ویدئو / دوربینی که پشت دیوار را هم نشان می‌دهد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7273
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9226 بار
سپاس‌های دریافتی: 21448 بار
تماس:

ویدئو / دوربینی که پشت دیوار را هم نشان می‌دهد

پست توسط sinaset » پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397, 9:35 am

به تازگی از تکنولوژی جدیدی برای تولید عینک‌های دید در شب و جایگزینی عینک‌های فعلی با مدل‌های به‌روز، رونمایی شده است. این عینک‌های دید در شب از نوعی تکنولوژی گرمایی بهره می‌برند که برای سربازان امکان دیدن و هدف‌گیری با دقت بالا در دود و تاریکی و حتی از پشت دیوارهای بتنی را فراهم می‌کند. تصویر دیدن فیلم در [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Junior Poster
Junior Poster
پست: 111
تاریخ عضویت: دو شنبه 15 بهمن 1386, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 239 بار
سپاس‌های دریافتی: 235 بار

Re: ویدئو / دوربینی که پشت دیوار را هم نشان می‌دهد

پست توسط ali-dj2002 » سه شنبه 1 خرداد 1397, 4:24 pm

با تشکر از برادر عزیزمون آقای sinaset برای ارسال این خبر، می خواستم چند نکته رو در زمینه این فناوری ارائه شده توسط شرکت BAE SYSTEMS و ترجمه افتضاح خبر توسط ایسنا مطرح کنم:
1- مشکل از تیتر خبر شروع می شود که مدعی است که این سیستم قادر به نشان دادن اهداف در پشت دیوار می باشد. از آنجایی که این یک سیستم گرمائی است برای نشان دادن هدف نیازمند دریافت امواج مادون قرمز می باشد، بنده با توجه به رشته تحصیلی و تحقیقاتی که انجام دادم می تونم براحتی بگم که امواج مادون قرمز توانایی عبور از هیچ نوع دیواری رو ندارند و حتی شیشه معمولی در صورت افزایش ضخامت می تونه جلوی عبور امواج مادون قرمز رو بگیره چه برسه به دیوار بتونی. پس این ادعا تنها یک اشتباه ترجمه ای است و حتی در ویدئو اصلی در سایت یوتیوب هم شرکت مدعی چنین چیزی نیست.

2-در بخشی از ویدئویی که در سایت ایسنا موجود است راوی مدعی می شود که این سیستم قابلیت اتصال به اینترنت برای هدف گیری را دارد. ولی این هم یک خطای ترجمه ای است و مترجم تنها با شنیدن کلمه WIRELESS برای این سیستم توانایی اتصال به اینترنت رو متصور شده در حالی که این دوربین برای اتصال بین دو ماژول روی سر و روی تفنگ از تکنولوژی بی سیم(WIRELESS) بهره می برد.

حالا می رسیم به قسمت توانایی های واقعی این سیستم:

1- با استفاده از یک ماژول نمایش برروی صورت سرباز و یک ماژول هدف گیری بر روی اسلحه و نشان دادن جهت شلیک اسلحه برروی ماژول صورت بدون بالا آوردن اسلحه، سرعت تیراندازی و عکس العمل سرباز در مکان های تاریک، مه گرفته و آلوده به دود و حتی در حالت عادی بدون استفاده از قابلیت های دید در شب و حرارتی و تنها از طریق تصویر معمولی بسیار بالا می رود. کسانی که بازی های کامپیوتری اول شخص رو بدون نشان گرهدف گیری بازی کردند منظور من رو بخوبی متوجه می شوند.

2- یکی از مسائلی که باعث محدودیت دوربین های دید در شب و حرارتی می شد این بود که در دوربین های دید در شب محیط قابل دیدن می شد ولی متمایز کردن افراد از محیط اطرافشون بسیار سخت بود. در دوربین های حرارتی هم مشکل دقیقا برعکس بود، پیدا کردن افراد راحت بود ولی محیط پس زمینه غیر قابل دیدن می شد و سربازان برای حرکت باید دوربین حرارتی شون رو از روی صورت بر میداشتند. تنها دوربین های حرارتی که قابلیت نشان دادن محیط اطراف رو هم دارند دوربین های حرارتی دارای قابلیت خنک سازی هستند که بخاطر قیمت و وزنشون قابلیت استفاده توسط سربازان رو ندارند. در این دوربین جدید شرکت BAE تونسته بصورت زمان واقعی(REAL TIME) تصویر حرارتی رو با دید در شب ترکیب کنه و با اینکار هم از نقاط قوت هردو استفاده کنه و هم نقاط ضعفشون رو برطرف کنه.

3- چون این سیستم از ترکیب ورودی تصویر دو دوربین استفاده می کنه دارای زاویه دید بهبود یافته 40 درجه نسبت به دوربین های قدیمیه که در بهترین حالت زاویه دیدشون از 26 درجه فراتر نمی رفت.

4-با استفاده از تکنولوژی های نو، یک مشکل دیگر این نوع دوربین ها که تامین انرژیشون بود هم رفع شده و مصرف برق این دوربین ها تاحد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده که در نتیجه باعث افزایش زمان کارکرد می شود.

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”