در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

محاسبات روشنايی

توسط ganjineh » جمعه 24 آذر 1385 19:21

تعيين ميزان روشنايي:

· 20 تا 30 وات بر متر مربع براي مسكوني

· 10 تا 15 وات بر متر مربع براي زيرزمين – انباري

· تا 10 وات بر متر مربع براي حياط

مقادير فوق براي استفاده از لامپهاي رشته دار معتبر هستند و در مورد لامپهاي فلور سنت بعلت راندمان نوري بالا تر 25/0 مقادير بالا كافيست. تعداد انشعابهاي رو شنايي براي هر50 متر مربع بنا يك انشعاب رو شنايي بكار مي رود. در اتاقهاي نشيمن و غذا خوري معمولا" از لوستر استفاده مي شود كه لو سترها در مركزاتاق و بقيه چراغها را طوري قرار مي دهند كه نور يكنواختي بدست آيد. در موارديكه اتاق يك درب داشته باشد كليد را نزديك درب ودر صورتيكه دو درب داشته باشد ,از دو كليد نزديك دو درب استفاده مي شود . در راه پله ها و راه روها از كليد تبديل استفاده مي كنند.كليد را در 110 سانتيمتري از كف تمام شده نصب مي كنند. كليد بايد طوري نصب گرددكه با باز كردن درب در دسترس بوده و بدون وارد شدن در اتاق در دسترس شما باشد.هيچ نقطه اي از ديوارهاي اتاق از 2 تا 3متر از نزديكترين پريز فاصله نداشته باشد.علاوه بر نكات و مطالب گفته شده روشهايي براي محاسبات روشنايي وجود دارد . روش لومن با استفاده از شاخص فضا و روش لومن با استفاده از تقسيم ناحيه اي وهمچنين روشنايي معابر با استفاده از ترسيم نمودارهاي ايزوكاندلا.روش استفاده شده در اينجا روش لومن با استفاده از شاخص فضا مي باشد كه با تغييراتي اندك شرح داده مي شود .و جداول مربوطه در ادامه مي آيد. براي روشن شدن جدول بهتر است با اصطلاحات زير آشنا شويم.

شار نوري(شدت نور) : مقدار كل نوري را كه در تمام جهات از يك منبع نور در هر ثانيه در فضا پخش شود شدت نور گويند و آن را با O نمايش مي دهندو واحد آن لومن مي باشد .

شدت روشنايي: نسبت مقدار شار نوري كه بطور عمودي به سطح مورد نظر مي تابد شدت روشنايي گويند وبا E نمايش مي دهند و واحد آن لوكس مي با شد.

شدت روشنايي مربوط به هر مكان را با جداول مربوطه استخراج مي كنند. طريقه محاسبه به اين شكل مي باشد كه ضريب انعكاس سقف- ديوار - كف به ترتيب80% - 50% - 30% كه البته براي رنگ روشن مي باشد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان