در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

ماوس

مديران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت


Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1045

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 31 تیر 1385 12:05

محل سکونت

بزقوش?؟قافلانکوه

آرشيو سپاس: 2482 مرتبه در 522 پست

ماوس

توسط achachi98 » جمعه 10 آذر 1385 00:41

موش واره  یا ماوس Mouse


براساس شواهد تاریخی معلوم است که استفاده از موس در كامپیوتراز سال ۱۹۸۴ و همزمان با معرفی مكینتاش آغا گردید . با عرضه موس ، كاربران قادر به استفاده از سیستم و نرم افزارهای مورد نظر خود با سهولت بیشتری شدند. امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است . موس قادر به تشخیص حركت و كلیك بوده و پس از تشخیص لازم ، اطلاعات مورد نیاز برای كامپیوتر ارسال تا عملیات لازم انجام گیرد.  این دستگاه کوچک ، ساده و با کلیک های کم آنقدر مهم و حیاتی است که کار با سیستم عاملها با اینترفیس یا همان رابط کاربر گرافیکی محال یا مشکل است تنها کافی است لحظه کار خود را سیستم عامل فرضی خود یعنی ویندر ایکس پی WinXp   بدون موس آزمایش کنید!!!!

روند شكل گیری موس -  تاریخچه

درسیستم های اولیه نیازی به استفاده از موس احساس نمی گردید، چون كامپیوترهای آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ و یا كارت پانج برای ورود اطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه، چیزی بیشتر از یك تله تایپ شبیه سازی شده نبودند ( استفاده از صفحه نمایشگر در عوض كاغذ ).

چندین سال طول كشید تا كلیدهای پیكانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند( اواخر ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ ) .


ادیتورهای تمام صفحه اولین چیزی بودند كه از قابلیت های واقعی كلیدهای پیكانی استفاده كردند. مداد های نوری برای سالیان زیادی بر روی ماشین های متفاوت ، بعنوان یك دستگاه اشاره ای استفاده می گردیدند


ژویستیک یا  Joysticks  و دستگاه هائی دیگر در این خصوص در سال ۱۹۷۰ رایج شده بودند. زمانیكه موس بهمراه كامپیوترهای مكینتاش ارائه گردید یك موفقیت بزرگ بدست آمده بود.


توضیح اینکه قلم های نوری مانند قلم معمولی بوده اند که با سیم و برخی بدون سیم به کیس و سیستم کامپیوتر متصل می شدند شاید کاربران قدیمی این فرصت را داشته اند که یک بار کار را با قلم نوری آزمایش کنند قلمی که براساس اپتیک و بازتاب نور بر صفحه پاد کار موس امروزی را تاحدی امکان می ساخت اما امروزه به فراموشی سپرده شده است.

عملكرد موس

عملكرد موس كاملا" طبیعی بود. قیمت موس ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی كرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا كرد. زمانیكه ویندوز ۳/۱ از یك رابط گرافیكی بعنوان استاندارد استفاده كرد، موس بعنوان یك وسیله و اینترفیس بین انسان - كامپیوتر، جایگاه خاص خود را كسب نمود.

ماوس ، ابزاری ورودی است كه به كاربر اجازه میدهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب كند. ساختار اصلی ماوس متشكل از یك وسیله كوچك كه در دست جای میگیرد و چند دكمه مسطح روی آن است. زیر ماوس یك بخش جهت یاب ( معمولاً گوی ) قرار دارد. كل این مجموعه نیز به وسیله سیمی به كامپیوتر متصل میشود. با حركت ماوس توسط كاربر اشاره گر ماوس بر روی صفحه تصویر ، به طور همزمان به همان سمت حركت میكند. اولین ماوس توسط دكتر داوگ انگلبرت در سال ۱۹۶۴ اختراع شد.


انواع موس ها رایج

1-   موس های توپی ( توپ دار)

2-    موس لیزی – اپتیک


موس توپدار

موس هایی هستند که در داخل محفظه خود گوی شکلی وجود دارد که با حرکت موس ، گوی در داخل محفظه چرخیده و باعث ارسال پیام حرکت به چپ یا بالا و پایین می شود در نتیجه کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.
چنین بنظر میرسد که دوران موش (ماوس) کامپیوتری چرخدار یا توپدار به پایان خود نزدیک میشود. آینده پیش روی موش نوری قرار دارد.


