در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 خرداد 1385 22:52

محل سکونت

مشهد

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 112 پست

پستانداران احتمالا پيش از پرندگان پرواز مي‌كرده‌اند

توسط sohrab_poet » شنبه 25 آذر 1385 10:47

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد صدها ميليون سال قبل و پيش از تكامل نخستين پرندگان، پستانداران سنجاب مانند كوچك خود را از بالاي درختان به پايين پرتاب كرده و با باز كردن دستان و پاها و دم پهن خود با سر خوردن در هوا به پرواز درمي‌آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، باستان‌شناسان به تازگي سنگواره جديدي در كشور چين شناسايي كرده‌اند كه قدمت پرواز پستانداران با اين روش را بيش از ‪ ۷۵‬ميليون سال عقب تر مي‌برد.

محققان موزه تاريخ طبيعي آمريكا با همكاري محققان چيني در شمال شرقي كشور چين موفق به شناسايي سنگواره‌اي شده‌اند كه به يك جاندار سنجاب مانند با توانايي پرواز تعلق داشته است. اين جاندار همانند سنجابهاي پرنده امروزي در ميان دستان و پاهاي خود در زير بدنش داراي پرده نازك و پوشيده از مويي بوده كه در هنگام پريدن از درخت آن را باز مي‌كرده و به طريقه سر خوردن در هوا در آسمان پرواز مي‌كرده‌است.

به گفته "جين منگ" محقق اين موزه، قدمت اين سنگواره هنوز دقيقا مشخص نشده و تصور مي‌شود به ‪ ۱۳۰‬تا ‪ ۱۶۴‬ميليون سال قبل تعلق داشته باشد كه بدين ترتيب اين پستاندار ميليونها سال قبل از خفاشها زندگي مي‌كرده‌است.

پيش از اين تصور مي‌شد خفاش با قدمت ‪ ۵۱‬ميليون سال قديمي‌ترين پستاندار با قابليت پرواز در جهان باشد.

با توجه به قدمت ‪ ۱۳۰‬تا ‪ ۱۶۴‬ميليون ساله پستاندار تازه شناسايي شده، حتي ممكن است قدمت آن از نخستين پرنده جهان يعني "آركيوپتريكس" كه ‪۱۵۰‬ ميليون سال قبل در زمين مي‌زيسته نيز بيشتر باشد.

جالب اينجاست كه قديمي‌ترين جاندار با قابليت پرواز در جهان نه پرنده بوده و نه پستاندار بلكه اين جاندار به نام "پتروزوروس" خزنده‌اي بوده كه ‪ ۲۳۰‬ميليون سال قبل در آسمانهاي زمين پرواز مي‌كرده‌است.

پستاندار باستاني توانمند در زمينه پرواز و تازه شناسايي شده، توسط محققان "وولاتيكوتريوم آنتيكوس" نام گرفته‌است. محققان عقيده دارند اين جاندار شب هنگام به فعاليت مي‌پرداخته، داراي ابعادي مشابه سنجابها و خفاشهاي كوچك امروزي بوده و از حشرات تغذيه مي‌كرده‌است.

هرچند توانايي پرواز پستاندار مذكور به اندازه‌اي نبوده كه بتواند در آسمان به تعقيب حشرات بپردازد و آنها را شكار كند، اما اين پستاندار با اين روش با صرف انرژي بسيار اندك از درختي به درخت ديگر جابه‌جا مي‌شده و به اين ترتيب از دسترس شكارچيان خود مي‌گريخته‌است.

گزارشي از كشف جديد در شماره روز پنجشنبه نشريه "نيچر" به چاپ رسيده است.
www.irna.ir

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان