در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

250

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 10 آذر 1385 11:02

آرشيو سپاس: 8 مرتبه در 8 پست

آشنائي با فلايويل (چرخ طيار)

توسط Don Corleone » چهارشنبه 29 آذر 1385 17:30

Fly Wheel یا چرخ طیار صفحه ای است گرد و سنگین که بعنوان منبع ذخیره انرژی جنبشی استفاده می شود. البته فلایویل منبع انرژی قابل بازیافت تعریف شده است.
فلایویل ها در مقابل تغییراتی که می خواهند بر سرعت گردش آن ها اثر بگذارند مقاومت می کنند که همین امر باعث تداوم گردش میل لنگ در هنگامی که یک نیروی پیچشی (گشتاور) نا هموار بر آن اعمال می شود می گردد مثل اعمال فشار یک موتور پیستونی بر میل لنگ.
فلایویل ها همچنین می توانند بوسیله موتور های کوچک به کار گرفته شده تا در یک دوره زمانی بلند مدت انرژی را ذخیره کرده و آن را در یک دوره زمانی کوتاه آزاد نمایند.
اخیرا تحقیقات گسترده ای پیرامون استفاده وسیع تر و بهتر از فلایویل ها به عنوان منابع ذخیره انرژی صورت گرفته است.
چرخ جنبشی نوعی فلایویل می باشد که در فضا پیماها بعنوان وسیله ای برای چرخش فضا پیما به جای موتورهایی که از سوخت برای این کار استفاده می کنند بکار می رود.
استفاده از فلایویل به زمان های خیلی دور بر می گردد. قدیمی ترین مثال در استفاده از این وسیله مربوط به چرخ کوزه گرها می باشد. در انقلاب صنعتی اروپا James Watt به ساخت و توسعه فلایویل ها در موتور های بخار کمک کرد و در زمان معاصر نیز James Pickard وسیله ای با تلفیق فلایویل و میل لنگ برای تداوم عمل کرد آن در لحظه چرخش ساخت.
البته نباید فراموش کرد که ایده اولیه چرخ تیار را می توان در طرح های دانشمند، محقق، مهندس، معمار، ستاره شناس، زیست شناس و نقاش برجسته ایتالیایی، Lenardo Da Vinci مشاهده کرد.
نويسنده :يوسف
عدم رعايت حقوق يكديگر ريشه همه اختلافات و جنگها

حقيقت چيزي نيست كه نوشته مي شود؛ آن چيزيست كه سعي مي شود پنهان بماند.   تولستوي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان