در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل و موضوعات مرتبط با طراحي صفحات اينترنتي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2596

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 12:27

آرشيو سپاس: 140 مرتبه در 86 پست

ده نكته‌ي مهم براي بهبودِ بخش جست و جوي سايت

توسط Kingman_62 » سه شنبه 30 آبان 1385 02:16

در اينترنت جست و جو تنها محدود به موتورهاي جستجوي بزرگ وب نيست. يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي سايت‌هاي بزرگ، امكان جست و جو در اطلاعات و صفحات همان سايت است. بسياري از طراحان و توسعه دهندگان وب، خود اقدام به طراحي يك موتور جستجو براي سايت مشتري خويش مي‌كنند و عده‌اي نيز از ابزارهاي رايگان يا تجاري در اين زمينه بهره مي‌برند. برخي از شركت‌هاي مطرح مانند گوگل يا Fast Search نيز اقدام به ارائه راه حل‌ها و محصولاتي در همين زمينه كرده اند كه به صورت انحصاري اقدام به گردش در صفحات يك سايت و ايندكس‌سازي صفحات و اطلاعات آن مي‌كنند. مواردي كه در اين نوشتار خواهيد خواند، گوشه‌اي از نكات مهمي‌ست كه شركت گوگل به مديران سايت‌ها براي بهبودِبخش جستجو در سايت توصيه مي‌كند. بي‌گمان، اين نكات حاصل تجربه‌ي اين شركت در زمينه‌ي جست و جوست و نشان از اهميت اين بخش در سايت‌ها دارد.
1-كاربران و جست و جوگران را راضي نگه‌ داريد.
مردم از ابزارهاي جستجو براي بدست آوردن نتايج مورد نياز خود استفاده مي‌كنند. اگر جست و جوگر درست كار نكند و كاربران واقعا" به نتايج حاصل از جست و جو نياز داشته باشند، تكنولوژي و اطلاعاتي كه در سايت قرار داده‌ايد، تنها تلف كردن وقت و سرمايه است. پس از كاربران حرفه‌اي خود بخواهيد براي بهبودِ بخش جست و جوي سايت خود، به شما كمك كنند.
2-جست و جوي خود را سريع كنيد.
جست و جو و نمايش نتايج آن بايد سريع باشد. سرعت بيش‌تر جست‌ و جو ،كاربران را تشويق مي‌كند تا بيش‌تر از اين بخش، استفاده كنند. اكثرا كاربران، تكنولوژي و سايت‌هايي را انتخاب خواهند كرد كه استفاده از آن‌ها آسان باشد و نتايج را به سرعت نمايش دهد.
3-امكان جستجو در هر لحظه
بايد امكان جست و جو براي كاربران در هر لحظه و يا در هر صفحه‌ي وب سايت شما كه هستند، فراهم باشد.سعي كنيد جعبه‌ي جست و جو و يا دست كم لينك به صفحه‌ي جست و جو در تمام صفحات وب سايت شما تكرار شود و در صفحات نتايج جست و جو نيز همواره يك جعبه‌ي جست و جو قرار گرفته باشد.
4- صفحات نتايج جستجو را ساده نگه داريد
در طراحي قالب و طرح صفحات حاصل از جست و جو، سعي كنيد سادگي و خلوت بودن را رعايت كنيد. جست و جو‌ي پيشرفته و ديگر امكانات غير ضروري را در صفحات ديگر قرار دهيد. همچنين در نمايش آيتم‌ها و نتايج جست و جو، به عناصر مهم و اساسي اكتفا كرده و از نمايش نتايج و يا لينك‌هاي مرتبط و يا غير ضروري پرهيز كنيد.
5- هر چيزي را كه ممكن است، ايندكس كنيد
مهم‌ترين دليلي كه افراد نمي‌توانند سند يا صفحه اي را كه به دنبال‌آن هستند، در نتايج جست و جو بيابند، آن است كه آن سندها در بانك اطلاعات موتور جست و جو درج نشده اند.
اگر سند و يا صفحه‌اي از سايت شما مهم است، حتما" مطمئن شويد كه در بانك اطلاعات موتور جست و جوي سايت شما نيز درج و در صفحات نتايج نشان داده مي‌شود.
6-صفحات و اسنادي كه HTML نيستند را فراموش نكنيد
در كنار جست و جو و ايندكس صفحات HTML سايت خود، ديگر فايل‌ها و مستندات غير HTML (مانند فايلهاي PDF ويا MS Word) را فراموش نكرده و آنها را نيز به موتور جست و جو سايت معرفي كنيد.
7- انتشار مطالب
بسياري از اطلاعات و مستندات يا در ذهن كارمندان و يا در روي ميزهاي كار آنها قرار دارند. بهتر است آنها را در جايي قرار دهيد تا بتوان در آن‌ها جست و جو كرد. هرگونه سند و يا اطلاعاتي را كه مي‌توانيد بر روي سايت خود و يا در اختيار موتورهاي جست و جو قرار دهيد.
8- از ايندكس كردن و جست و جو اسناد محرمانه نترسيد
موتور جست و جوي خود را از ايندكس مستندات مهم و يا اسنادي كه در بخش‌هاي اعضا و يا حفاظت شده HTTPS هستند، منع نكنيد.
اگر سندي واقعا" محرمانه نيست، آن را در بخش‌هاي حفاظت شده قرار ندهيد. مي‌توانيد همه‌ي اسناد را ايندكس و در بانك موتور جستجو قرار دهيد و طبيعي است كه اين اسناد تنها براي اعضاي معتبر نمايش داده خواهند شد.
9- كلمات و درخواستهاي متعدد جست و جوگر سايت خود را آزمايش كنيد
بعد از ايندكس كردن و يا درج اطلاعات در بانك موتور جستجو، درخواست‌ها و كلمات متعددي را با هدف پيدا كردن اسناد و صفحات مهم سايت خود آزمايش كنيد.از كلمات كليدي مهم و مرتبط با صفحات سايت خود در جست و جو استفاده كنيد . اين روشي ساده براي پيدا كردن مشكلات ايندكس و يا جستجو و همچنين پيدا كردن صفحات و اسنادي با آدرس‌هاي اشتباه است. همچنين مفيد خواهد بود اگر از كاربران سايت نيز در اين آزمايشها كمك بگيريد.
10-منافع و نگاه به آينده
اطلاعات سازمان‌ها و يا شركت‌ها و همچنين كاربران سايت‌ها در حال افزايش است. آزمايش و اطلاع از تعداد جست و جوهايي كه هر كاربر در روز و يا در محدوده‌ي زماني خاصي انجام مي‌دهد يا مي‌تواند انجام دهد، به شما در بهبود بخش جست و جوي سايت كمك ‌مي‌كند.مطمئن شويد كه بخش جست و جوي سايت شما به راحتي گسترش پيدا مي‌كند، بدون آن كه لازم به هزينه‌ي بسيار بيش‌تري به خاطر تجهيزات نرم افزاري و يا سخت افزاري و همچنين مديريت آن باشد.
به نقل از سايت تكچين
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد New Memberno avatar
پست ها

6

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:05

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط omega » جمعه 29 تیر 1386 22:20

chejoori file pdf ro be search moarefi konim?
saeed

Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

803

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 6 مرداد 1385 23:51

آرشيو سپاس: 295 مرتبه در 133 پست

توسط Ines » شنبه 30 تیر 1386 02:09

omega نوشته است:chejoori file pdf ro be search moarefi konim?


لینک فایل آپلود شده را در لینک زیر وارد کنید. و یک توضیح مختصری در زیر آن بیاورید تا در زمان سرچ این موارد لحاظ بشوند.
در سایت گوگل:
http://www.google.com/addurl


اما اگر منظورتون این هست که چطور یک فایل PDF را سرچ کنید، باید به قسمت Advanced Search که در کنار Search Box قرار دارد بروید و بعد File Format را به PDF تغییر بدهید.
No time like the present


تا مدتی کمرنگ یا بی رنگ...


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان