مسئله ای به نام ساخت بازیهای رایانه ای در ایران

در اين بخش شما ميتوانيد درباره کليه مباحث بازيهاي كامپيوتري به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 214 بار
تماس:

مسئله ای به نام ساخت بازیهای رایانه ای در ایران

پست توسط Karim1504 » جمعه 15 دی 1385, 9:29 pm

مسئله ای به نام ساخت بازیهای رایانه ای در ایران

بازی های رایانه ای مفید هستند یا مضر؟ این سوالی است که دانشمندان و محققان سالهاست که سعی دارند به آن پاسخ دهند. هرچند وقت یک تحقیق مفصل در مورد بازیهای رایانه ای انجام می شود و نتایج آن ممکن است گروهی را برای اثبات عقیده شان امیدوار کند و گروهی را ناکام.

همیشه عده ای مخالف و موافق وجود دارند، در مورد بازیهای رایانه ای نیز همینطور است. گروهی معتقدند که بازیهای رایانه ای به طور کلی برای کودکان و نوجوانان مضر است. بازیهای رایانه ای کودکان را معتاد به بازی می کند و به آنها خشونت می آموزد. بازیهای رایانه ای برای سلامتی چشم و روح و روان کودکان مضر است. در مقابل گروهی می گویند که اصلا این طور نیست.


به طور مثال آنها به خبر خبرگزاری رویترز که همین چند وقت اخیر اعلام شده اتکا می کنند. در این خبر نوشته شده:"محققان به كليه جراحان توصيه مي‌كنند جهت كسب حداكثر كارايي و دقت، قبل از عمل جراحي يك بازي كامپيوتري يا ويدئويي انجام دهند. طبق مطالعه‌اي كه در آن 303 جراح شركت داشتند مشخص شد افرادي كه 20دقيقه قبل از عمل، مشغول يك بازي كامپيوتري دلخواه مي‌شدند، حين عمل جراحي نه تنها دقت و تمركز بالاتري داشتند، ‌بلكه با ظرافت بيشتري نيز عمل مي‌كردند.


پژوهشگران مي‌گويند انجام بازي های رایانه ای خصوصا در مورد جراحاني ضرورت دارد كه عمل لاپاراسكوپي انجام مي‌دهند. زيرا اين نوع جراحي، بسيار ظريف است و تنها از ميان يك برش بسيار باريك روي شكم، عمل جراحي انجام مي‌گيرد. به عبارت دیگر طرفداران بازیهای رایانه ای معتقدند که بازی های رایانه ای دقت و هوش را تقویت می کنند و انسان را در مواجهه با حوادث عکس المعل سریعتری انجام می دهد. واقعیت این است که هنوز به تحقیقات بسیار وسیعتری در مورد بازیهای رایانه ای احتیاج است تا در مورد مفید بودن و یا مضر بودن بازیهای رایانه ای قضاوت کرد. ضمن انکه بازیهای رایانه ای انواع و اقسام گوناگون دارد. برخی از بازیهای رایانه ای ورزشی هستند. این دسته از بازیها حتی ممکن است باعث تقویت روحیه همکاری شوند. برخی از بازیهای action هستند و ممکن است که خشونت را ترویج و یا تقویت کنند یا بالعکس ممکن است حس اعتماد به نفس را تقویت کنند.


برخی از بازیها در سبک استراتژیک ساخته می شوند، یعنی ممکن است که در آنها جنگ وجود داشته باشد اما فردی که جنگی را هدایت یا مدیریت می کند ممکن است در آینده فردی مدیر بار بیاید. یعنی حتی بازی بتواند منفعت هایی برای او داشته باشد. عامل بعدی زمان است. ممکن است بررسی ها آنی یا طولانی مدت باشد. به طور مثال ممکن است بازی کردن در ساعاتی منظم و در اندازه محدود حتی باعث تقویت حافظه شود اما همان بازی اگر در ساعات متمادی ادامه یابد ممکن است باعث صدمات جسمی به فرد شود. جان کلام این که هنوز معلوم نیست حق با کدام گروه است. اما در ایران همواره نگاه به بازیهای رایانه ای منففی بوده است. حتی در رسانه ها نیز هیچگاه نگاه مثبتی به بازیهای رایانه ای وجود نداشته است. حتی بسیاری از کسانی که رسانه ها با آنها به عنوان کارشناس مصاحبه کرده اند، بازیهای رایانه ای را مضرر حال کودکان و نوجوانان دانسته است. از هنگامی که کلوپ ها بازی در تهران و شهرستانها راه افتاد و حتی همین سالهای اخیر که گیم نت ها به بخشی جدایی ناپذیر از بازار فناوری اطلاعات تبدیل شده، کسی حتی زحمت بررسی و توجه به آنها را نشان نداده است.


این در حالی است که اگر یک نگاه به دور از قضاوت از پیش تعیین نشده نسبت به تاثیر بازیهای رایانه ای داشته باشیم، می توانیم تصمیم درست تری در رابطه با آنها بگیریم. نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد كه ‌٥٦ درصد جوانان ايراني علاقه بسيار زيادي به انجام بازي‌هاي كامپيوتري و استفاده از اينترنت در اوقات فراغت دارند؛ به گونه‌اي كه از ميان ‌٦٤/٢ درصد جواناني كه در زمان فراغت خود مشغول بازي مي‌شوند، ‌٣٨/٧ درصد بازي‌هاي كامپيوتري را براي اين امر انتخاب مي‌كنند.


چندی پیش و با تصویب موادي از طرح تاسيس بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، مشخص شد که به زودی معاونت سينمايي وزرات ارشاد عهده دار مسئله بازیهای رایانه ای در ایران می شود. هنوز مشخص نیست که این بنیاد در رابطه با بازیهای رایانه ای چه برنامه ای دارد اما طور که از ظواهر امر بر می آید این بنیاد نگاه منفی به بازیهای رایانه ای ندارد و به دنبال محدود کردن بازیهای رایانه ای در ایران نیست و می خواهد از تولید کنندگان بازیهای رایانه ای ایرانی حمایت کند. هرچند مشخص نیست آیا این حمایت شامل تولیدکنندگان بخش خصوصی هم می شود یا خیر؟ اما در هر صورت تاسیس این بنیاد را در گام اول باید به فال نیک گرفت که حداقل موضوع بازیهای رایانه ای مورد توجه قرار می گیرد. هم اکنون جوانان و متخصصین ایرانی وجود دارند که می توان از وجود آنها برای تولید بازیهای رایانه ای ایرانی کمک گرفت. در سالهای گذشته تولید بازیهای رایانه ای ایرانی موفق از آب در نیامده است.

چرا که تولید یک بازی رایانه ای احتیاج به عوامل متعددی دارد و پشتیبانی مالی فراوانی می طلبد. بنیاد بازیهای رایانه ای می تواند حتی با سازندگان خارجی بازیهای رایانه ای همکاری کند و از آنها در یک پروژه مشترک برای ساخت بازی رایانه ای کمک بگیرد. ساخت یک بازی رایانه ای از جهاتی شبیه ساخت یک فیلم است و همین موضوع می تواند به معاونت سینمایی ارشاد کمک فراوانی کند.

نسخه چاپی روزنامه اعتماد ملی 29 خرداد 1385
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بازيهاي رايانه‌اي”