موس نوری - اپیتیک

امروزه بیشتر کاربران کامپیوتر از موس های نوری یا اپتیک استفاده می کنند موسها لیزری از قانون بازتاب نور به جای گلوله داخلی محفظه موسهای نوری بهره می گیرند بعبارت ساده تر با حرکت موس و انحراف نور تصاعده از موس ، حرکت موس به کامپیوتر ارسال می گرددموس نوری نسبت به پوپدار بسیار بهتر و مطلوب تر است ،حساسیت بالا در حرکت ، جابجایی راحت و آرام از جمله مزیتهای موس نوری است.


تاریخچه موس نوری

موش نوری توسط Agilent Technologies بسط داده شد و در اواخر سال 1999 معرفی گردید. موش نوری عملا از یک دوربین ظریف استفاده میکند که 1500 عکس در هر ثانیه میگیرد. این ماوس میتواند تقریبا روی هر سطحی کار کند. ماوس دارای یک دیود نورانی قرمز (LED) میباشد که نور را به سطح کار می تاباند، این نور بین سطح کار و یک سنسور CMOS نوسان میکند.
سنسور CMOS، هر تصویر دریافتی را به یک پردازشگر دیجیتالی DSP میفرستد تا تحلیل شود. DSP با سرعت 18 میلیون دستور در ثانیه قادر است الگو های داخل تصویر را دیده و بفهمد که این الگو ها چگونه حرکت میکنند و فرق هر تصویر با تصویر قبلی چیست. سپس بر اساس تغییر الگو در یک سلسله تصویر، DSP میفهمد که ماوس چقدر و چطور حرکت کرده و مختصات صحیح را به کامپیوتر ارسال میکند. سپس کامپیوتر با توجه به این مختصات دریافتی، کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.
این عمل، صدها بار در ثانیه انجام میشود تا حرکتی نرم و یکنواخت برای کرسر ماوس ایجاد کند. فواید

تفاوت موش نوری  و موس توپدار یا چرخی
موش نوری نسبت به مدلهای قدیمی توپدار یا چرخی به شرح زیر است:

     قطعه متحرک ندارد پس احتمال خرابی آن کمتر است.


     راهی وجود ندارد که غبار داخل ماوس شود و سنسورهای ردگیر را با مشکل مواجه کند.


•     افزایش رزولوشن ردگیری، که به معنای حرکتی نرمتر است.


•      نیاز به سطح خاصی مانند ماوس پد ندارند. اما مواظب باشید که نور این نوع ماوس کمی سطوح چوبی میزتان را میخورد.


توجه بدین نکته داشته باشید که موسهای نوری نسبت به موسهای توپدار دارای این ضعف هستند که ممکن است با سوختن سنسر از کار بیافتند به عبارت ساده تر توپدارها به مرور از کیفیت و کارایی اشان کاسته می شود ولی اپتیک به ناگاه قطع می گردد.


مضرات بهره گیری از موس

بهره گیری از موس در حالت طبیعی و به صورت مطلوب مضر نیست اما اگر حالت دست و ارگونومی استفاده از موس نامطلوب باشد باعث کشش تاندوم و عضلات دست و در نتیجه فاصله مفاصل دست می شود


توصیه پزشکی

- ارگونومی و حالت کار درست با موس به گونه است که شما ارتفاع میز ، صندلی و فاصله صندلی از میز کامپیوترتان را گونه ای تنظیم کنید که نسبت زاویه ساعد به بازو دستتان در موقع بهره گیری از موس کمتر ونزدیک به 90 درجه یعنی عمود کمی خم شده باشد

- به یاد داشته باشید ارتفاع نامناسب و زیاد میز کامپیوتر یا ارتفاع خیلی پایین میز باعث درد عضلانی موقت و ایجاد فاصله بین عضلات و تاندوم می شود.

-در هنگام کار زیاد با موس به خصوص کار دقیق و حساس هر 15 دقیقه ، به دست خود نرمش دهید و به گونه ای که از گرفتگی عضلات ، کاهش گردش خون و انسداد موقت عروق جلوگیری کنید.

- تا امکان دارد از موس ها با کیفیت مطلوب بهره بگیرید در نتیجه فعالیت دست شما کمتر شده و بدین وسیله خستگی موقت و درد دایم کمتری به سراعتان خواهد آمد به خصوص در موسها توپی که به مرور از کیفیت و سرعت عمل موس کاسته شده و برای کار باید فعالیت بیشتر انجام دهید.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Atlantis اگر اومدی به من pm بده  منتظرتم

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان