در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 خرداد 1385 22:52

محل سکونت

مشهد

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 112 پست

سنگهای آسمانی کلید شگفتیهای پیدایش زمین

توسط sohrab_poet » شنبه 18 آذر 1385 10:43
اجسام متخلخل موجود در سنگهای آسمانی می توانند به کشف منشاء پیدایش حیات در کره زمین منجر شوند.

بنا به اظهارات دانشمندان، حباب هایی مشابه با آنچه در سنگ آسمانی Tagish Lake مشاهده می شود، ممکن است در پی گیری روند فرآیندهای شیمیایی مربوط به پیدایش حیات موثر باشند. (Tagish Lake دیاچه ای است به ابعاد تقریبی 100 در 2 کیلومتر در شمال قسمت انگلیسی کاناداد.)

احتمال می رود این اجسام کروی شکل کوچک از منظومه شمسی نیز قدمت بیشتری داشته باشند، مطالعات شیمیایی انجام شده نشان می دهد که این اجسام در درجه حرارتی نزدیک به 260- درجه سلسیوس، نزدیک صفر مطلق، شکل گرفته اند.

جزئیات مطالعات انجام شده توسط دانشمندان ناسا در نشریه Science به چاپ رسیده است. تشریح و بررسی این حباب ها نشان داده که آنها همراه با یک سنگ آسمانی به زمین رسیدند و جزو آلاینده های محیط زیست به شمار نمی روند.

این کره های توخالی قادرند یک پوسته محافظ برای ادامه حیات مولکول های ترکیبات آلی بوجود بیاورند.

بنا به اظهارات دکتر لیندسی کلر (Lindsay Keller) از مرکز فضایی (Johnson (JSC متعلق به ناسا در هوستون - تگزاس، به خبرگزاری بی بی سی، عقیده برخی از دانشمندان بر این است که این ترکیبات "قدمی در جهت ساخت دیواره سلولی مولکول ها" هستند.

او تاکید می کند : "کره های کوچک و متخلخل موجود در Tagish Lake به هیچ وجه شبیه به سلول نبودند، اما این کره ها، هر چند به نظر توخالی می رسند،در سطحشان ترکیبات مولکولی به چشم می خورد. "

مایک زولنسکی (Mike Zolensky) یک معدن شناس عضو ناسا می گوید : "اگر همانگونه که ما حدس می زنیم، این اجرام آسمانی از آغاز پیدایش زمین به سمت آن سقوط کرده باشند، می توان نتیجه گرفت که همین ترکیبات کروی شکل، برای اولین بار زندگی را در این کره خاکی شکل داده اند."

بنا به اظهارات یکی دیگر از اعضای JSC به بی بی سی : "در گزارش ارسالی، ما تنها وجود 26 کره کوچک را اعلام نموده ایم، زیرا اندازه آنها فوق العاده کوچک بوده و نتیجتا به سختی قابل تشخیص هستند، در صورتی که پیش از این صدها عدد از آنها را در یک فضای کوچک مشاهده کرده ایم. به هر حال می توان پیش بینی کرد که میلیاردها عدد از آنها در این سنگ آسمانی موجود است."

دانشمندان در این باره معتقدند : "میزان ایزوتوپ های عناصری چون هیدروژن و نیتروژن در این سنگ آسمانی، کاملا نامتعارف بوده و به نوعی بیانگر این مطلب است که این ترکیبات نمی توانند از زمین آمده باشند."

بنا به تحقیقات انجام شده در JSC، این ترکیبات در درجه حرارتی نزدیک به 260- درجه سلسیوس، نزدیک صفر مطلق شکل گرفته اند و به احتمال بسیار زیاد ابرهای مولکولی سرد، منشاء شکل گیری آنها و متعاقبا پیدایش منظومه شمسی بوده است.

سنگ آسمانی Tagish Lake بلافاصله پس از سقوطش به زمین در سال 2000 در کانادا، جمع آوری شده و به حالت انجماد، حالتی که حداقل آلایندگی محیطی را داراست، نگهداری می شود.
www.farya.com

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان