در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ ايران به بحث بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

Re: خیانتهای رضاشاه و پسر به تاریخ و فرهنگ ایران تا اختلاس

توسط Present » جمعه 19 خرداد 1396 00:01

منم معتقد هستم که کارهایی که رضاحان کرد به نوبه خود بهترین بوده که عرض 15 الی 18 سال انجام شده اونم در زمانی که امنیت نبود ، هر قسمت کشور توسط یک سری از قبایل در حال تجزیه و تهدید و از همه مهمتر رضا خان پول نفت نداشت چون همشون انگلیسها طبق معاهده اکتشافات نفت به غارت می بردن !
الان با پول نفت و ملیش عرض 39 سال که می گیم 8 سال جنگ رو کم کنیم و 8 سال سازندگی چقدر اون کارها رو انجام دادیم !
بعضی از دوستان کل دوره پهلوی رو دارن میارن وسط در حالی که حرف من روی خدمات رضاخان هست !
یکی از بهترین و وطن پرست ترین پادشاه هایی که ایران داشته !!
من تو این سالها من به یک نتیجه رسیدم که ایران برای پیشرفت نیاز به تفکر خود مختار و مستبد و دیکتار و دارای خصلت منیت هست که حرف حرف خودش باشه و چند صد حرف با هم نتونن جلوش رو بگیرن

در مورد قراردادهای نفتی زمان رضاخان :
"'قرارداد امتیازی' این اختیار را به طرف مقابل می‌دهد تا برای یک مدت طولانی به صورت مورد علاقه از منطقه نفتی بهره‌برداری کند و درنهایت درصدی از سود آن را به کارفرما دهد. این نوع قرارداد که اولین قرارداد نفتی ایران در زمان مظفرالدین شاه بود در سال ۱۲۸۰ ه. ش با ویلیام ناکس دارسی انگلیسی بسته شد. امتیاز اکتشاف، بهره‌برداری، حمل و نقل در سراسر ایران به استثنای پنج استان شمالی به مدت ۶۰ سال به او داده شد. سهم ایران از کل امتیاز دارسی ۱۶ درصد بود. رضا شاه پهلوی این امتیاز را درسال ۱۳۱۱ ه. ش ملغی کرد اما قراردادی از این نوع به نام قرارداد ۱۳۱۲ بست که سهم ایران ۲۰ درصد از کل فروش نفت در نظر گرفته شد. در سال ۱۳۲۹ ه. ش با تلاشهای محمد مصدق و آیت ا.. کاشانی مجلس شورای ملی قانون ملی شدن صنعت نفت را تصویب کرد. طبق این قانون شرکت نفت ایران و انگلیس منحل شده و طرف خارجی حق مالکیت در هیچ‌کدام از فرایندها را نداشت. پس از کودتای آمریکایی-انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ه. ش نوع جدیدی از قراردادهای نفتی تشکیل شد به نام قراردادهای مشارکتی.[۵]"
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

bamn از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » شنبه 20 خرداد 1396 10:04

رضا خان نبود چیزی که ما الان به اسم ایران فعلی میشناسیم وجود نداشت !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1564

تشکر کرده: 3444 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

توسط bamn » شنبه 20 خرداد 1396 10:22

با سلام مجدد و آرزوی قبولی طاعات و عبادات .

جناب erratic ، بنده نسبت به تاریخ ها معترض نبودم ، جناب solver این رو گفتن . حرف بنده این است که به اصل و نیت مطرح کردن چنین مباحثی مشکوک هستم .

همانطور که گفتم یکی از اقوام که بازنشسته سپاه است چند روز قبل می گفت اگر رضاشاه سر قصیه کشف حجاب با مردم در نمی افتاد بهترین و محبوب ترین پادشاه تاریخ ایران می شد . اتفاقاً دیروز داشتم کتاب خاطرات شفاهی حاجی بخشی را می خواندم (که یکی-دو سال قبل تهیه اما فرصت مطالعه اش را پیدا نکرده بودم) و دقیقاً با تعبیر مشابهی مواجه شدم یعنی حاجی بخشی معروف انقلاب و جبهه ها هم همین نظر را داشته که رضاشاه کارهای زیادی برای کشور کرده اما سر قضیه کشف حجاب و میدان دادن به فعالیت های ضد دینی و ضد فرهنگی ، محبوبیتش را از دست داده است .

ببینید دوست عزیز ، همانطور که دوستان دیگر هم اشاره کردند خیانت و فساد و ضعف در عملکرد مملکت داری ، انواع مختلفی دارد . مثال می زنم ؛ درست است که در دوره پهلوی کارهای عمرانی و زیر ساختی فراوانی انجام شد اما عمده این فعالیت ها متمرکز در مراکز شهری بود و در نتیجه درصد زیادی از مردم روستایی برای فرار از مشکلات و کمبودها به شهرها مهاجرت کردند و روستاهای زیادی ویران و متروک شدند . تازه کمبودها و عدم توجه ها به یک طرف ، خیلی هم اینها را اذیت می کردند . مثلاً زمان رضاشاه بسیاری از اراضی مرغوب روستایی را به اسم اینکه اینها ثروت های ملی است و باید برای مصارف عمومی استفاده شود رضاشاه و عمالش برای خود ضبط می کردند . یا مثلاً چند سال قبل یک جایی خواندم به بهانه احیای مراتع در زمان رضاشاه گله های زیادی را نابود کردند طوری که نتنها دامداران و دامپروران زیادی از کار بیکار شدند بلکه برای مصرف عمومی هم ایران وابسته به واردات گوشت قرمز شد .

یک نمونه دیگری که می شود مثال زد مسئله عشایر است ؛ همانطور که present اشاره کردند در زمان حکومت رضاشاه ، مرتباً شورش های قبیله ایی و عشایری در نقاط مختلف کشور اتفاق می افتاد و حکومت مرکزی را به دردسر می انداخت ، وقتی هم یک قبیله یا عشیره در منطقه ایی دست به سلاح می برد و شورش می کرد تمام قبایل و عشایر آن منطقه همین کار را می کردند و سرکوب شورش سخت تر می شد . بنابراین در اواخر حکومت رضاشاه و بخصوص در زمان حکومت محمدرضا شاه آمدند و برخی قبایل و عشایر را انتخاب و به آنها خیلی رسیدگی کردند و هرچه می خواستند در اختیارشان می گذاشتند طوری که اینها معروف شده بودند به شاه دوستی . اینطوری حکومت با یک تیر سه نشان می زد ؛ هم جلوی شورش اینها را می گرفت ، هم مانع پیوستن آنها به شورش سایر عشایر و قبایل می شد و هم از آنها برای سرکوب سایر عشایر و قبایل استفاده می کرد . بعضی از اینها تا چند سال بعد از پیروزی انقلاب بخاطر روحیه شاه دوستی که پیدا کرده بودند با انقلاب می جنگیدند و ضد انقلاب محسوب می شدند و بخصوص در همدان و کرمانشاه خیلی دردسر درست می کردند .

اما جناب present بنده با این حرفی که شما زدید مخالف هستم . اینکه گفتید " تو این سالها من به یک نتیجه رسیدم که ایران برای پیشرفت نیاز به تفکر خود مختار و مستبد و دیکتار و دارای خصلت منیت هست که حرف حرف خودش باشه و چند صد حرف با هم نتونن جلوش رو بگیرن " ، ممکن است در بعضی از دوره های تاریخی چنین موردی اتفاق افتاده باشد اما باید دو نکته را در نظر بگیرید ؛ اولاً اینکه مقتضای زمان و دوره های تاریخی حکومت های خاص خودش را می طلبد . حکومت دیکتاتوری و استبدادی و مطلقه در بعضی مقاطع جواب می داده ، حکومت فدرالی و ملوک الطوایفی و مشورتی در بعضی مقاطع جواب می داده و حالا هم دموکراسی جواب می دهد . بعضی از اندیمشدان غربی معتقدند در آینده ایی شاید دور حکومت آرمان شهری برقرار می شود که در آن دیگر منافع شخصی و حقوق شهروندی معنایی ندارد و همه جزیی از یک سیستم یک پارچه خواهند بود!!!

دوماً همان زمان هایی هم که حکومت استبدادی و دیکتاتوری جواب می داده مقطعی و موقتی بوده . مثلاً همین نادرشاه که تازگی ها در فضای مجازی مرتباً درباره کارهای کرده و نکرده اش داستان سرایی می شود ، با همه کارهایی کرد وقتی به دست خدمتکارانش به قتل رسید آنقدر اعتبار نداشت که احترام جنازه اش را نگه دارند ، کسانی که او را کشته بودند بعدش به چادر یکی از سرداران رفتند و جریان را به او گفتند ، آن سردار هم شبانه با نوکرانش به چادر نادر رفت و در حالی که جنازه یک گوشه ایی افتاده بود هر چیز قیمتی که پیدا کردند غارت کردند و گریختند و بقیه اردو هم صبح که خبردار شدند هرکدام به یک سمت پراکنده شدند و مملکت نادر از هم پاشید . حالا شما هی سنگ این بابا را به سینه بزنید و یک همچنبن تزی بدهید!

کانال تلگرام فروشگاه بنده :

https://t.me/hor_hamoon

varyag از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » يکشنبه 21 خرداد 1396 00:09

bamn نوشته است:
با سلام مجدد و آرزوی قبولی طاعات و عبادات .

جناب erratic ، بنده نسبت به تاریخ ها معترض نبودم ، جناب solver این رو گفتن . حرف بنده این است که به اصل و نیت مطرح کردن چنین مباحثی مشکوک هستم .

همانطور که گفتم یکی از اقوام که بازنشسته سپاه است چند روز قبل می گفت اگر رضاشاه سر قصیه کشف حجاب با مردم در نمی افتاد بهترین و محبوب ترین پادشاه تاریخ ایران می شد . اتفاقاً دیروز داشتم کتاب خاطرات شفاهی حاجی بخشی را می خواندم (که یکی-دو سال قبل تهیه اما فرصت مطالعه اش را پیدا نکرده بودم) و دقیقاً با تعبیر مشابهی مواجه شدم یعنی حاجی بخشی معروف انقلاب و جبهه ها هم همین نظر را داشته که رضاشاه کارهای زیادی برای کشور کرده اما سر قضیه کشف حجاب و میدان دادن به فعالیت های ضد دینی و ضد فرهنگی ، محبوبیتش را از دست داده است .

ببینید دوست عزیز ، همانطور که دوستان دیگر هم اشاره کردند خیانت و فساد و ضعف در عملکرد مملکت داری ، انواع مختلفی دارد . مثال می زنم ؛ درست است که در دوره پهلوی کارهای عمرانی و زیر ساختی فراوانی انجام شد اما عمده این فعالیت ها متمرکز در مراکز شهری بود و در نتیجه درصد زیادی از مردم روستایی برای فرار از مشکلات و کمبودها به شهرها مهاجرت کردند و روستاهای زیادی ویران و متروک شدند . تازه کمبودها و عدم توجه ها به یک طرف ، خیلی هم اینها را اذیت می کردند . مثلاً زمان رضاشاه بسیاری از اراضی مرغوب روستایی را به اسم اینکه اینها ثروت های ملی است و باید برای مصارف عمومی استفاده شود رضاشاه و عمالش برای خود ضبط می کردند . یا مثلاً چند سال قبل یک جایی خواندم به بهانه احیای مراتع در زمان رضاشاه گله های زیادی را نابود کردند طوری که نتنها دامداران و دامپروران زیادی از کار بیکار شدند بلکه برای مصرف عمومی هم ایران وابسته به واردات گوشت قرمز شد .

یک نمونه دیگری که می شود مثال زد مسئله عشایر است ؛ همانطور که present اشاره کردند در زمان حکومت رضاشاه ، مرتباً شورش های قبیله ایی و عشایری در نقاط مختلف کشور اتفاق می افتاد و حکومت مرکزی را به دردسر می انداخت ، وقتی هم یک قبیله یا عشیره در منطقه ایی دست به سلاح می برد و شورش می کرد تمام قبایل و عشایر آن منطقه همین کار را می کردند و سرکوب شورش سخت تر می شد . بنابراین در اواخر حکومت رضاشاه و بخصوص در زمان حکومت محمدرضا شاه آمدند و برخی قبایل و عشایر را انتخاب و به آنها خیلی رسیدگی کردند و هرچه می خواستند در اختیارشان می گذاشتند طوری که اینها معروف شده بودند به شاه دوستی . اینطوری حکومت با یک تیر سه نشان می زد ؛ هم جلوی شورش اینها را می گرفت ، هم مانع پیوستن آنها به شورش سایر عشایر و قبایل می شد و هم از آنها برای سرکوب سایر عشایر و قبایل استفاده می کرد . بعضی از اینها تا چند سال بعد از پیروزی انقلاب بخاطر روحیه شاه دوستی که پیدا کرده بودند با انقلاب می جنگیدند و ضد انقلاب محسوب می شدند و بخصوص در همدان و کرمانشاه خیلی دردسر درست می کردند .

اما جناب present بنده با این حرفی که شما زدید مخالف هستم . اینکه گفتید " تو این سالها من به یک نتیجه رسیدم که ایران برای پیشرفت نیاز به تفکر خود مختار و مستبد و دیکتار و دارای خصلت منیت هست که حرف حرف خودش باشه و چند صد حرف با هم نتونن جلوش رو بگیرن " ، ممکن است در بعضی از دوره های تاریخی چنین موردی اتفاق افتاده باشد اما باید دو نکته را در نظر بگیرید ؛ اولاً اینکه مقتضای زمان و دوره های تاریخی حکومت های خاص خودش را می طلبد . حکومت دیکتاتوری و استبدادی و مطلقه در بعضی مقاطع جواب می داده ، حکومت فدرالی و ملوک الطوایفی و مشورتی در بعضی مقاطع جواب می داده و حالا هم دموکراسی جواب می دهد . بعضی از اندیمشدان غربی معتقدند در آینده ایی شاید دور حکومت آرمان شهری برقرار می شود که در آن دیگر منافع شخصی و حقوق شهروندی معنایی ندارد و همه جزیی از یک سیستم یک پارچه خواهند بود!!!

دوماً همان زمان هایی هم که حکومت استبدادی و دیکتاتوری جواب می داده مقطعی و موقتی بوده . مثلاً همین نادرشاه که تازگی ها در فضای مجازی مرتباً درباره کارهای کرده و نکرده اش داستان سرایی می شود ، با همه کارهایی کرد وقتی به دست خدمتکارانش به قتل رسید آنقدر اعتبار نداشت که احترام جنازه اش را نگه دارند ، کسانی که او را کشته بودند بعدش به چادر یکی از سرداران رفتند و جریان را به او گفتند ، آن سردار هم شبانه با نوکرانش به چادر نادر رفت و در حالی که جنازه یک گوشه ایی افتاده بود هر چیز قیمتی که پیدا کردند غارت کردند و گریختند و بقیه اردو هم صبح که خبردار شدند هرکدام به یک سمت پراکنده شدند و مملکت نادر از هم پاشید . حالا شما هی سنگ این بابا را به سینه بزنید و یک همچنبن تزی بدهید!

اينكه من مي گم نياز به ديكتاتوري هست ، چون دموكراسي نياز به فرهنگ سازي هست ولي متاسفانه در كشور ما فرهنگ ضعف اصلي هست پس در نتيجه نياز به زور هست ، دموكراسي تو ايران حال و حاضر جواب نمي ده !
در مقام مقايسه هم بخوايم نظر بديم ، هرگاه مردم ما زور بالاي سرشون بوده پيشرفت كردن !
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Captain II

Captain II

نماد کاربر
708

تشکر کرده: 96 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

توسط Erratic » يکشنبه 21 خرداد 1396 01:10

من عین مطلبی که شما نوشتید رو نقل قول میکنم
اینکه بگویید این مطلب از خودتان نیست و فقط آن را " کپی پیست " نموده اید به هیچ عنوان دلیل موجهی نمی باشد که از خود بابت صحت و سقم آن سلب مسئولیت نمایید . به فرض که این مطلب از شما نباشد ، نباید به صرف اینکه به نظرتان جالب آمده ، بدون تحقیق درباره صحت و سقم مطلب ، آن را بازنشر نمایید . متاسفانه این تبدیل به عادت بدی بین ما ایرانی ها شده که اگر مطلبی را در فضای مجازی خواندیم و خوشمان آمد بدون اینکه اصلاً بدانیم این مطلب درست است یا غلط ، آن را به اشتراک بگذاریم .

من عنوان کردم مطلب بالا کپی پیست هست. گفتم مطلب بالا رو قبول ندارم؟  در جواب کسی مطلبش الان ویرایش شده و 3 تا نقطه به جاش گذاشته و عنوان کرده که میشینی اینارو مینویسی و توجه نمیکنی که چه چیزی نوشتی مورد عنوان شد.
حالا شما بگو دوست عزیز شما ایا تحقیق کرده بودی راجع به مطالبی قرار داده شده که به این شکل اظهار نظر میکنی؟ آیا دروغ بودن مطالب برای شما محرز شده بوده؟ آیا تحقیق کرده بودی؟
بهتر است دفعه بعد برای کسب عزت و احترام در این انجمن به کوبیدن کاربران قدیمی نپردازی و همچون یک آدم تقلیدکار از افراد معلوم الحال که تنها نظر خودشون براشون مهم است و به هیچ عنوان نظرات اشخاص دیگر رو قبول ندارند و حتی اگر خلاف نظرشون ثابت بشه اعتراف به اشتباه هم نمیکنند؛ تقلید نکنی.

هرچند که مربوط به این تاپیک نمیشه :

در دوره پهلوی کارهای عمرانی و زیر ساختی فراوانی انجام شد اما عمده این فعالیت ها متمرکز در مراکز شهری بود و در نتیجه درصد زیادی از مردم روستایی برای فرار از مشکلات و کمبودها به شهرها مهاجرت کردند و روستاهای زیادی ویران و متروک شدند

شما مثل اینکه فراموش کردی اون زمون اکثر نقاط خود تهران هم دهات بوده و اگر در تهران ساخت و ساز بیشتر میشده علتش این بوده که تهران پایتخت کشور بوده.
در مطلب ارسالی کم نیستند ساخت و ساز ها و دانشگاه هایی که در سایر استان های کشور به جز پایتخت انجام شدند.
پیشنهاد میشه مطلب رو از اول بخونید!
برای واردات گوشت قرمز و عدم خودکفایی و حفظ مراتع تاپیک جدا ایجاد کنید.
عنوان تاپیک مشخص است تاریخ و فرهنگ!

و پیشنهاد آخر برای شما
برای نوشتن مطالب از فونت Tahoma با رنگ مشکی استفاده کنید (فونت مورد استفاده در همین پست) تا کاربران بتونن مطالب که مینویسی رو بخونند. فونتی که شما استفاده میکنی منسوخ شده است! امیدوارم مطالبی هم که ارسال میکنی مثل انتنخاب فونتت و رنگ اون منسوخ شده نباشه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1564

تشکر کرده: 3444 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

توسط bamn » يکشنبه 21 خرداد 1396 10:14

با عرض سلام مجدد .

ببینید دوست عزیز ، شما باز هم متوجه منظورم نشدید ، بنده کاری به اینکه این ساخت و سازها شده یا نشده یا تاریخش را درست زده اید یا نه ، ندارم ، اتفاقاً این قسمت مطلب را از نظر صحت و سقم بیشتر قبول دارم ، حرفم این بود که درباره آن اعداد عجیب و غریب درباره اختلاس ها بیشتر دقت کنید و اینکه اینها دو مطلب جداگانه هستند که در مقام مقایسه نمی گنجند و تنها هدف نویسنده آن شبهه افکنی و زیر سئوال بردن نظام جمهوری اسلامی است . کسی که واقعاً دلسوزانه قصد انتقاد داشته باشد دقیق تر و اصولی تر کار می کند . مثال هایی هم که زدم برای این بود که نشان دهم می شود وارد جزئیات یک بحث شد و فقط یک سری اطلاعات درست و نادرست را قاطی هم فهرست نکرد .

آن مورد مراتع را هم که گفتم اگر خواستیم بیشتر بحث کنیم باید بگردم یک منبع مطالعاتی معتبر راجبش پیدا کنم ، چون تا جایی که خاطرم هست اصل آن را 15-16 سال پیش از یک نشریه خواندم که در تابلو اعلانات دانشگاهمان زده بودند .

در مورد فونت هم ، بنده عادت به رنگی نوشتن دارم ، از کلاس پنجم دبستان تا به حال همیشه موقع نوشتن از چهار رنگ آبی ، مشکی ، قرمز و سبز خودکار استفاده می کنم و اگر یکیشان دم دستم نباشد اعصابم خرد می شود!!! به هر حال این طوری بیشتر دوست دارم و در این سه-چهار سالی هم که دارم اینجا می نویسم ، شما اولین نفری هستید که ایراد می گیرید . حالا اگر نظر بقیه دوستان هم همین است بگویند تا یک فکری برایش بکنم .

کانال تلگرام فروشگاه بنده :

https://t.me/hor_hamoon

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

قبلي