رفع مشكلات نصب كارت صدا در لينوكس

شما در اين بخش اطلاعات مفيد و آموزشهاي كاربردي كامپيوتر را ميتوانيد بيابيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Incredible Poster
Incredible Poster
نمایه کاربر
پست: 3047
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 9:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 58 بار
سپاس‌های دریافتی: 381 بار
تماس:

رفع مشكلات نصب كارت صدا در لينوكس

پست توسط Farhad3614 » یک شنبه 28 اسفند 1384, 5:52 pm

نصب كارت صدا و شناسائی شدن آن توسط سيستم های عامل خانواده گنو / لينوكس ميتواند بسيار ساده يا خيلی پيچيده به نظر برسد. بسياری از كارتهای سازگار با sound blaster بعلت برخی مشكلات تجاری در حقيقت با درايورموجود در هسته لينوكس برای كارتهای صدای sound blaster سازگار نيستند و برخی ديگر به شكلی آسان و باور نكردنی با اين درايور سازگار ميشوند.

در هر صورت برای كارت های صدا در لينوكس درايورهای متعددی وجود دارد . برخی در داخل هسته كرنل و برخی ديگر با نام oss/free driver جدای ازآن توزيع ميشوند و در اين مدل از بيشتر كارتهای صدای generic پشتيبانی ميشود .

در زمان نصب سيستم عامل يا هنگام كامپايل كردن مجدد يك هسنه كرنل برای نصب برروی سيستم هر كاربر بايد مدل كارت صدای مناسب با آنچه در اختيار دارد و يا مدل درج شده بر روی chipset كارت صدای خود را به درستی انتخاب نمايد ، بعنوان مثال برای كارت صدای sound blaster PCI 64 بايد درايور audioPCI chipset انتخاب گردد .

خيلی به ندرت پيش می آيد كه مدل كارت صدای شما در ليست سخت افزاری كارتهای صدا كه توسط هسنه كرنل پشتيبانی ميشوند نيست در اينصورت هم اصلا نگران نباشيد !

در اينگونه موارد ميبايست نوع ديگری از درايور مناسب با كارت صدای خود را تهيه و نصب كنيد .

دو نمونه از مهمترين درايورهای پيشرفته كارت صدا يكی ALSA در آدرس [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و OSS/linux در آدرس [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] در شبكه وب قابل دريافت است .

ضمنا OSS/linux يك محصول تجاری است و به لحاظ برخی محدوديتهای ايجاد شده از سوی سازندگان سخت افزارها برای محصولات مرجع باز در اين نوع درايور تجاری از تعداد بسيار زيادتری ازمدلهای كارت صدا پشتيبانی می شود .

] نكته : از تكنولوژی پيشرفته صدا نوع ALSA بطور داخلی built-in در هسته های كرنل نسخه 2.6.0 به بالا پشتيبانی ميشود . [

در هر يك از موارد فوق بايستی از بين مدلهای كارت صدای پشتيبانی شده مدل دستگاه خود را يافته و درايور مربوط به آنرا دريافت نمائيد . بديهی است كه نصب درايور پس از نصب سيستم عامل بصورت يك ماژول متصل شونده به هسته كرنل و معمولا از طريق اسكريپتهای نصبی آماده ای كه توسط ارائه كننده درايور و بهمراه آن عرضه ميشود صورت ميگيرد و تنها نكته باقيمانده اين است كه بايد قبل از نصب درايور حتما سورس كد هسته kernel source را برروی سيستم خود نصب كرده باشيد . :D

ارسال پست

بازگشت به “مطالب كاربردي كامپيوتر”