در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

طرح مقاوم‌سازي اسكناس

توسط Leila » دوشنبه 29 آبان 1385 00:57

گروهي از محققين كشورمان روشي براي كوتينگ اسكناس و ساير اوراق بهادار در كشور ثبت كرده‌اند.
    به گزارش همشهري، امروزه با توجه به پيشرفت صنعت كامپيوتر و همه‌گيرشدن آن و با در اختيار داشتن يك پرينتر ليزري رنگي هر نوجواني به راحتي مي‌تواند با يك كامپيوتر و اسكنر در خانه و مدرسه و يا محل كار پدر و مادر اسكناس جعل كند.  

    
    براي همين همگام با پيشرفت تكنولوژي چاپ، صنعت حفظ و حراست از تقلب اسناد نيز بايد رشد داشته باشد. البته براي جايگزيني وجه نقد روي كارت‌هاي اعتباري فعاليت گسترده‌اي صورت گرفته و با ايجاد فروشگاه‌هايي كه تمام نيازهاي جامعه را تامين مي‌كنند به 3 علت پول نقد هميشه در دسترس افراد خواهد بود.
    
    نخست آنكه از نظر اجتماعي در همه موارد نمي‌توانيم از كارت اعتباري استفاده كنيم. به عنوان مثال پرداخت هزينه تاكسي. اكثر مردم كه درآمد محدودتري دارند اسكناس را به كارت اعتباري ترجيح مي‌دهند و برخي هم به عدد و رقم اعتماد ندارند و برخي ديگر نيز از قبل درآمد خود را هزينه كرده‌اند.
    
    كارت اعتباري زماني كاملا موفق است كه در نظام پرداختي و داد و ستد يك اجتماع فقط يك كارت بتواند هوشمند و پرداخت‌كننده در همه مواردي كه به پول نياز است وارد عمل شود كه شايد براي رسيدن به آن مدت‌ها زمان لازم باشد. از طرفي جمع‌آوري و چاپ اسكناسي نظير دلار كه در سراسر دنيا پراكنده است هزينه هنگفتي دارد.
    
    پاسخ اين معضل در ساخت دستگاه كوچكي است كه بتواند اسكناس‌هاي رايج و برش‌خورده را تبديل كند كه البته اين فرآورده كوتينگ خود باعث عمر طولاني اسكناس نيز خواهد شد.براي همين گروهي از محققين ايراني در داخل كشور دستگاهي ساخته‌اند كه اين عمليات را روي اسكناس انجام مي‌دهد.
    
    ازجمله مزاياي اين مواد ضدآب‌شدن اسكناس و صرفه‌جويي در خريد كاغذ اسكناس مصرفي است كه سالانه مبلغ قابل‌توجهي را شامل مي‌شود. در موارد ناپيدا و همراه اين فرمول مولكول‌هايي نهفته كه با محض‌گرفتن كپي و اسكن تصوير را مخدوش نموده و از گرفتن تصويري واضح جلوگيري مي‌كند.
    
    به گفته مهندس برهمند، طراح اين روش، مواد كوتينگ ضد تقلب اسكناس و تراول‌چك باعث طولاني‌شدن عمر كاغذ اسكناس شده و علاوه بر آن اسكناس رفلكس ماوراءبنفش از خود ساطع مي‌كند به نحوي كه اصلي بودن اسكناس بدون نياز به دستگاه خاصي، با چشم قابل تشخيص است.
    
    مواد كوتينگ جديد ساخته شده هيچ هزينه اضافي در زمان كاربرد ندارد و به راحتي توسط دستگاه‌هاي فعلي چاپ اسكناس قابل استفاده و سازگار است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: مهاجر تنها و 1 مهمان