تاریخ ، زبان و فرهنگ روسیه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 4
تاریخ عضویت: یک شنبه 30 اردیبهشت 1397, 1:55 pm
سپاس‌های دریافتی: 15 بار

تاریخ ، زبان و فرهنگ روسیه

پست توسط حلما93 » یک شنبه 30 اردیبهشت 1397, 2:09 pm

تاریخ روسیه
با اینکه روسیه کشوری کهن در اوراسیاست اما تشکیل حکومت در ان به قرن نهم میلادی بر می گردد . قبل از این قرن در روسیه چیزی به عنوان امپراتوری و تشکیلات حکومتی وجود نداشت و قبایل مختلف بدون هیچ ارتباط و اتحادی به زندگی می پرداختند . در قرن نهم میلادی دولت روس کیف در این سرزمین تشکیل شد و تا زمان تاخت و تاز مغول ها در نیمه اول قرن سیزدهم پا بر جا بود . هر چند که از مدت ها قبل تجزیه قدرت در این دولت آغاز شده بود . دولت روس کیف آیین مسیحیت را در سال 988 میلادی از امپراتوری بیزانس پذیرفت و آن را در این کشور حاکم کرد .

مغول ها دوره ای تقریبا 80 ساله در روسیه ماندگار شدند . در این دوره حملات متعددی از سوی شاهزادگان روسی انجام پذیرفت که بیشترشان با شکست مواجه شد . تا اینکه در سال 1460 میلادی شاه واسیلی دوم در جنگ با مغول ها به پیروزی رسید . با به قدرت رسیدن ایوان در قرن پانزدهم شاهزادگانی که در بخش های مختلف کشور حاکمیت می کردند مجبور به اطاعت از وی شدند . ایوان مسکو را به عنوان پایتخت فرمانروایی خود انتخاب نمود . وی بعد از اینکه در قدرت به تثبیت رسید از دادن باج به مغول ها خودداری کرد که این کار با خشم مغول ها و لشکرکشی دوباره آن ها به مسکو همراه شد اما این بار مغول ها شکست خورده و در سال 1480 به طور کامل از روسیه بیرون رانده شدند .

تاریخ روسیه بعد از ایوان مخوف
بعد از ایوان چندین شاهزاده و اشراف زاده بر روسیه حکومت کردند که معروف ترین ان ها ایوان چهارم یا ایوان مخوف می باشد . در سال 1682 پیتر کبیر بر تخت پادشاهی نشست و تحولات بزرگی در روسیه به وجود آورد وی پایتخت را از مسکو به سنت پترزبورگ منتقل نمود . بعد از مرگ پیتر کبیر ، کاترین کبیر بر وسعت روسیه افزود و اصلاحاتی در سيستم اداری ، قضای و آموزشی روسيه به وجود آورد . زمان حکومت پاول اول با شورش کشاورزان همراه شد و لشکرکشی ناپلئون به روسیه در زمان حکومت الکساندر اول اتفاق افتاد . روند حکومت تزارهای روسی تا سال 1905 ادامه داشت تا اینکه استارت اولیه انقلاب روسیه در سنت پترزبورگ زده شد . در این سال و سال های بعد شورش های داخلی توسط نیروهای نظامی سرکوب شدند اما به مانند آتش زیر خاکستر باقی ماند .

در سال 1914 روسیه به منظور حمایت از فرانسه وارد جنگ جهانی اول شد اما به دليل ضعف در تامین نیازهای مردم اعتصاب و تظاهرات سراسری در روسیه افزايش يافت . ناآرامی ها و اعتراضات سبب شد تزار از سمت خود استعفا دهد . با تصمیم اعضای مجلس دوما یک دولت موقت به روی کار آمد و شوراهای مختلف کارگری در روسیه تشکیل شد . بعد از سرنگونی دولت موقت بلشویک ها و حزب کمونیست شوروی به رهبری لنین در روسیه به قدرت رسیدند .

تاریخ روسیه بعد از به قدرت رسیدن لنین
از اتفاقات مهم بعد از تشکیل حزب کمونیست می توان به تشکیل ارتش سرخ و سرکوب شورش های داخلی و خارجی ، به قدرت رسیدن استالین در سال 1924 ، تبعید تروتسكی ، حمله هیتلر به شوروی در سال 1941 ، ورود نیروهای شوروی به حومه برلین در سال 1945 ، اعلام جنگ به ژاپن ، جابجایی قدرت در بین سران حزب کمونیست ، به قدرت رسیدن گورباچف ، استعفای گورباچف از رياست جمهوری شوروی در سال 1991 و اعلام انحلال شوروی ، واگذاری كاخ كرملين و ادارات دولتی به بوريس يلتسين و دولت روسيه ، بحران اقتصادی سال 1997 ، بیماری رئیس جمهور و سپردن امور به ولادیمیر پوتین به عنوان نخست وزیر در سال 1999 میلادی اشاره نمود .

زبان مردم روسیه
روسی زبان رسمی مردم روسیه و از شاخه اسلاوی زبان های هند-اروپایی است . علاوه بر روسیه این زبان در کشورهای پساشوروی مانند ارمنستان ، آذربایجان ، بلاروس ، استونی ، گرجستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، لتونی و لیتوانی یک زبان بومی به شمار می آید و بیش از 140 میلیون نفر آن را زبان مادری خود می دانند . روسی با خط سیریلیک نوشته می شود و از نظر گرامری دارای تشابهاتی با زبان های اروپای شرقی و زبان آلمانی می باشد .

فرهنگ مردم روسیه
فرهنگ روسیه تحت تاثیر اسلاوهای شرقی ، اورالی ها ، وایکینگ ها ، کلیسای ارتدوکس ، اروپا و غرب شکل گرفته است . فرهنگ روسی از بسیاری جهات متنوع و منحصر به فرد است . این فرهنگ یک تاریخ غنی و سنت طولانی در زمینه هایی چون ادبیات و فلسفه ، موسیقی کلاسیک و باله ، معماری و نقاشی ، سینما و انیمیشن دارد که همه اینها تاثیر قابل توجهی در فرهنگ جهانی داشتند . ادبیات روسی به سبب وجود شاعران و نویسندگان معروفی چون الکساندر پوشکین ، نیکولای گوگول ، ایوان تورگنیف ، داستایفسکی ، لئو تولستوی ، آنتوان چخوف و ماکسیم گورکی در جهان مشهور و شناخته شده می باشد .

منبع : lezatesafar.com

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”