شما در اين بخش اطلاعات مفيد و آموزشهاي كاربردي كامپيوتر را ميتوانيد بيابيد
Incredible Poster

Incredible Posterنماد کاربر
پست ها

3047

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 30 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

رفع مشكلات نصب كارت صدا در لينوكس

توسط Farhad3614 » يکشنبه 28 اسفند 1384 17:52

نصب كارت صدا و شناسائی شدن آن توسط سيستم های عامل خانواده گنو / لينوكس ميتواند بسيار ساده يا خيلی پيچيده به نظر برسد. بسياری از كارتهای سازگار با sound blaster بعلت برخی مشكلات تجاری در حقيقت با درايورموجود در هسته لينوكس برای كارتهای صدای sound blaster سازگار نيستند و برخی ديگر به شكلی آسان و باور نكردنی با اين درايور سازگار ميشوند.

در هر صورت برای كارت های صدا در لينوكس درايورهای متعددی وجود دارد . برخی در داخل هسته كرنل و برخی ديگر با نام oss/free driver جدای ازآن توزيع ميشوند و در اين مدل از بيشتر كارتهای صدای generic پشتيبانی ميشود .

در زمان نصب سيستم عامل يا هنگام كامپايل كردن مجدد يك هسنه كرنل برای نصب برروی سيستم هر كاربر بايد مدل كارت صدای مناسب با آنچه در اختيار دارد و يا مدل درج شده بر روی chipset كارت صدای خود را به درستی انتخاب نمايد ، بعنوان مثال برای كارت صدای sound blaster PCI 64 بايد درايور audioPCI chipset انتخاب گردد .

خيلی به ندرت پيش می آيد كه مدل كارت صدای شما در ليست سخت افزاری كارتهای صدا كه توسط هسنه كرنل پشتيبانی ميشوند نيست در اينصورت هم اصلا نگران نباشيد !

در اينگونه موارد ميبايست نوع ديگری از درايور مناسب با كارت صدای خود را تهيه و نصب كنيد .

دو نمونه از مهمترين درايورهای پيشرفته كارت صدا يكی ALSA در آدرس http://alsa.jcu.cz و OSS/linux در آدرس http://www.opensound.com در شبكه وب قابل دريافت است .

ضمنا OSS/linux يك محصول تجاری است و به لحاظ برخی محدوديتهای ايجاد شده از سوی سازندگان سخت افزارها برای محصولات مرجع باز در اين نوع درايور تجاری از تعداد بسيار زيادتری ازمدلهای كارت صدا پشتيبانی می شود .

] نكته : از تكنولوژی پيشرفته صدا نوع ALSA بطور داخلی built-in در هسته های كرنل نسخه 2.6.0 به بالا پشتيبانی ميشود . [

در هر يك از موارد فوق بايستی از بين مدلهای كارت صدای پشتيبانی شده مدل دستگاه خود را يافته و درايور مربوط به آنرا دريافت نمائيد . بديهی است كه نصب درايور پس از نصب سيستم عامل بصورت يك ماژول متصل شونده به هسته كرنل و معمولا از طريق اسكريپتهای نصبی آماده ای كه توسط ارائه كننده درايور و بهمراه آن عرضه ميشود صورت ميگيرد و تنها نكته باقيمانده اين است كه بايد قبل از نصب درايور حتما سورس كد هسته kernel source را برروی سيستم خود نصب كرده باشيد . :D

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان