مدار کشف سیم قطع شده!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20863 بار
تماس:

مدار کشف سیم قطع شده!

پست توسط sinaset » یک شنبه 19 شهریور 1396, 8:58 am

با سلام

مدار کشف سیم قطع شده!
 تصویر 

به ادعا سازنده.. این مدار می تواند سیم ها قطع شده را کشف کند!
این مدار به کمک ایسی cd4069 ترانزیستور Bc547 و دو LED و تعداد خازن و مقاومت ساخته شده است.

تصویر 
اطلاعات بیشتر در [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید].
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
محل اقامت: زمین پهناور خدا
سپاس‌های ارسالی: 3802 بار
سپاس‌های دریافتی: 7609 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » دو شنبه 20 شهریور 1396, 5:00 pm

سلام علیکم
بنده همیشه خواننده مطالب مفید شما استاد بزرگوار هستم
از شما تشکر میکنم برای زحمتی که میکشید و اطلاعات مفید و سودمند و کاربردی منتشر میکنید.
سوال:
بنده برای چک کردن سیم قطع شده از اهم متر استفاده میکنم
مثال:
یک کابل 10 رشته ای آیفون از طبقه هفتم رفته کنار درب ورودی و میخوام ببینم این کابل 10 رشته ای هیچکدوم از رشته هاش قطعی نداره .
رشته ها رو از کنار درب دو به دو به هم وصل میکنم یعنی قرمز به آبی - زرد به سیاه - سبز به زرد - قهوه ای به نارنجی و ازشون عکس میگیرم
بعدش میرم بالا و با اهم متر سیمها رو چک میکنم که البته سبمهای بالایی اصلا به هم وصل نیستند .
حالا اهم متر رو میزنم به سیم قهوه ای و نارنجی . باید اتصال کوتاه نشون بده یعنی مقاومتِ صفر . اگر عقربه تکون نخوره پس یکی از اون دو سیم قطعی داره .
البته با دو تست دیگه هم میتونم دقیقاً مشخص کنم کدومش قطعی داره .
حالا به نظرتون با این دستگاهی که عکس و نقشه اش رو آپلود کردین چطوری میشه این قطعی رو تشخیص داد ؟
با تشکر
 دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا  

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 971 بار
سپاس‌های دریافتی: 484 بار

Re: مدار کشف سیم قطع شده!

پست توسط ho3ein2000 » دو شنبه 20 شهریور 1396, 5:45 pm

با سلام
یه پاراگراف در مورد مدار کشف قطع سیم
آی سی 4069 که داخلش 6 عدد گیت منقطی ار نوع NOTوجود داره
بصورت نوسان ساز بسته شده و نسب به مقدار پتانسیو متر فرکانس
خاص و معینی تولید میکنه....هر گونه تغییر در مدارات اسیلاتور(نوسان ساز) باعث تغییر فکانس میشه
مثال ملموس: تو گیرنده های رادیویی زمانی که دارین ایستگاه مورد نظر رو جستجو میکنید دارید میزان
ظرفیت خازن واریاب(خازن متغییر) رو کم و زیاد میکنید که اون هم بنوبت خود باعث تغییر در فرکانس
نوسان ساز داخلی گیرنده میشه و غیره.... :grin: بی خودی پیچیده نکنیم)
R=مقاومت
L=سلف=سیم پیچ=القاگر
C=خازن
از ترکیب قطعات بالا با مقادیر مختلف میتونیم فرکانس های متنوعی تولید کنیم
به ترکیب این المان های یاد شده بشرط (فقط یک فرکانس معین" بشرط عبور،بشرط مسدود کردن،و بشرط تولید همون فرکانس معین باصطلاح تانک میگن
هر گونه تغییر در طول سیم وصل شده به مدار موجبات انحراف فرکانس و آشکار سازی اون رو فراهم میکنه
(این مساله رو میتونید رو یه کیت فرستنده FM بسیار ساده هم تست کنید)
:P
قبل از ورود به دنیای وروجک هایث سیلیکونی و سرامیکی یک لیوان چای میل کنید

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 971 بار
سپاس‌های دریافتی: 484 بار

Re:

پست توسط ho3ein2000 » دو شنبه 20 شهریور 1396, 9:13 pm

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده:سلام علیکم
بنده همیشه خواننده مطالب مفید شما استاد بزرگوار هستم
از شما تشکر میکنم برای زحمتی که میکشید و اطلاعات مفید و سودمند و کاربردی منتشر میکنید.
سوال:
بنده برای چک کردن سیم قطع شده از اهم متر استفاده میکنم
مثال:
یک کابل 10 رشته ای آیفون از طبقه هفتم رفته کنار درب ورودی و میخوام ببینم این کابل 10 رشته ای هیچکدوم از رشته هاش قطعی نداره .
رشته ها رو از کنار درب دو به دو به هم وصل میکنم یعنی قرمز به آبی - زرد به سیاه - سبز به زرد - قهوه ای به نارنجی و ازشون عکس میگیرم
بعدش میرم بالا و با اهم متر سیمها رو چک میکنم که البته سبمهای بالایی اصلا به هم وصل نیستند .
حالا اهم متر رو میزنم به سیم قهوه ای و نارنجی . باید اتصال کوتاه نشون بده یعنی مقاومتِ صفر . اگر عقربه تکون نخوره پس یکی از اون دو سیم قطعی داره .
البته با دو تست دیگه هم میتونم دقیقاً مشخص کنم کدومش قطعی داره .
حالا به نظرتون با این دستگاهی که عکس و نقشه اش رو آپلود کردین چطوری میشه این قطعی رو تشخیص داد ؟
با تشکر

با سلام
با مدار بالا نمیشه

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20863 بار
تماس:

Re: مدار کشف سیم قطع شده!

پست توسط sinaset » سه شنبه 21 شهریور 1396, 9:37 am

باسلام .
کاربران محترم "ho3ein2000" براساس تخصص و علمشون توضیحات خوبی ارائه کردن.
--
در رابطه با مشکل بررسی قطعی سیم ایفون. نمی دانم دستگاهی وجود دارد یا که خیر!
اما شاید،یکی از راهایی خوب،ساخت یک دستگاه وایرلس ساده باشد!
راه دیگر،ساخت یک بردی که بتواند مثلا 5 سیم را به ورودی ان داد! و ان برد یا مدار، بر روی هر سیم، یک ولتاژی را اعمال کند (مثل یک سیم 1.5،دیگری 2،دیگری 3 ،دیگری 4 و دیگری 5 ) (با رگولاتور ها مختلف میشود چنین ولتاژ ها را به وجود اورد!) . بعد طرف دیگر، مداری به همراه میکروکنترولر باشد،که ولتاژ ها هر سیم را بخواند، و به روی نمایشگر نمایش بدهد ! (*البته می توان،به همه سیم ها یک ولتاژ 5 داد! برای درک بهتر چیدمان سیم ها و .. این مسئله را مطرح کردم.)
البته این مدار نیاز به ازمایش دارد! چون همانجور که می دانید،ولتاژ درون سیم افت می کند،برای همین باید ازمایش های عمل رو پشت سر بگذارد.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “مدارهای آنالوگ و دیجیتال”