چگونه یک ژنراتور مبدل گرما بسازیم؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7261
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9223 بار
سپاس‌های دریافتی: 21443 بار
تماس:

چگونه یک ژنراتور مبدل گرما بسازیم؟

پست توسط sinaset » جمعه 8 دی 1396, 9:38 am

ژنراتورهای ترم الکتریک یک فناوری نوین و فاقد آلایندگی برای تولید برق از اختلاف دمای دو ماده متفاوت هستند. این فناوری هم اکنون در ماموریت‌های اکتشافی در فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 تصویر 
به گزارش ایسنا و به نقل از ویرد، اگرچه ساختار مولدهای ترمو الکتریک پیشرفته با پیچیدگی‌هایی همراه است، اما می‌توان نمونه کوچک‌تر آنها را با لوازم در دسترس و موجود در خانه تولید کرد.

برای تولید یک مولد ترموالکتریک به یک گیره کاغذ و یک سیم مسی فاقد پوشش نیاز است. پس از صاف کردن گیره کاغذ از جنس استیل آن را به دو بخش تقسیم کرده و هر بخش آن را به دو انتهای سیم متصل می‌کنیم.

با همین مواد به روش ساده یک ژنراتور گرمایی ساخته شده که در آخرین مرحله با قرار دادن دو محل اتصال استیل و مس در فضای گرم و سرد جریان الکتریکی تولید می‌شود.

پس از یک آزمایش ساده و با استفاده از ولت متر مشخص می‌شود که در صورت قرار دادن یک محل اتصال در ظرف یخ و محل اتصال دیگر در زیر یک فلز داغ، اختلاف پتانسیل یا 1.2 میلی‌ولت برق تولید می‌شود.

توضیح پدیده ترمواکتریک از نظر فیزیکی بسیار پیچیده است، اما به زبان ساده با اختلاف گرما الکترون‌ها که حامل بار الکتریکی هستند از قسمت گرم به قسمت سرد منتقل می‌شوند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3526
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا
سپاس‌های ارسالی: 3886 بار
سپاس‌های دریافتی: 7824 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » یک شنبه 10 دی 1396, 11:05 am

سلام
تشکر از شما

در بوبینِ وسایل گازسوز هم همین مکانیزم وجود داره
ترموکوپل با شمعک داغ میشه

گرما با سیم مسی منتقل میشه به بوبین
بوبین سیم پیچ مسی لاکی داره و با برقی که در سیم پیچ به وجود میاد , بوبین تبدیل میشه به آهنربا و دریچه ی گاز رو به خودش میچسبونه و درنتیجه گاز قطع نمیشه

وقتی شمعک به دلیلی خاموش بشه و ترموکوپل سرد بشه , حدود 15 تا 25 ثانیه طول میکشه تا برق بوبین از بین بره و دریچه ی عبور گاز با قدرتِ فنرش بسته بشه .

حالا سوال اینه که اگر روی پشت بام در تابستان یک صفحه ی بزرگ 2x2 متر بذاریم , لا گرماش چند ولت برق با چند آمپر میشه تولید کرد ؟
آخرین ويرايش توسط 1 on MOHAMMAD_ASEMOONI, ويرايش شده در 0.
 دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7261
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9223 بار
سپاس‌های دریافتی: 21443 بار
تماس:

Re: چگونه یک ژنراتور مبدل گرما بسازیم؟

پست توسط sinaset » یک شنبه 10 دی 1396, 4:39 pm

سلام بر شما

باید ازمایش کنید،بستگی به کیفیت ساخت و اینها نیز دارد،ولی فکر میکنم در ازمایشات اولیه،امپر ضعیف دریافت کنید.. معمولا سابقه نشان داده،اینجور طرح ها نیاز به ازمایش زیاد دارد..
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”