متفرقه از نیروی هوائی عراق

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1268
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 9078 بار

متفرقه از نیروی هوائی عراق

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 19 تیر 1397, 1:31 pm

سلام علیکم و رحمه ا...
بنا به علاقه شخصی خودم نسبت به نیروی هوائی سابق عراق اقدام به ایجاد این تایپیک نمودم تا این بار این نیرو را از جنبه دیگری مورد بررسی قرار داده و یافته های خود را با دوستان به اشتراک بگذارم  . نکته مهم این است که با مطالعه این پست ها شاید بتوان آگاهی بیشتری در مورد برخی جنبه های درونی و نا گفته نیروی هوائی عراق را بدست آورد که البته بعضا ارتباطی با جنگ ایران و عراق هم ندارند . مثل همیشه در کمال احترام آماده پذیرش مطالب و نظرات دوستان و اساتید می باشم.  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1268
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 446 بار
سپاس‌های دریافتی: 9078 بار

Re: متفرقه از نیروی هوائی عراق

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 19 تیر 1397, 1:37 pm

سلام علیکم و رحمه ا.. 
بمباران فرودگاه رامات دیوید در فلسطین اشغالی - سال 1967 
سرگرد خلبان شهید حسين محمد حسين
سروان خلبان شهید فائق علوان
سروان ناوبری شهید غازی رشی
ستوانیکم ناوبری صبیح عبدالکریم
مسئول تسلیحات رشید اعدامه
مسئول مخابرات بی سیم غنی یحیی
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تاریخ شهادت : ششم حزیران 1967 – 06/06/1967
نوع هواپیما : بمب افکن توپولف -16 باجر
یگان خدمت : گردان دهم
( محل خدمت : پایگاه هوائی الحبانیه – عراق )
 
علت شهادت : با آغاز جنگ در 5 حزیران سال 1967 و پس از نابودی بیشتر پایگاه های هوائی و فرودگاه ها و نیز هواپیماهای کشورهای مصر ، اردن و سوریه از سوی دشمن اسرائیلی ، در همان روز عراق اقدام به انجام عملیات نمود که شرح آن چنین است :
 
 در ساعت 1000 همان روز از سوی سپهبد عبدالمنعم ریاض فرمانده جبهه شرقی (1) درخواست انجام یک حمله هوائی فوری به فرودگاه نظامی کفر سرکین در شمال تل آویو توسط گردان ششم مجهز به هواپیماهای هاوکر هانتر ارسال گردید . بلافاصله 5 فروند هواپیمای هاوکر به 24 عدد راکت 18 پوندی مجهز و کار تهیه نقشه های پرواز و توجیه خلبانانی که برای انجام این ماموریت انتخاب شده بودند نیز به پایان رسید . اسامی خلبانان شرکت کننده به این شرح می باشد :
سروان خلبان عادل سلیمان فرمانده گردان
ستوانیکم خلبان فیصل عبد محسن
ستوانیکم خلبان حازم حسن قاسم
ستوان خلبان فاضل مصطاف حسون
ستوان خلبان عماد عزت
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرحوم سپهبد عبدالرحمان عارف رئیس جمهور اسبق عراق در حال برگزاری مراسم تودیع گردان ششم هواپیماهای هاوکر هانتر به فرماندهی سروان عادل سلیمان در پایگاه هوائی الحبانیه در غرب عراق و انتقال گردان مذکور به پایگاه هوائی الولید H3 در ماه مه سال 1967 همزمان با افزایش تنش ها با اسرائیل در آن زمان . گردان مذکور توانست از همان روز اول درگیری ها در  5 حزيران 1967  - 05/06/1967 تا روز هفتم حزیران حملات هوائی متعددی را بر علیه رژیم صهیونیستی باجراء بگذارد . در همین دوره گردان 11 مجهز به جنگنده های MIG-21 توانست 5 فروند هواپیمای اسرائیلی را سرنگون سازد . 
 
 
پس از انجام ماموریت کلیه هواپیماها سالم به پایگاه هوائی الولید بازگشتند و دو روز پس از انجام ماموریت و بعد از اسارت یک خلبان اسرائیلی که هواپیمایش از سوی جنگنده های MIG-21 برفراز پایگاه هوائی الولید سرنگون گردید مشخص شد که ماموریت انجام شده بسیار دقیق بوده و خسارت سنگینی را به نیروهای اسرائیلی وارد ساخته از آن جمله کشته شدن دهها چترباز نشسته در هواپیماهای نورد اطلس و کوماندو که هواپیمایشان مورد اصابت قرار گرفته بود. در روز بعد یعنی ششم حزیران -  06/06/1967 – دو بمب افکن سنگین TU-16 جمعی گردان دهم از پایگاه هوائی الحبانیه در غرب عراق به هوا برخاسته و هر کدام 9 تن بمب را برای انجام ماموریت انهدام پایگاه هوائی رامات دیوید در تل آویو پایتخت رژیم صهیونیستی با خود حمل می نمودند . اسامی خلبانان این دو بمب افکن به شرح ذیل است :
 
  1. هواپیمای اول : به فرماندهی سرگرد خلبان فاروق یونس الطائی
خلبان دوم ستوان ماجد طرکی
ناوبر ارشد سرگرد طارق موسی
ناوبر دوم سروان عادل کامل
و دو افسر ستاد که نامشان را بخاطر نمی آورم .
 
  1. هواپیمای دوم : به فرماندهی سرگرد خلبان حسین محمد حسین که اصالتا کرد و فارغ التحصیل سال 1958 از دوره ششم دانشگاه هوائی بود . او در روز عملیات در حال مرخصی استعلاجی بود که با اصرار توانست در عملیات مشارکت نماید .
خلبان دوم سروان فائق علوان که فارغ التحصیل سال 1961 از دانشگاه هوائی بود .
ناوبر ارشد سروان غازی رشید که فارغ التحصیل سال 1962 از دانشگاه هوانی بود .
ناوبر دوم ستوانیکم صبیح عبدالکریم
سایر خدمه : افسر تسلیحات رشید اعدامه و افسر مخابرات بی سیم غنی یحیی
 
پس از بارگیری مهمات هر دو هواپیما و روشن کردن موتورها و حرکت بر روی باند جهت پرواز ، هواپیمای نخست به فرماندهی سرگرد خلبان یونس الطائی به هوا برخاست اما هواپیمای دوم درست قبل از پرواز دچار نقص فنی شد و خلبان درخواست لغو ماموریت را نمود اما اصرار خدمه برای انجام ماموریت باعث شد تا هواپیمای احتیاط با تاخیر 45 دقیقه ای ( به نسبت هواپیمای اول ) برای انجام ماموریت آماده شود و بر طبق مفاهیم جاری جنگی اصل غافلگیری برای هواپیمای دوم تحقق نیافت و اگر چه هر دو هواپیما توانستند وارد مرزهای دشمن شده و با پرواز در ارتفاع کم و بدون انکه توسط رادارهای دشمن ردیابی شوند به تل آویو برسند اما با وجود آنکه هواپیمای اول توانست هدف خود را با موفقیت مورد اصابت قرار دهد و آن را نابود ساخته و بسلامت به پایگاه الحبانیه بازگردد اما هواپیمای دوم پس از حمله و انهدام هدف توسط دشمن رهگیری و سرنگون شد و تمامی سرنشینانش به شهادت رسیدند . انا لله وانا الية راحعون
  
محل شهادت : فلسطین
 
پس از پایان جنگ پیکر شهدا به عراق منتقل شد و رهبری عراق در آن زمان اقدام به برپائی موکب عظیمی برای استقبال از اجساد شهداء نمود. فرمانده وقت نیروی هوائی اسرائیل در کتاب خاطرات خود نوشته که رادارهای اسرائیلی نتوانستند ورود دو بمب افکن عراقی را به مرزهای اسرائیل ردیابی کنند اما دیده بان چشمی خبر از ورود آنها داد و تنها کاری که از دستم بر می آمد دستور دادم که همه در جای خود بی حرکت مانده و به خاطر شدت تخریبی که انتظار می رفت بر روی زمین دراز بکشند ... عظمت و آرامش بر شهدای عراق و مخصوصا شهدای نیروی هوائی باد ... 
 
