در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

1796

تشکر کرده: 13 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 25 شهریور 1385 16:18

آرشيو سپاس: 216 مرتبه در 105 پست

آشفته بازار حافظه هاي رايانه اي

توسط Karim1504 » جمعه 17 آذر 1385 16:51

آشفته بازار حافظه هاي رايانه اي


تا چند سال قبل هيچ كس تصور نمي كرد كه در آينده انواع حافظه هاي رايانه اي به تعدادي برسد كه بتوان از يك فرهنگ لغات حافظه هاي رايانه اي سخن گفت كه شامل دهها عبارت باشد . حافظه ها را از نظر فناوري ساخت و نوع عملكرد به دسته هاي مختلف تقسيم مي كنند كه عبارتند از : RAM. ROM , Cache, DRAM , SRAM , Flash , Memory Sticks , Virtual Memory, Video Memory , BLOS, همان طور كه مي دانيد رايانه ها و بسياري از لوازم الكترونيكي امروزي از فبيل تلفن هاي همراه دوربين ها تلويريون ها PDA ها و ..... داراي حافظه هستند كه هر يك از نوع متفاوتي حافظه بهره مي كيرند .
اگر چه حافظه RAM از نظر تكنيكي يك قطعه ذخيره سازي اطلاعات است اما معمولاً در رايانه ها براي سرعت دهي به عملكرد سيستم و ذخيره سازي موقت اطلاعات به كار مي رود اگر قرار بود هر اطلاعاتي كه CPU نياز دارد مستقيماً از ديسك سخت استفاده كند عملكرد سيستم بسيار كند مي شد . در حالي كه اكنون CPU اطلاعات را از حافظه و با سرعت بسيار بالاتري ب رمي دارد . البته اطلاعات از RAM به Cache كه نوعي حافظه درون ساخته CPU است منتقل مي شود .
هنگامي كه راياننه را روشن مي كنيد بعداز انجام مراحل تست قطعات . سيستم عامل در RAM بارگذاري مي شود و تا زماني كه رايانه روشن است در حافظه باقي مي ماند . اين امر به RAM اين امكان را مي دهد كه به سرعت به سيستم عامل دسترسي پيدا كند . البته لازم است بدانيد در مرحله تست قطعات حافظه نيز بايد مو.رد آزمايش قرار بگيرد به اين ترتيب از سلامتي تمامي آدرس هاي حافظه نيز با عمل خواندن ونوشتن سريع روي بيت ها اطمينان حاصل مي شود .
به طو ركلي هر چيزي كه بار گذاري يا باز مي شود به درون RAM منتقل مي شود و هنگامي كه اطلاعاتي ذخيره و برنامه اي بسته مي شود ا زاطلاعات از درون RAM بر روي ديسك نوشته شده واز حافظه اصلي پاك ميشوند و فضاي حافظه را براي ديگر اطلاعات آزاد مي كنند.

دليل كوچك بودن حافظه ها
مطمئناً با رشد فناوري شركتهاي سازنده قادر به طراحي و ساخت حافظه هاي RAM يا Cache با ظرفيت بالا هستند . امادليل آن كه اين حافظه ها با ظرفيت هاي كم عرضه مي شوند چيست ؟ دليل اين امر هزينه بالاي ساخت حافظه ها د رتوليد انبوه است و هر شخصي با هر ميزان دارمد قادر به خريد اين حافظه ها نخواهد بود . بنابراين برا ي ذخيره سازي انبوه ودايمي اطلاعات از ديسكهاي سخت استفاده مي كنند .البته شايد بگوييد كه در بازار رايانه قيمت ديسكهاي سخت از RAM بيشتراست .
اما لازم است بدانيد كه معيار سنجش قيمت يك حافظه از تقسيم قيمت آن بر تعداد واحد هاي حافظه است . با يك سري محاسبات ساده به آساني در خواهيد يافت كه ديسك هاي سخت ارزان تر ين حافظه هاي دائمي موجود در جهان هستند براي درك بهتر قيمت يك ديسك سخت را بر حجم آن و قيمت يك RAM را بر حجم آن تقسيم نموده و دو عدد بدست آمده را با يكديگر مقايسه كنيد .

حافظه و سرعت
سرعت حافظه توسط پنهاي گذز گاه و سرعت گدر گاه كنترل مي شود پنهاي گذر گاه به معناي تعداد بيتهايي است كه مي توانيد به طو رهمزمان به RAM ارسال شود و سرعت گذر گاه به معناي تعداد انجام عمل ارسال در واحد زمان است . يك چرخه گذر گاه زماني است كه اطلاعات از حافظه به CPU ارسال مي شود به عنوان مثال يك گذر گاه 32 بيتي با سرعت 100 مگاهرتزاز از نظر تئوري قادر به ارسال 400 ميليون بايت اطلاعات به CPU در طول يك ثانيه است . درحالي كه يك گذر گاه 16 بيتي با سرعت 66 مگاهرتز 132 ميليون بايت اطلاعات رادر يك ثانيه به CPU ارسال مي كند حال اينكه سؤال پيش مي آيد كه چرا ما بيشترين حافظه وبا سرعت ترين حافظه راتهيه نمي كنيم.
جواب اين سوال آن است كه سرعت و پنهاي گذر گاه هاي حافظه بايد باسرعت و پهنهاي گذرگاه هاي سيستم مطابقت داشته باشند .براي مثال در صورتي كه حافظه اي براي كار با سرعت 100 مگاهرتز طراحي شده باشد وبر روي 66 گذرگاه مگاهرتز ي نصب شود و باسرعت 66 مگاهرتزي كرا خواهد كرد بنابراين هيچ گونه مزيتي نسبت به حافظه 66 مگاهرتزي ندارد ودر ضمن حافظه اي با پنهاي گذر گاه 32 بيت با سيستمس يا پهناي گذرگاه 16 بيت به هيچ عنوان كار نمي كند .
بنابراين در تهيه انواع حافظه بايد به مشخصات سيستم و مشخصات حافظه انتخابي توجه نمود تا نه كارايي سيستم فداي قيمت شود و نه هزينه اضافه براي يك لحظه با مشخصات بالاتر از سيستم صرف شود با اين توضحيات دريافتيم كه براي تهيه يك حافظه تنها حجم ذخيره سازي اطلاعات اهميت ندارد و بيش از آن تطابق مشخصات آن براي تهيه يك حافظه تنها حجم ذخيره سازي اطلاعات اهميت ندارد و بيش از آن تطابق مشخصات آن باامكانات ومشخصات سيستم است . مارك و كارخانه سازنده حافظه ها نير تا حدي كه داراي اهميت هستند اما آنچه دو RAM با حجم يكسان را از نظر قيمت بايكديگر متمايز مي كند يكي سرعت گذر گاه و ديگري پنهاي گذر گاه است . البته حافظه هاي موجود در بازار كنوني اكثر داراي پنهاي گذر گاه 32 بيت هستند .منبع : پارسا ستوده نيا
شبکه 4 آموزش صداو سیما
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان