در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

زنان پر جمعيت ترند

توسط Sardar » يکشنبه 26 آذر 1385 17:53

حتما شنیده اید که کروموزوم Y در حال زوال است ، ولی آیا مردان رو به نابودی اند؟ زنان بخاطر داشتن تفاوتی سیتوژنتیکی از مردان متمایزند. یک کروموزوم X اضافی بجای Y باعث شده است آنها زن باشند. تقریباً یک دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن کروموزوم Y در مردان می گذرد. در واقع کروموزوم Y باعث می شود که مردان ، مرد باشند. اما نقشه برداری اخیر از ژنوم شامپانزه نشان داده است که از کروموزوم Y محافظت می شود. این امر بخاطر تک همسری انسان است.

ژن های انسان در 23 جفت کروموزوم گسترش یافته اند که 22 تای آنها کاملا مشابه می باشند. کروموزوم 23 همانند یک سکه دو رویه در عالم بیولوژی محسوب می گردد. دو X بمعنی زن بودن و X در کنار Y بمعنی مرد بودن است. جفت های کروموزومی غالباً قطعاتی از DNA را طی فرایند نوترکیبی ، مبادله می کنند. نقش نوترکیبی فعال نگه داشتن ژن ها می باشد.

تا اواخر دهه 1990 عقیده بر این بود که کروموزوم Y انسان بخش عمده ای از ژن های کروموزوم X را ندارد تا بتواند با آن تبادل قطعه انجام دهد. نتیجه این امر باعث کاهش و غیر فعال شدن تدریجی ژن های کروموزوم Y می گردد تا اینکه نهایتاً محو شود. بطوریکه پیشبینی شد نسل مرد بین 5 تا 10 ملیون سال اینده از کره خاکی محو خواهد شد.

چون انسان و شامپانزه از یک جد مشترک در 6 ملیون سال پیش منشا گرفته اند ، دیوید پیج (David Page) از مؤسسه Whitehhead در ماساچوست بر آن شد تا روند نمو کروموزوم Y در شامپانزه و همتای انسانی آن را مطالعه نماید. آنچه او کشف کرد دور از تصور بود: کروموزوم Y در شامپانزه بیشتر از Y ی انسانی تحلیل رفته بود. پیج و همکارانش نتیجه گرفتند که شامپانزه های ماده بعلت بی بند و باری و داشتن چندین شریک جنسی ، توانسته اند ژن های Y را به گونه ای القا کنند که اسپرم های فعالی را تولید نمایند. در واقع بقول این محققین جنگی بین اسپرم های شامپانزه وجود دارد. هر شامپانزه نر سعی می کند ژن های خود را تحمیل نماید. در واقع طی این روند ، ژن های غیر تولید مثلی واقع بر کروموزوم Y ، سست و غیر فعال شده اند. بعلاوه تحلیل Y در شامپانزه شباهت هایی را با انسان نشان داده است. دانشمندان این مؤسسه بر این باورند که اگر چه کروموزوم Y انسانی در ابتدا ژن هایی را از دست داده اند ، ولی در قرون اخیر نسبتاً پایدار شده است. کروموزوم Y انسان از سرنوشت Y شامپانزه دور مانده است و این امر بدلیل تک همسری بودن و یا منوگامی بودن انسان است.

اسپرم انسان رقابت اسپرم های شامپانزه را نداشته است. بنابراین فشاری را برای تولید اسپرم قوی تر متحمل نشده است. تمام ژنتیک دانان معتقدند که زوال کروموزوم Y در انسان متوقف شده است. جنی آ. مارشال از دانشگاه ملی استرالیا ، کانبرا ، می گوید که از 300 ملیون سال گذشته که کروموزوم Y انسان متولد شد ، بتدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان بحث ادامه دارد که آیا کاهش میزان مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است و یا خیر ؟
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان