 ضربه پنالتی دارد و اگر در طول 5 جفت ضربه پنالتی باز یکی از تیم ها نتواند از حریف پیش بیافتد ، به هر تیم یک ضربه پنالتی اضافه داده می شود و این وضعیت آنقدر ادامه پیدا می کند که یا یکی از تیم ها در تک ضربه پنالتی جلو بیافتد یا همه بازیکنان حاضر در زمین هنگام تمام شدن وقت اضافه ، پنالتی زده باشند (که رسیدن به این حالت هم بسیار نادر و یک در ملیون است!) آنوقت اگر تیم ها باز مساوی باشند بینشان قرعه کشیده می شود .

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
32

تاريخ عضويت

توسط saeedp96 » يکشنبه 7 خرداد 1396 11:27

سلام،کاربر  bamn ،سپاسگزارم .ممنون از وقتی که گذاشتید وبا حوصله پاسخ دادید.خدا شما خیر بده.