 
جزئیات دیگری که یک خلبان دیگر با نام ( ف ح) بیان می کند :
 
فراموش کردم بگویم که گردان دهم در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در روز  6 / 6 / 1967 پایگاه هوائی رامات دیوید را در تل آویو بمباران نمود و پس از آنکه بمب افکن برفراز تل آویو سرنگون شد سرنشینانش شامل سروان خلبان محمد (که از برادران کرد بود و در حال مرخصی استعلاجی بود اما مرخصی را قطع کرد به ماموریت رفت ) ... ستوانیکم خلبان فائق علوان ، ستوانیکم ناوبری غازی ، ستوان ناوبری صبیح ... به همراه دو نفر از افسران ستاد که نامشان را به خاطر نمی آورم همگی به شهادت رسیدند . ( 2 ) و باز هم از بازی های سرنوشت آنکه هنگام برخاست دسته دو فروندی از بمب افکن ها ، هواپیمای شماره 2 دچار نقص فنی شد و از ماموریت جا ماند اما سرنشینانش اصرار داشتند تا ماموریت با هواپیمای احتیاط و به صورت تک فروندی انجام شود . با توجه به اختلاف زمان پرواز بین بمب افکن شماره یک و شماره دو که بالغ بر 45 دقیقه بود ، اصل غافلگیری از دست رفت و شماره 2 از سوی دشمن رصد گردید و قبل از رسیدن به هدف سرنگون شد .
 
اما شماره یک به هدف خود یعنی پایگاه هوائی رامات دیوید رسید و آن را با دقت بمباران نمود و توانست به سلامت باز گردد.... یکی از مجلات هوائی در مصاحبه ای با فرمانده نیروی هوائی اسرائیل می پرسد هنگامیکه متوجه شدید یک بمب افکن از نوع باجر وارد حریم هوائی اسرائیل شده و مورد شناسائی قرار نگرفته چه اقدامی انجام دادید ؟ پاسخ داد : من در مرکز عملیات نیروی هوائی بودم و هر چه را که دستور دادم همه انجام دادند : کسی حرکت نکند و همه بر روی زمین بخوابند
 
 
( 1 ) سپهبد عبدالمنعم ریاض رئیس ستاد ارتش مصر بود که همواره در خطوط مقدم جبهه و درمیان سربازان حضور داشت . او دو سال بعد در سال 1969 در حالیکه برای بازدید از نیروهای مصری در آمادگاه شماره 6 واقع در اسماعیلیه حضور یافته بود در اثر سانحه ای کشته شد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
سپهبد عبدالمنعم ریاض و جمال عبدالناصر
 
(2)  اما طرف اسرائیلی چه می گوید ؟  
در جریان انجام یک ماموریت بر علیه پایگاه هوائی رامات دیوید در اسرائیل ، هنگامیکه هواپیما هدف خود را گم کرد، به عنوان هدف ثانویه شهر نتانیا را هدف قرار داده و با بمباران یک خیابان اصلی ، تعدادی غیر نظامی را مجروح ساخت . این بمب افکن در حالیکه در ارتفاع پائین در حال پرواز بود توسط توپخانه ضدهوائی بوفورس 40 میلیمتری L/70 از گروه 881 پدافند هوائی مورد اصابت قرار گرفته و به درون انباری در یک مجتمع نظامی که در جنگل کاج در غرب آفولا استتار شده بود سقوط نمود . تمام 6 خدمه هواپیما و در میان آنها سروان خلبان حسین محمد حسینی به همراه 11 الی 14 نفر از نیروی ذخیره اسرائیلی بر روی زمین کشته شدند. 
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”