در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

شب يلدا طولاني ترين شب سال در كدام نقطه كره زمين است؟

توسط Sardar » يکشنبه 3 دی 1385 11:33

منبع: پارس اسكاي
http://www.parssky.com/news/?NewsID=1628&Cat=Iran
نوشته : سيد قاسم رستمي- عضو گروه غير حرفه اي رؤيت هلال
تمام كساني كه با نجوم و آرايش فضايي زمين و خورشيد آشنا هستند، مي دانند كه زمين در اول ديماه هر سال به نقطه انقلاب زمستاني خود مي رسد. نقطه اي كه در آن، ناظران نيمكره شمالي داراي كوتاهترين روز و بلندترين شب سال بوده و بر عكس در نيمكره جنوبي بلندترين روز سال اتفاق مي افتد.  


اما بايد توجه داشت كه در اين شب همه ناظران نيم كره شمالي داراي طول شب يكسان نيستند. در استوا طول شب و روز برابر و مساوي با 12 ساعت است و هرچه به طرف قطب مي رويم طول شب يلدا افزايش مي يابد. بطوريكه با يك محاسبه ساده مي توان به نتايج زير رسيد:


نام شهر
كشور
طول شب يلدا

مكه
عربستان
13 ساعت و 18 دقيقه

مدينه
عربستان
13 ساعت و 32 دقيقه

چابهار
ايران
13 ساعت و 36 دقيقه

يزد
ايران
14 ساعت و 5 دقيقه

اصفهان
ايران
14 ساعت و 9 دقيقه

تهران
ايران
14 ساعت و 26 دقيقه

مشهد
ايران
14 ساعت و 29 دقيقه

تبريز
ايران
14 ساعت و 39 دقيقه

برلين
آلمان
15 ساعت و 36 دقيقه

پاريس
فرانسه
15 ساعت و 59 دقيقه

لندن
انگليس
16 ساعت و 25 دقيقه

مسكو
روسيه
17ساعت و 17 دقيقه

استكهلم
سوئد
18 ساعت و 18 دقيقه

هلسنكي
فندلاند
18 ساعت و 35 دقيقه

ريكجاويك
ايسلند
20 ساعت و 31 دقيقه

لوليا
سوئد
21 ساعت و 44 دقيقههمانطور كه در جدول فوق مشاهده مي شود، شب يلدا براي بعضي كشورها مشكلات زيادي را بوجود مي آورد. مثلا در پايتخت سوئد، خورشيد ساعت 8 و 55 دقيقه طلوع و ساعت 14 و 37 دقيقه غروب خواهد كرد. يعني طول روز تنها 5 ساعت و 42 دقيقه است و چه زود شب فرا مي رسد! البته خورشيد هم در اين روزها چه كم فروغ است. زيرا در وسط روز به حداكثر ارتفاع خود از افق يعني حدود 8 درجه مي رسد! آيا مي توانيد تصورش را بكنيد؟

شب يلداي خوبي در كنار خانواده و دوستان داشته باشيد.
  
ظاهرا پيش از مسيحي شدن روميان ، يعني 300 سال پس از زايش عيسي مسيح ، كليسا جشن تولد مهر را به عنوان زادروز عيسي پذيرفت ، زيرا زمان تولد او دقيقا معلوم نبود . از اين روست كه تا امروز بابانوئل با لباس و كلاه موبدان ظاهر مي‌شود و درخت سرو و ستاره‌اي در بالاي آن‌هم يادگار مهري‌هاست . جالب اين‌جا است كه يلدا كلمه‌اي است سرياني به‌معناي تولد و به گفته ابوريحان بيروني آن‌را " شب‌زادان " ترجمه كرده‌اند . آيين شب يلدا يا شب چله ، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه ، انار و شيريني و ميوه‌هاي گوناگون است كه همه جنبه‌هاي نمادي دارند و نشانه‌ بركت ، تندرستي ، فراواني و شادكامي هستند . در اين شب هم مثل جشن تيرگان فال گرفتن كتاب حافظ مرسوم است . و حاضرين با انتخاب و شكستن گردو از روي پوكي و يا پري آن ، آينده گويي مي‌كنند .تمام كساني كه با نجوم و آرايش فضايي زمين و خورشيد آشنا هستند، مي دانند كه زمين در اول ديماه هر سال به نقطه انقلاب زمستاني خود مي رسد. نقطه اي كه در آن، ناظران نيمكره شمالي داراي كوتاهترين روز و بلندترين شب سال بوده و بر عكس در نيمكره جنوبي بلندترين روز سال اتفاق مي افتد.
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان